Ringier pomáhá Zemanovi – v rozporu se zákonem

V deníku Blesk vyšla negativní inzerce proti Karlu Schwarzenbergovi neznámého zadavatele. Kandidát podal trestní oznámení.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © Česká poziceČeská pozice

Aktualizováno. V nejprodávanějším českém deníku Blesk vyšla ve čtvrtek i v pátek celostránková inzerce odrazující od volby Karla Schwarzenberga. Není u ní však žádný zadavatel, čímž jsou inzeráty v rozporu se zákonem o přímé volbě prezidenta. Kvůli obsahu navíc Karel Schwarzenberg v pátek podal trestní oznámení.

Podle § 35 „propagace nebo volební agitace šířené prostřednictvím komunikačních médií musí osahovat informaci o jejich zadavateli a zpracovateli; to platí obdobně i pro sdělení v neprospěch kteréhokoli kandidáta na funkci prezidenta republiky“. Žádnou takovou informaci ale ani čtvrteční, ani páteční inzerát neobsahuje.

V agitaci, kterou Blesk otiskl v den voleb, jsou přitom zopakované některé dezinformace šířené Zemanem nebo jeho volebním štábem. Například, že Schwarzenberg „děkuje za podporu představiteli Sudetendeutsche Landsmannschaftu Berndu Posseltovi“. Posselt se ovšem ve čtvrteční debatě České televize vyjádřil, že žádný komentář k volbě českého prezidenta nevydával. Zeman se pokusil hájit tvrzením, že Posseltovu citaci četl na webu Britské listy, jenže ty ještě během debaty vydaly stanovisko, že Zeman nemluvil pravdu

Inzerát také tvrdí, že Schwarzenberg svými výroky o Benešových dekretech „připravuje půdu pro vrácení majetku potomkům válečných zločinců“. Ministr zahraničí přitom opakovaně řekl, že právní a majetkové vztahy jsou již s ohledem k česko-německé deklaraci z roku 1997 nezpochybnitelné a neměnné.

Karel Schwarzenberg reagoval v pátek podáním trestního oznámení. Na stránce jeho volebního týmu se mimo jiné uvádí, že inzerát je „podle stanoviska právníků nejenom porušením volebního zákona, ale i šířením poplašné zprávy.“

V prohlášení kandidát dále uvádí: „Chci zdůraznit a řekl jsem to již několikrát, že ničí majetek v České republice není a ani v budoucnosti nebude ohrožen. Nikdy jsem se nezastal jediného válečného zločince. Je to nehorázná lež. Je to proti mému celoživotnímu přesvědčení. Proto jsem se rozhodl v této věci podat trestní oznámení, které bude dnes doručeno na příslušné úřady.“

Přestože se v inzerátech opakují některé dezinformace, a přestože zjevně pomáhají Zemanově kampani, jeho volební štáb se od nich distancuje. „My s tím rozhodně nemáme nic společného. I z toho důvodu, že vůbec nevedeme negativní kampaň,“ sdělila ČESKÉ POZICI mluvčí Zemanovy kampaně Hana Burianová.

Zákon ovšem neporušuje pouze zatím neznámý zadavatel, ale též vydavatelství Ringier Axel Springer, které deník Blesk vydává. „Jak zadavatel, tak zpracovatel musí postupovat tak, aby jednali v souladu se zákonem a obě strany si musí být vědomy, zda v souladu se zákonem jednají, či nejednají,“ řekl ČESKÉ POZICI Jiří Korbel, mluvčí ministerstva vnitra, které má zákon v gesci.

Korbel také upozorňuje, že za porušení zákona nejsou stanovené žádné sankce. Každý navrhovatel však může do sedmi dnů od vyhlášení výsledků voleb podat stížnost na jejich neplatnost Nejvyššímu správnímu soudu. Zákon také počítá s možností soudního řízení ve věci porušení pravidel financování volební kampaně.

ČESKÁ POZICE se pokoušela informace o zadavateli inzerce zjistit i u nakladatelství Ringier. Generální ředitelka Libuše Šmuclerová, ředitel skupiny Blesk Pavel Šafr ani ředitel inzerce David Šaroch během pátku neodpověděli. Mluvčí společnosti Ringier Axel Springer CZ Kateřina Kuchařová nejprve uvedla: „Zmiňovaný inzerát svými náležitostmi nevybočuje mezi ostatními předvolebními inzeráty, které se objevují napříč českými médii.“ Odpoledne v samostatném mailu doplnila, že zadavetelem inzerátu je „mediální agentura Mindshare pro klienta JUDr. Vladimíra Zavadila“. K tomu, zda její inzerát neporušuje zákon, se společnost nevyjádřila.

Uplnej Vypatlanec pro ty co umi nemecky ... 17:41 25.1.2013

Počet příspěvků: 53, poslední 12.2.2013 08:32 Zobrazuji posledních 53 příspěvků.