Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Poláková 19.8.2021 8:28

Děkuji paní Munzarové za velmi objektivní shrnutí situace. Zdůraznila bych jen, že pokud někdo odmítá nasadit roušku v okamžiku, kdy velmi pravděpodobně může někomu zachránit život, pak argumentace, že dotyčný je stejně příliš starý a tak jako tak by zemřel, je argumentací ne někoho extrémně statečného, ale lidské hyeny.[>-]

H. Munzarová 20.7.2021 6:55

... A ne, nemyslím si, že všechna vládní opatření byla správná. Jenže kdyby lidé byli ohleduplní a kdyby se třeba bývaly loni nasadily roušky od prvního září a ne až po 10 dnech nekontrolovatelného šíření (exponenciála), mohla na tom být naše ekonomika o kus lépe - i všichni ti odmítači opatření včetně restaurací. Děti se mohly dřív dočkat školy, méně karantén, izolací, nemocenské, kompenzací a ...

H. Munzarová 20.7.2021 6:53

(Ukouslo mi to druhou polovinu příspěvku, takže pokračování:)

Připadá mi, že se těšíte, až se tu najdou další party mladých, které laskavě přitáhnou a kvůli nemožnosti omezit jejich svobodu karanténou a nedejbože rouškami lavinovitě rozšíří další mutace - jako v Techtle Mechtle, na studentském seznamováku, a zrovna teď ve Španělsku:

https://www.lidovky.cz/cestovani/pata-vlna-nejhure-se-s-koronavirem-potyka-spanelsko-nakazenych-pribyva.A210716_101922_ln-cestovani_ape

No, dokud jsou mutace relativně hodné, není podle vás co řešit, že? Jako loni v létě. Máme mír, dost jídla a svobodu vyjadřování, tak se nemáme čeho bát. Tady u nás se přece nemůže nic zlého stát, my jsme v bezpečí!

A ne, nechci strašit. Jen mám racionální pohled na vědecky i matematicky prokázaná obecná fakta o epidemiích, k čemu snadno může (ale naštěstí nemusí) dojít.

A ne, nemyslím si, že všechna vládní opatření byla správná. Jenže kdyby lidé byli ohleduplní a kdyby se třeba bývaly loni nasadily roušky od prvního září a

H. Munzarová 20.7.2021 6:47

Nějak zapomínáte na možnost mutace. A to nejen alfa, delta apod. Na to, že v těle jsou po nakažení miliardy jednotek viru, a z těch miliard se velké procento nezreplikue identicky, ale zmutuje. Přežijí ty nejúspěšnější mutace.

No jo, některé mutace budou samozřejmě mírnější, a ty dokonce často bývají úspěšnější. Jenže tu máme v milardách lidí miliardy miliard jednotek viru. Čím víc a rychleji necháme mutace množit, než získáme dostatečnou odolnost, tím se zvyšuje možnost opravdu zlé mutace.

Jak si myslíte, že bychom dnes obstáli proti moru nebo španělské chřipce? Každý přece má právo prskat nákazu na ostatní, protože nošení roušky by omezilo jeho svobodu a je líný projít až dva metry od ostatních, místo aby se bez roušky prosmykl těsně kolem nich!

Viděl jste blízkého člověka několik týdnů téměř umírat na to, že nemůže dýchat? Já ano.

Připadá mi, že se těšíte, až se tu najde parta mladých, která laskavě přitáhne a kvůli nemožnosti omezit jejich svobodu karanténou lavinovitě rozšíří další mutace

K. Sedlák 18.7.2021 20:02

Epidemie trápily lidstvo od počátku a současný stav zdraví populace, délka dožití a možnost si užít určitou míru stability sociálního prostředí a blahobytu rozhodně není výsledkem nějakých blábolivých vizí o spojení s matkou zemí.

Že je lákavé zneužít obtížné situace pro propagování vlastních kazatelských představ o světě, ti je jasné a k hanbě autora nezvládnuté nutkání.

Všichni, kdo bojovali v nemocnicích, na obou stranách, všichni, kdo se nechali a nechají naočkovat, se skřípěním zubů dodržují omezení - pro druhé lidi, pro budoucnost, to jsou skuteční hrdinové!