Řízení o odvolání Vlastimila Rampuly se komplikuje

Anna Maříková odmítla nabídku stát se případně pražskou vrchní státní zástupkyní.

Anna Maříková, okresní státní zástupkyně z okresu Plzeň - sever, byla zvažovanou kandidátkou na případně uvolněný post pražského vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly jen krátkou dobu. Internetová stránka expremiéra Jiřího Paroubka Vaše věc ve čtvrtek zveřejnila zprávu, podle níž právnička nabídku stát se pověřenou vrchní státní zástupkyní odmítla. Údajně právě kvůli tomu, že by měla být funkcí pouze pověřena, a nikoli do ní jmenována. A zároveň proto, že se od ní „čekalo“ brzké odvolání stávajících náměstků na Vrchním státním zastupitelství. Zprávu o tom, že Maříková nabízený post odmítla, potvrdil ČESKÉ POZICI další zdroj.

Vaše věc dále uvedla, že návrh nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana na odvolání Vlastimila Rampuly hodnotí ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil jako „velmi chabý“.  A že v některých případech jdou vytýkaná pochybení spíše než za Vlastimilem Rampulou za samotným Pavlem  Zemanem. Vaše věc píše: „Tak například, když Zeman Rampulovi vytýká selhání VSZ při dožádání právní pomoci z Velké Británie v kauze Gripenů, zjistilo se, že chyby, které jsou Rampulovi vytýkány v návrhu, padají na hlavu samotného Zemana, který ještě jako český zástupce v Eurojustu kroky VSZ v této věci posvětil a schválil text dožádání, ve kterém ovšem dnes jako nejvyšší státní zástupce vidí řadu chyb.“

Proces kolem odvolání Vlastimila Rampuly komplikuje i další okolnost. Podle zprávy, kterou zveřejnily novinky.cz, Rampula v těchto dnech navrhuje doplnění svého spisu o další listinné materiály. Rád by také přivedl nového svědka. Nyní bude záležet na ministerstvu spravedlnosti, zda k těmto krokům svolí, nebo se rozhodne vydat verdikt o osudu vrchního státního zástupce na základě již shromážděných faktů. V tuto chvíli ale není zcela zřejmé, kdy by správní řízení mohlo definitivně skončit.

Starší články o průběhu odvolání  Vlastimila Rampuly: