Risk aukční síně Sotheby’s: Hraje o dvanáct miliard

Až 4. listopadu začne v New Yorku první ze čtyř aukcí Taubmanovy sbírky, vedení aukční síně výtvarného umění Sotheby’s bude horko. Aby totiž síň mohla dražit pozůstalost amerického realitního magnáta, přislíbila majitelům kolekce minimálně 500 milionů dolarů. Bez ohledu na výsledek dražby...

Pavel Besta 27.10.2015

Alfred Taubman ve svém domě na floridské Palm Beach. foto: Sotheby’s

Alfred Taubman ve svém domě na floridské Palm Beach.

Nejstarší firma pořádající aukce výtvarného umění, britská obchodní společnost Sotheby’s, se před nedávnem rozhodla k bezprecedentnímu kroku. Aby jí mezi prsty neproklouzl prodej Taubmanovy sbírky, jde podle odborníků do největšího rizika ve své 271 let dlouhé historii. Majitelům kolekce totiž přislíbila minimálně 500 milionů dolarů (v přepočtu zhruba dvanáct miliard korun) bez ohledu na výsledek aukce.

Za více než padesát let se Taubmanovi podařilo získat do sbírky přes 500 předmětů, zahrnujících umělecká díla od antiky až po současnost

Uměleckou sbírku začal americký realitní magnát a filantrop Alfred Taubman budovat v polovině minulého století. Za více než padesát let se mu do ní podařilo získat přes 500 předmětů, zahrnujících umělecká díla od antiky až po současnost.

Je mezi nimi možné najít i několik klenotů. Odborníci sem na prvním místě řadí Picassovo plátno Žena sedící na židli z roku 1938, de Kooningův bezejmenný obraz č. 21 a Modiglianiho Portrét Paulette Jourdainové. Hodnota každého z těchto děl se pohybuje okolo 35 milionů dolarů. Jen o něco málo levnější by údajně měla být dvojice abstraktních prací Marka Rothka.

Majoritní vlastník

Jméno Alfreda Taubmana se v souvislosti s aukční síní Sotheby’s neskloňuje poprvé. Michiganský rodák byl totiž po dlouhých dvacet let jejím majoritním vlastníkem. V roce 2001 byl ale obviněn z uzavření tajné dohody s konkurenční síní Christie’s týkající se cen za umělecká díla, která měla zákazníky připravit zhruba o sto milionů dolarů.

Martin Johnson Heade: The Great Florida Sunset (1887). Odhadovaná cena 7–10 milionů dolarů.

Ačkoli Taubman až do konce života tvrdil, že se ničeho podobného nedopustil, byl v roce 2002 odsouzen k desetiměsíčnímu trestu odnětí svobody a zaplacení pokuty ve výši 7,5 milionu dolarů.

Letos v dubnu Alfred Taubman v úctyhodném věku 91 let zemřel. Po sobě tu zanechal nejen 25 obchodních center, ale i rozsáhlou uměleckou sbírkou. Díla do ní získával mimo jiné i přes známé obchodníky s obrazy, jako byli Leo Castelli nebo Betty Parsonsová.

Průlomová událost

Sbírka nyní spadla do klína Taubmanovým dědicům, synu Williamovi a dceři Gayle, kteří se rozhodli kolekci zpeněžit. Ačkoli se dalo očekávat, že dvojice se obrátí nejprve na vedení Sotheby’s, k překvapení mnohých se tak nestalo. Taubmanovi dědicové naopak začali o prodeji sbírky vyjednávat s konkurenční Christie’s.

Thomas Gainsborough: The Blue Page. Odhadovaná cena 3–4 miliony dolarů.

Reakce nejstarší aukční síně světa proto na sebe nenechala dlouho čekat. Její vedení přislíbilo Williamovi a Gayle částku 500 milionů dolarů, když obchod půjde přes Sotheby’s. Co je ale velmi neobvyklé, dvojice tyto peníze vyinkasuje, i když se nepodaří obrazy za tuto sumu vydražit. Podle odborníků tím společnost výrazně hazarduje.

„Jde o průlomovou událost, v níž se koncentruje nemalé množství rizika,“ nechal se slyšet ekonom David Kusin. Doba totiž prodeji sbírky příliš nenahrává.

Pablo Picasso: Femme á la Guitare dans un Fauteuil, (1915–1916). Odhadovaná cena 500–700 tisíc dolarů.

Pokud by kupříkladu došlo k další devalvaci čínského jüanu, mohlo by to od koupě odradit potenciální investory z Říše středu. Ti přitom mají sehrát v aukci rozhodující roli. Kdyby se tak nestalo, podle odborníků by se cena za vydražená díla nemusela k 500 milionům ani přiblížit. Veškerou ztrátu by přitom neslo Sotheby’s.

„Pokud bych šéfoval Sotheby’s, kousal bych si nehty strachem,“ prohlásil pro londýnské Timesy nejmenovaný britský obchodník. Prodej Taubmanovy sbírky by měl být vzhledem k její šíři rozdělen na čtyři samostatné aukce. Ta první začne 4. listopadu. Už z ní bude podle všeho patrné, zda se Sotheby’s risk vyplatil, či nikoli.

Dražba sbírky A. Alfreda Taubmana

Program aukce sbírky, jež byla rozdělena do čtyř kol

Edgar Degas: Danseuses en blanc (okolo 1878). Odhadovaná cena 18–25 milionů dolarů.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.