Ceska Pozice

Revoluce školní třídy

Bill Gates je přesvědčen, že digitální učebnice, naučné videohry a lekce na YouTube navždy změní školství.

Bill Gates se v poslední době zajímá spíš o budoucnost školství než softwaru. Svědčí o tom i aktuální článek šéfa společnosti Microsoft, jejž publikoval na svých stránkách Thegatesnotes.com. Nové vzdělávací technologie zajistí, že se budeme chtít učit celý život. A navíc zrevolucionizují školní třídu, je přesvědčen druhý nejbohatší muž planety.     

Dle Gatese moderní technologie pomohou učitelům zefektivnit svou práci a v žácích vzbudit nový zájem o učivo. Zatímco v roce 2000 se v USA o on-line vyučování zajímalo pouze 45 tisíc studentů, o deset let později se s pomocí internetu vzdělávaly již tři miliony středoškoláků. Aktuální studie Ministerstva školství USA rovněž ukazují, že takzvané kombinované vyučování, mix výuky s pomocí internetu a klasického vzdělávání ve třídách, pomohlo americkým žákům zlepšit si známky o čtrnáct procent.

Čtyři klíčové trendy dle Billa Gatese

Na školství si brousí zuby například kalifornský koncern Apple, jenž nedávno energicky vstoupil na trh s elektronickými učebnicemi. Na slavnosti v newyorském Guggenheimově muzeu šéf marketingu firmy Phil Schiller představil vzorky nových učebnic a ukázal, jak mohou autoři nebo i učitelé jednoduše vytvářet vlastní učebnice a skripta pro své žáky.

Schiller rovněž představil učebnice biologie, ekologie, algebry a chemie, které kromě textů obsahují i videa a interaktivní prvky. Potenciál je obrovský. Analytická skupina Forrester Research oznámila, že elektronické knihy se zatím na trhu učebnic podílejí pouhými 2,8 procenty. Firma Apple předpokládá, že tablety koupí pro žáky školy a učební obsah přijde nejvýš na 15 dolarů.

Modelem budoucnosti by se mohla stát internetová škola Khan Academy. V roce 2004 začal americký analytik Sal Khan prostřednictvím videoportálu YouTube doučovat svou mladičkou sestřenici matematiku. Dnes jeho bezplatné on-line lekce sledují měsíčně více než čtyři miliony studentů z celého světa včetně dětí Billa Gatese, který nově vzniklou Khan Academy finančně podporuje.

CEO Googlu Eric Schmidt se nechal slyšet, že tato platforma má potenciál nadobro změnit vzdělávací systém. S Khan Academy, která v minulých sedmi letech publikovala více než 121 milionů videopřednášek, dnes spolupracuje přes 700 škol. „Můžeme dětem v Africe, sportovcům, hercům či vězňům zdarma nabídnout lepší vzdělání, než o jakém kdy snili,“ míní Khan.

Facebook, Twitter a spol. podporují mezinárodní spolupráci studentů a učitelů a zároveň přenášejí diskusi o vybraných tématech do kyberprostoru, kde se snadno propojí s odbornými články, digitálními učebnicemi či obsahem na YouTube.

Průkopníkem v této oblasti by se mohlo stát finské studio Rovio Entertainment, kterému vděčíme za nejpopulárnější hru současnosti Angry Birds. Koncem března by se na trh mělo dostat pokračování hry s názvem Angry Birds Space, jež Rovio vytvořilo ve spolupráci s americkým Národním úřadem pro letectví a kosmonautiku (NASA) a magazínem National Geographic.

Nová hra by neměla sloužit pouze k zábavě, ale hráčům rovněž přiblížit například fyzikální zákony ve vesmíru. „Hry jsou srandovní a zábavné, chceme však ukázat, že mohou být také informativní a inspirativní. Tato hra by mohla řadu studentů motivovat, aby se víc zajímali o vědu a nové technologie,“ prohlásil mluvčí NASA David Weaver.  

Nový trailer z kosmické stanice ISS:

Velké úspory

Digitalizace školství není pro Gatese není žádnou novinkou. Tento trend pojmenoval již koncem roku 2010. Během své řeči na Techonomy 2010 nastínil představu budoucího vývoje školství v USA. Vyšší vzdělání označil za značně neefektivní kvůli času, který musejí studenti na univerzitách trávit, i kvůli nákladům na vzdělání.

V nezveřejněné části rozhovoru pak Gates řekl, že za pět let budou na internetu zdarma dostupné nejlepší přednášky na světě. „Bude to lepší než výuka na jakékoli univerzitě,“ prohlásil. Hlavní výhodou podle něho bude, že se tím vzdělání stane pro každého dostupné. Digitalizace by navíc šla společně s obrovskými úsporami. Studenti by ušetřili čas a univerzity zase náklady na provoz. Dle Gatese by úspory mohly činit až 90 procent.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.