Ceska Pozice

Rezignace, nebo odvolání? Šéf CzechInvestu zřejmě ve funkci končí.

Pochybná zakázka bude podle tří důvěryhodných zdrojů ČESKÉ POZICE stát místo generálního ředitele státní agentury Miroslava Křížka.

Martin Shabu 14.8.2012

Aktualizováno: Skandál s antedatovanou veřejnou zakázkou na vyhledávání nemovitostí pro investory, kvůli níž provedla protikorupční policie minulý čtvrtek razii v pražském sídle CzechInvestu, zřejmě bude mít personální důsledky na nejvyšším postu této státní agentury. Podle tří důvěryhodných zdrojů ČESKÉ POZICE by měl v následujících dnech skončit její generální ředitel Miroslav Křížek. Není však jasné, jestli podá rezignaci sám, nebo ho odvolá ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba, jeho stranický kolega z ODS. Ministr Kuba však dnes generálního ředitele CzechInvestu Miroslava Křížka odvolal.

„V kanceláři šéfa byly v pátek samé krabice na stěhování,“ prozradil ČESKÉ POZICI zaměstnanec CzechInvestu, jenž si nepřál být jmenovaný. O blížícím se konci generálního ředitele Křížka informoval redakci i úředník, který je obeznámen s kontrolou, již do CzechInvestu poslal minulý týden ministr Kuba. „To, že skončí, je už myslím jasné,“ uvedl úředník. Informaci, že Křížek brzy funkci opustí, potvrdil i zdroj, jenž se podílel na předávání podkladů detektivům protikorupční policie.

Šéf CzechInvestu na otázku ČESKÉ POZICE, zda se chystá funkci opustit, nereagoval. Ministr Kuba už minulý týden ČESKÉ POZICI řekl, že bude v případu CzechInvest postupovat rychle. „Pokud se prokáže, že v této zakázce došlo k jakémukoliv právnímu pochybení při jejím zveřejnění, tak to bude mít dopad na osud pana generálního ředitele Miroslava Křížka, jenž je v čele této organizace,“ uvedl Kuba, který je do konce tohoto týdne na dovolené.

Ministerská kontrola

IT experti ministerstva průmyslu měli provést kontrolu pochybné zakázky minulý čtvrtek. Protože je však předběhli policisté, audit se uskutečnil až v pátek. Jaké bylo jejich zjištění?

Podle informací ČESKÉ POZICE se potvrdilo, že CzechInvest není schopen prokázat, že informace o zakázce na „zajišťování správy, aktualizace a zpracování nabídky průmyslových nemovitostí pro investory prostřednictvím databáze průmyslových nemovitostí“ byla na webu agentury od 1. června nepřetržitě, což je zákonná podmínka veřejné soutěže.

Dodejme, že důkaz antedatace zakázky, kterou získala firma Glafin, přinesla ČESKÁ POZICE 2. srpna. Jednatel Glafinu Zdeněk Hurský byl přitom v minulosti zaměstnán v Křížkově firmě Jazykový institut Praha a se šéfem CzechInvestu se zná, což vyvolává podezření ze střetu zájmů.

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.