Rošády v ECM II: Od Ivo Haly, přes Petra Sisáka až k Borisi Vostrému

Insolvenční správce již provedl změny v orgánech u sedmi dcer developera ECM. Funkce obsadili lidé se zajímavými byznysovými vazbami.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Kvalitních lidí je nedostatek, a proto musejí ti schopní chtě nechtě stále obíhat dozorčí rady a představenstva v řadě firem, protože jsou prostě nepostradatelní. Vezměme si konkurz developerské společnosti ECM Real Estate Investments. Ve statutárních orgánech jejích dceřiných firem rotuje šest lidí, tři v představenstvech a tři v dozorčích radách. O změnách v představenstvech čtyř dceřiných firem, které provedl insolvenční správce developerské firmy Ivo Hala, již ČESKÁ POZICE informovala. K dnešnímu dni se uskutečnily identické rošády ještě ve třech dalších dcerách. K daleko zajímavějším lidským propletencům než v představenstvech ale dospějeme, pokud se podíváme na osoby nově dosazené do dozorčích rad.

Podobně jako v případě představenstev dcer, z nichž museli odejít Milan Janků, zakladatel a majoritní vlastník ECM, Antonín Jakubše a Ondřej Buršík, a nahradili je František Koch, nový předseda sedmi představenstev, Jakub Kleindienst a Petr Pelka, bylo kompletně obměněno složení dozorčích rad. Jak vyplývá z obchodního rejstříku, změny byly provedeny ve firmách – dcerách ECM – Epoque-Lancaster, Tabula Maior, Tabula Minor, Graslon, Adarkon, Epoque Hotel a Sazerac. Místo Petra Štylera, Světlany Semerákové a Petra Jelínka usedli v dozorčích radách Erika Šeševičková, Jan Pacovský a Zdeněk Stehlík, který se stal předsedou.

Začněme u Eriky Šeševičkové. Dvaatřicetiletá Slovenka se ve statutárních orgánech nějaké společnosti, jak je patrné z obchodního rejstříku, ocitla vůbec poprvé. Z internetu zjistíme, že jediná zmínka o Šeševičkové je z roku 2007. Tehdy pracovala jako asistentka v advokátní kanceláři Polverini, Strnad a měli se u ní hlásit zájemci o pozici asistentka advokátní kanceláře.

Stehlík a Stehlík

U dalších kolegů Šeševičkové již bude soupis byznysových aktivit obsáhlejší. Uvádíme jen neúplný výčet. Zdeněk Stehlík byl od roku 1994 do března 2000 členem představenstva akciové společnosti Quadis, která má jako předmět podnikání uvedenu činnost organizačních a ekonomických poradců. Ve stejné době jako Stehlík figuroval v představenstvu firmy Quadis také Boris Vostrý, někdejší nejbližší spolupracovník Viktora Koženého. Zdeněk Stehlík byl mimo jiné také jedním ze společníků firmy Kutin, v níž měl majetkový podíl i Lubor Stehlík, dnes spolumajitel společnosti Rea International. Tu insolvenční správce Hala pověřil zpeněžováním aktiv z portfolia ECM. Stehlík v minulosti působil i jako jednatel firmy Eltodo, dopravní systémy a vykonával funkci předsedy představenstva Teplárny Liberec.

Zřejmě nejzajímavější figurou dozorčích rad v dcerách ECM je právník Jan Pacovský známý i z kauzy Key InvestmentsZřejmě nejzajímavější figurou dozorčích rad v dcerách ECM je právník Jan Pacovský. Z účtu Advokátní kanceláře Pacovský dorazilo začátkem července přes 200 milionů korun Praze 13 jako splacení investice u Key Investments. Tato firma peníze vložila do nekvalitních cenných papírů Via Chem Group a E Side Property. Nešlo zřejmě o náhodu, že finanční prostředky „putovaly“ přes Pacovského. Kancelář Pacovský, jak zveřejnila 19. května MF Dnes, zastupuje některé firmy spojené se skupinou kolem firmy Via Chem Group, za níž stojí právník odsouzený za finanční podvody Petr Sisák, který sám působí jako advokát v kanceláři Ivo Haly.

Vraťme se ještě k Janu Pacovskému, protože za zmínku stojí i jeho další působení. Koncem května letošního roku se stal členem představenstva společnosti Grenuleta. Tehdy odešla po půlročním působení v dozorčí radě Petra Janáková. Jak již dříve informovala ČESKÁ POZICE, Janáková je na svých osmadvacet let skutečně pilná, protože působí ve vedení dalších 145 společností, mimo jiné je členkou představenstva firmy Eukaryota. Ta je dle oficiálních zdrojů vlastníkem bezmála 300metrového bytu v exkluzivním komplexu Myšák Gallery ve Vodičkově ulici v centru Prahy. Objevují se ale spekulace, že skutečných majitelem luxusní rezidence je kontroverzní podnikatel Roman Janoušek.

Odkud Hala čerpal?

Kde Hala čerpal inspiraci, když sepisoval seznam lidí, které nominuje do statutárních orgánů dceřiných společností ECM, těžko říci. Faktem je, že ne všichni věřitelé developera byli Halovým personálním plánem nadšeni. V zápisu z jednání věřitelského výboru, které se konalo 17. srpna, je uvedeno: „Někteří členové (věřitelského výboru–pozn.red.), zejména Astin Capital a Volksbank, informovali insolvenčního správce o svých výhradách k některým kandidátům.“ Čekáte, že správce poté netrval na jmenování svých lidí? Omyl! „Věřitelský výbor bere informace od insolvenčního správce na vědomí a insolvenční správce bude postupovat dle vlastního rozhodnutí,“ pokračuje zápis ze zasedání výboru. Provedené změny zachycené v obchodním rejstříku jsou jasným důkazem, že Hala je ve svých názorech neoblomný.

Jmenování Ivo Haly insolvenčním správcem ECM stojí také za zmínku. To, že byl vybrán předsedou Městského soudu v Praze Janem Sváčkem právě on, vyvolalo rozpaky. Když koncem května žádal samosoudce Jiří Rada o určení osoby insolvenčního správce developerské firmy, konstatoval, že věřitelé ECM i dlužník sám navrhují řešit situaci v předlužené firmě reorganizací. „Bude tedy vhodné ustanovit insolvenčního správce ze seznamu správců, kteří absolvovali zvláštní zkoušku, u níž byl tento způsob řešení úpadku dlužníka podroben podrobnější zkoušce,“ napsal v žádosti Rada.

Ještě tentýž den, co Rada žádost sepsal, vybral Sváček pravého „specialistu“, a to Ivo Halu. Další vývoj ale nabral zcela opačný směr, než se na začátku insolvenčního řízení ECM předpokládalo. Hala popřel pohledávky největší skupiny věřitelů, majitelů eurobondů, kteří tak nemohli hlasovat na věřitelské schůzi o osudu ECM. Zbylí věřitelé se dohodli na konkurzu firmy. Takže požadavek na podrobnou zkoušku týkající se reorganizace byl v tomto případě k ničemu.

Počet příspěvků: 1, poslední 12.9.2011 09:39 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.