Diskuse k článku

Rozejde se Turecko se spojenci v Severoatlantické alianci?

Turecko se vzdálilo principům, s nimiž vstupovalo do NATO. Ukazuje to mimo jiné i jeho volba mezi nákupem ruského raketového systému S-400 a dodávkami moderních amerických letounů F-35. Píše Lubomír Světnička.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 30.7.2019 15:37

Protože F-35 byl vyhodnocen jako jeden z nejhorších

amerických armádních projektů, nemusí být jeho upření Turecku trestem.

V. Novák 30.7.2019 15:34

Re: dobře napsáno

Ještě nedávno byl Erdogan oslavován naší NATOidni proamerickou pseudovlasteneckou frontou jako bojovník proti Rusku a Zlému Asadovi (to když turecké letectvo sundalo ruský Su-24), dnes je odsuzován jako islamista a zočinec proti NATO.

Dobrá ukázka, co můžeme od tohoto proamerického názorového proudu asi tak čekat.. Jediným majákem je Bílý dům, jinak neplatí nic..

V. Novák 30.7.2019 15:30

Nejste drobátko pár let za opicemi, autore?

Turecko S-400 zaplatilo a Rusko je už dodalo. Protože se obávalo obstrukcí ze strany USAEU, dopravilo je letecky pomocí letadel Ruslan.

Dnešní Turecko by pozvánku k členství v NATO samozřejmě nedostalo, tu mohlo dostat jen Turecko střídajících se vlád vojenských a civilních, ovšem pod kontrolou armády. Turecko, které zakazovalo Kurdům i mluvit na veřejnosti kurdsky.Turecko, jehož demokracie se omezovala na občasné volby, jejichž výsledek zkorigovala armáda.

Ovšem Turecko, které bylo nepotopitelnou raketovou a letadlovou lodí NATO a spolelivým nástupištěm proti SSSR.

Jestliže vadí provoz F-35 v dosahu radarů S-400 v Turecku, v Pobaltí to nevadí? (https://defence-blog.com/news/u-s-air-force-deployed-f-35-and-f-15-fighters-to-lithuania.html). Nebo očekáváte, že Rusko své S-400 k hranicím nestáhne?

V. Novák 30.7.2019 15:25

Re: dobře napsáno

A to jste si vycucal z kterého palce?

M. Kolář 26.7.2019 14:08

Re: dobře napsáno

Plácáte. Urážíte vlastně lidi, kteří stáli proti ochlokratické vládě celý život, a dnes přirozeně podporují liberální demokracii a její bezpečnost. To vy asi nedokážete pochopit..

M. Kolář 26.7.2019 14:05

Re: Paradoxně srandovní

Samozřejmě, že smluvní společenství demokratických států vždy vyjadřuje i další motivy než striktně to, co je uvedeno v právních dokumentech. "Hodnoty a principy", o kterých píše autor článku, nemusejí být uvedeny ve smlouvě, plynou totiž z ústavních pořádků členských států i z jejich státní praxe. Samozřejmě a bohužel, pro Turecko to platí více relativně. Stejně tak není pravda co uvádíte o nákupech amerických zbraní členskými státy. Pokud se v rámci NATO objeví konkurenceschopná zbraň neamerické výroby, je bez větších problémů členskými státy nakupována. Problém S-400 a F-35 v jedné armádě je opravdu bezpečnostní, hrozí značné znehodnocení investic všech účastníků konsorcia stojícího za projektem JSF.. Rozhodnutí americké vlády o nedodání letounů Turecku je odpovědné a správné, vlastně jediné možné ..

Jik 25.7.2019 18:37

Erdogan je lump, protože je lump...

Aha, tak teprve teď jsem pochopil, že Amíci chtěli zavraždit Erdogana zcela demokraticky a plně chápu jejich rozčarování, že je kopl do zadku.

Vážený, NATO opravdu sdílí "hodnoty" - je to spolek bezskurpulózních vrahů, ale jinak jen ratlíků, kteří mají legitimizovat vraždění velkého bratra.

J. Schneider 24.7.2019 12:24

Paradoxně srandovní

Autor fantazíruje, aniž by pro to měl oporu v základním dokumentu NATO: "NATO je víc než bezpečnostní spojenectví – jde o společenství zemí, které sdílejí podobné hodnoty a principy." --- Ne, nic takového ve Washingtonské smlouvě není.

Spíše toto je principem NATO: plaťte za americké, pouze americké zbraně. A budete-li zlobit, nebudete mít ani zbraně, ani peníze ("Přitom Ankara jako člen konsorcia investovala do programu F-35 více než 1,2 miliardy dolarů. Turecká vláda může chtít peníze vrátit, ale je otázkou, zda by se jich dočkala.") Neuvěřitelné, ale upřímné!

K. Plíhal 22.7.2019 22:44

Re: dobře napsáno

Ale ono to funguje i naopak. Včera v RVHP, Var. Smlouvě, dnes největší spojenci Washingtonu.

M. Kolář 22.7.2019 12:57

dobře napsáno

Dobré shrnutí od autora..

Je příznačné, že Erdogan byl ještě realativně nedávno naši proruskou pseudovlasteneckou frontou odsuzován jako islámský pes a nyní po nákupu S-400 je tento islamista oslavován málem jako hrdina. Dobrá ukázka, co můžeme od tohoto proruského názorového proudu asi tak čekat.. Jediným majákem je Kreml, jinak neplatí nic..

J. Vydra 20.7.2019 21:22

Copak jsou americké pohledy na svět

nedotknutelné? Zdá se, že pan Světnička si pouze přihřívá svoji polívčičku na vlnách meanstreamu. Samozřejmě je Turecko suverénní stát a může si rozhodnout v čase, co pro stát bude nejlepší řešení. A s ohledem na to, jak je současná politika USA zmatečná a netransparentní, se není ani čemu divit