Richard Háva: Kalouska chtějí odstranit

Bývalý šéf zbrojařské společnosti Omnipol reaguje v obsáhlém rozhovoru pro MF Dnes na případ Casa.

Doporučujeme pozornosti rozhovor, který MF Dnes poskytl bývalý šéf zbrojařské společnosti Omnipol Richard Háva. Zdůraznil, že už sedm let není v orgánech této firmy, svůj byznys předal synům. Omnipol byl zprostředkovatelem nákupu letadel Casa. Háva absolutně odmítá, že by letadla byla předražená, politické dění kolem kauzy označuje za pogrom. Jeho argumentace se v řadě bodů shoduje s výroky Miroslava Kalouska.

K oblíbenému motivu svého přátelství právě s Miroslavem Kalouskem se vyjadřuje hned v úvodu rozhovoru. „Zdůrazňování přátelských vazeb mezi mnou a Mirkem Kalouskem z důvodů jakýchsi osobních zájmů, ještě navíc na ministerstvu obrany, jsou totální nesmysly.“ Háva tvrdí, že do obchodních případů Omnipolu nezasahuje, i když se svými přáteli z firmy je v kontaktu.

S rezervou se Háva vyjadřuje ke společnosti American Appraisal, míní, že vyšetřovatel případu Jiří Mazánek neodvedl kvalitní práci a také rozporuje výhrady, které se objevují vůči letounům samotným. Seznámit se s Hávovými názory stojí za úsilí i proto, že obsáhlý rozhovor se dotýká také mnoha jiných okruhů Hávova podnikání. Z rozsáhlého interview vybíráme pasáž, kde se Richard Háva pokouší shrnout situaci kolem Miroslava Kalouska. 

Háva: Jestliže na svatbě nejmenovaného zastupitele z Prahy 10 na jistém zámku na jihu Čech se nechá slyšet nějaký pan Hrdlička (vlivný člen ODS považovaný za jednu z pražských šedých eminencí strany – poznámka ČESKÉ POZICE), že za všechno může Kalousek, a dokud tu bude, tak ten jejich perfektní systém jim fungovat nebude, tak mně nezbude než se ptát. Co za tím všechno je?

MF Dnes: Vy to vidíte jako boj proti Miroslavu Kalouskovi.

Háva: Bezpečně.

MF Dnes: A proč podle vás někomu, asi lidem kolem ODS a VV, jak naznačujete, Kalousek tak vadí?

Háva: Řada lidí ho nemá ráda pro jeho statečnost a chytrost a politickou vyzrálost. Přes jeho někdy kontroverzní vystupování je za ním obrovský kus práce. Je to excelentní ministr financí, což se projevilo třeba v udržení ratingu A1 a řadou mezinárodních uznání. Bezpochyby je tady celá řada skupin, ať na regionální nebo i jiné úrovni, kterým není příjemná důslednost ministerstva financí při prošetřování celé řady velmi podivných dotací, nákupů a finančních transakcí. Tyto skupiny ve své době zapomněly, že ministerstvo financí si může na základě nových evropských dohod lépe prověřovat podezřelé pohyby na účtech a daňové operace v nejrůznějších zemích. Tyto skupiny, které byly zvyklé na jistotu 90. let, že se jim nic nemůže stát, se najednou monumentálně vyděsily. (...) Za jiných ministrů financí FAÚ neupozorňoval na tolik případů machinací jako za ministra Kalouska. Takže to mohlo zbystřit pozornost těch skupin, které se snaží Kalouska odstranit.

Richard Háva dále vyjadřuje velmi barvitě své názory například na poslance Tejce, Zaorálka, Křečka a Jarolíma, hovoří o svých vztazích s Martinem Bartákem, Václavem Junkem či se společností ČEZ. Rozhovor Jany Klímové s Richardem Hávou otiskla čtvrteční MF Dnes.

Počet příspěvků: 3, poslední 27.7.2012 07:18 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.

Autor

Redakce ČESKÉ POZICE

Česká pozice logo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Další autorovy články

Disent nebyl žádné ghetto

17.11.2014 - 9.08