Řidiči si mnou ruce. Cena benzinu letos neporoste

Benzin sice vyjde v tomto roce o něco dráž než loni, ale i tak na nákupu motorových paliv oproti předchozím letům výrazně ušetříme. Například ve srovnání s rokem 2011 rodina takřka čtyři tisíce a s cenově rekordním rokem 2012 dokonce šest tisíc korun.

Miroslav Petr 26.6.2017
Čerpací stanice. Ilustrační foto.

Čerpací stanice. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Čerpací stanice. Ilustrační foto.

Cena ropy oproti původním předpokladům neroste, spíš opět výrazně klesá. Benzin v Česku proto viditelně zlevní. Faktor, který na jedné straně škodí zemím závislým na vývozu suroviny, potěší řidiče. Na tankování během roku ušetří oproti předchozím letům tisíce.

Aktuálně (článek vyšel v LN 3. června – pozn. red.) se litr Naturalu 95 prodává v průměru za celé Česko podle databáze společnosti CCS za 30,6 koruny (nafta je o korunu levnější). A analytici soudí, že průměr za celý letošní rok zřejmě nepřekročí hranici 31 korun.

To by znamenalo, že rodina s jedním vozem o průměrné spotřebě sedm litrů na sto kilometrů a ročně najetými zhruba 15 tisíci kilometry (tolik najede podle analýzy pojišťovny Generali největší počet řidičů) vydá za tankování letos přibližně 32 500 korun.

Peněženkám se uleví

To je sice o nějakých 1300 korun více než v loňském roce, kdy se litr benzinu prodával v průměru za 29,7 koruny, ale výrazně méně než v předcházejících pěti letech.

„Ceny u benzinek jsou v současné době nejnižší od prosince loňského roku. Očekávalo se v nejbližších dnech zdražení ropy, a tedy i pohonných hmot, ale ropa místo toho výrazně zlevňuje.“

Například oproti roku 2011 ušetří letos modelová rodina na tankování skoro čtyři tisíce korun, oproti roku 2012, kdy byly ceny pohonných hmot historicky nejvyšší, dokonce šest tisíc – benzin i nafta stály tehdy v průměru za celý rok přes 36,5 koruny a u řady pump byl benzin v jeden čas i za více než 40 korun.

„Ceny u benzinek jsou v současné době nejnižší od prosince loňského roku. Očekávalo se v nejbližších dnech zdražení ropy, a tedy i pohonných hmot, ale ropa místo toho výrazně zlevňuje, což se projeví příznivě také u pump. A je možné, že během roku se cena benzinu často nad 31 korun nedostane,“ uvedl ekonom společnosti Finlord Boris Tomčiak.

Připomíná, že ropa zřejmě letos nezdraží výrazně nad současných zhruba 51 dolarů za barel. Těžařské země sdružené v kartelu OPEC se sice nedávno dohodly, že prodlouží nynější omezení objemu těžby do příštího roku a tím o něco sníží převis nabídky nad poptávkou ve světě, ale odbyt ropy není tak velký, jak se očekávalo. A stále se netenčí světové zásoby, které jsou o 10 až 15 procent vyšší, než je dlouhodobý průměr.

Více aut, méně benzinu

Například v Evropě oproti očekávání neroste odbyt pohonných hmot – zvyšuje se sice prodej nových vozů, ale ty jsou úspornější než starší modely.

To platí i pro Česko. Letos za první čtvrtletí bylo u nás zaregistrováno 68 tisíc nových osobních – hlavně benzinových – aut, nejvíce za všechny předchozí roky, přitom spotřeba benzinu za stejné období meziročně klesla o 0,6 procenta na 466,2 milionu litrů.

Letos za první čtvrtletí bylo u nás zaregistrováno 68 tisíc nových osobních – hlavně benzinových – aut, nejvíce za všechny předchozí roky.

„Ekonomika roste a lidé mají k dispozici více peněz. To se projevuje i v tom, že zhruba od roku 2015 výrazně roste, i když zatím z menších čísel, prodej prémiových, a tedy i dražších pohonných hmot. Takový trend bude podle nás pokračovat i v budoucnu,“ říká Václav Loula, expert České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu, která sdružuje největší prodejce pohonných hmot u nás.

Nadpoloviční většina aut u nás sice jezdí na benzin, ale týká se to hlavně osobních vozů soukromých majitelů a jen menší části těch firemních služebních.

Benzin má tak ve výsledku menší podíl na celkové spotřebě pohonných hmot u nás – jen 27 procent z loni prodaných 7,7 miliardy litrů. Zbylých 73 procent z toho připadá na naftu, kterou tankují kamiony a většina služebních vozů.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.