Roman Janoušek učí Čechy surfovat po havajsku

V hlavním městě se rozjíždí nový trend – jízda po Vltavě na prkně s pádlem. „Trendsetterem“ je známý lobbista a vlivný podnikatel.

foto: © ČTKČeská pozice

Kmotr, vládce podsvětí, Voldemort, lobbista, gauner, vlivný podnikatel, mazánek – Roman Janoušek si již od médií, protivníků i svých přátel vysloužil mnohá přízviska. Co ale nikdo netušil, jde také o „trendsettera“, který zásadním způsobem ovlivňuje volnočasové aktivity pražské populace. Není to tak dávno, co Blesk přinesl zprávu o tom, že Janoušek namísto toho, aby v Česku zpytoval svědomí z nehody, při níž podle policie v opilosti těžce zranil ženu, užívá si na jaderském pobřeží. Bulvární deník Janouška mimo jiné vyfotil, jak se po moři prohání na takzvaném paddleboardu.

O co jde: takzvané Stand-Up-Paddle-Surfing (SUP), tedy pádlování ve stoje, původně vzniklo na Havajských ostrovech a v Polynésii. Aktivita vypadá jako něco, čemu by se ve volném čase pravděpodobně rád věnoval pomyslný kříženec benátského gondoliéra a Kellyho Slatera, jedenáctinásobného mistra světa v surfování. Jednoduše řečeno, stojíte na surfovém prkně a pádlujete, co to dá.

Od zveřejnění fotek „Romeše“ na surfu uplynuly sotva dva měsíce a ejhle – už se vesele surfuje i na Vltavě. Kde? Jak jinak než kolem Žlutých lázní, o nichž Hospodářské noviny v roce 2009 napsaly, že patří do Janouškovy byznysové sféry vlivu. Právě ve Žlutých lázních nedávno otevřela první půjčovna paddleboardů v Praze. „Pokud jste milovník ‚boardových‘ sportů, nezmeškejte příležitost si na vlastní nebezpečí vyzkoušet ten nejnovější z nich,“ láká areál na břehu řeky Vltavy na svou novou atrakci za lidových 150 korun na hodinu.

Aktivita pro královskou rodinu

V Česku se pádlování ve stoje aktivně věnuje kolem sto nadšenců a už vzniklo dokonce i něco jako Česká paddleboardová asociace, která zde pořádá závody. Jedním z pionýrů sportu u nás je Petr Hozák, člen dozorčí rady společnosti Taiko, která od roku 2004 areál Žluté lázně provozuje a v jejíž dozorčí radě donedávna seděla Simona Steiningerová, rovněž nadšená paddleboardistka a zároveň Janouškova manželka.

Janoušek paddleboardRedaktoři bulvárního deníku zachytili Janouška na dovolené v Chorvatsku, mimo jiné na paddleboardu.

Blízkost Janouška a spol. ke Stand-Up-Paddle-Surfingu je logická. Na Havaji, kde sport vznikl, se jedná o aktivitu vyhrazenou královské rodině a jejím blízkým. Možná na Vltavě brzy s pádlem v ruce potkáme i „kolibříka“ Pavla Béma anebo lobbistu Tomáše Hrdličku, kterého mohl Janoušek do tajů „SUPování“ zasvětit během jejich loňské dovolené v Řecku. Vyrazili na ni společně se starostou Prahy 10 Milanem Richterem, advokátem Robertem Perglem a miliardářem Markem Dospivou.

Nutno podotknout, že společnost Taiko rovněž provozuje Vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí. Nezbývá tedy než se těšit, s čím přijde v zimě. Třeba se již za několik málo měsíců budeme po městě prohánět na eskymácké monoběžce anebo laponské trojlyži.