Diskuse k článku

Reprezentativní demokracie, jakou jsme znali, nefunguje

Britský politický filozof David Runciman loni upoutal pozornost svou knihou How Democracy Ends. Jeho diagnóza demokracie je na první pohled krutá: stárne, přestává odpovídat současné společnosti. V rozhovoru však pesimismus odmítá.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Re: Jak nefunguje demokracie (pokr.)

ANO 2011 vyhrálo ne proto, že občané odolávají mediální manipulaci, ale protože občané jsou zhnuseni vládou dosavadních partají ODS, TOP 09, ČSSD, KDU-ČSL apod. A Zeman vyhrál proto, že byl silnější, než mediální manipulace. Kdyby voliči odolávali mediální manipulaci, vyhrál by mnohem výrazněji. Vlivem mediální manipulace si občané myslí, že se máme báječně, zatímco jsme se za 30 let vůbec nedokázali odpoutat od chvostu EU a přiblížit se vyspělým zemím, jak ukazují statistiky reálných mezd a důchodů. Bohužel k žádnému obratu nedochází ani za Babiše a je otázkou, co vlastně Babiš dělá proti korupci. Já vím, dělá, že korupce není. Očekával jsem, že své předvolební výpady proti Kalouskovi (největší zloděj a korupčník) a spol. naplní nějakými činy.

0/0
3.3.2019 15:41

Re: Jak nefunguje demokracie.

Je zajímavé, že několik lidí správně vystihlo, že ai Trump ani Orbán nejsou fašisté. Nicméně neudělají další krok, že právě Hillary a další demokraté spadají do kategorie Nacizmu a Fašismu. Slibují lidem dát i modré z nebe jako Hitler i Mussoliny (oba socialisté), ale za všechno platit kreditnímy kartamy obyvatelstva.

0/0
25.2.2019 16:08

Re: Jak nefunguje demokracie.

A proč se toto všechno u nás děje? Příčina je v naší velmi špatné ústavě, kde se navzájem potírají články 2, odst.1, čl 5, v souvislosti s čl. 18, odst.1 atd. Články ústavy jsou psány špatnou češtinou, jsou významově mnohoznačné, nepřesné a mnohdy i přímo lživé.Toho všeho umně využívají vyčůraní politici z politických stran a i ústavní právníci, kteří si články ústavy vykládají podle toho, jak se to hodí opět jen politickým stranám. A o tom je celá nefunkčnost našeho politického a společenského systému.

0/0
25.2.2019 15:23

Re: Jak nefunguje demokracie (pokr.)

ve volební kampani rozhoduje medální manipulace? Řekl bych, že nerozhoduje. Naši občané totiž nejsou tak pitomí, aby na takovou manipulaci přistoupili. Pokud by tato mediální manipulace fungovala, potom by nebyl prezidentem Miloš Zeman, ale Jiří Drahoš. Volby by nevyhrálo rozdílem dvou tříd občanské hnutí ANO 2011, ale ODS či TOP 09. Medální manipulace je politickým stranám houby platná, my totiž nejsme Američané, kteří se nechají médii oblbnout. Ikdyž v poslední době ani ti Američané, když zvolili Trumpa prezidentem navzdory mediální masáži, která preferovala Hillary Clinton. A tak americkým demokratům (socanům), ale i našim politickým stranám nezbývá než svést všechno na Putina a nebo Číňany. Svůj vlastní propad, pramenící v jejich neschopnosti řídit stát si nechtějí přiznat. A tak v dalších volbách zcela propadnou nejen TOP 09, ale i KDUČSL, ČSSD, STAN a možná i další politické strany. Kéž by!

0/0
25.2.2019 15:16

Jak nefunguje demokracie (pokr.)

...se pak přelil do ostatních partají, stal se u nás politickým stylem a od té doby není koho volit. Ve volební kampani rozhoduje mediální manipulace, jíž voliči neumějí odolávat a osvěta neexistuje, v médiích je mediální manipulace TABU. Ti u moci chytrou sofistikovanou mediální manipulací zařídili, aby vždy došlo k volební "plichtě", která jim báječně umožňuje neplnit volební sliby - máme málo poslanců a musíme dělat kompromisy. Zatímco všichni bezostyšně korumpují a kradou. Ale musejí se pečlivě starat, aby nevznikla skutečná silná opozice. Veškeré pokusy pečlivě monitorují a likvidují již v zárodku mediální manipulací a infiltrací, nálepkováním jako "populismus", "fašismus", "xenofobie" apod., ale i pomocí policie, justice a ekonomické likvidace. Takto se demokracie změnila na demokracii předstíranou, která chrání zájmy lidu jen naoko a přednostně hájí zájmy partají a jejich představitelů. Taková demokracie pak ztrácí veškerý kredit podporu. A to dopadá na všechny občany, nejen na

0/0
25.2.2019 9:03

Jak nefunguje demokracie.

Auto nefunguje tak, že nejede. Demokracie nefunguje tak, že lid nevládne, přestože si své zastupitele volí. Lid nevládne, protože zastupitelé - politici neplní své programy a sliby a naopak dělají věci, které ve svých programech neuváděli a které lidu škodí. Většinou škodí i národu. Když to voliči poznají, zvolí sice někoho jiného, ale ten zase neplní své sliby a dělá zase to, co lidem škodí. A pak jsou zvoleni lidé jako Hitler nebo Trump, každý ovšem zcela jiný, Trump není fašista, Orbán také ne. Chyba tedy je již ve volbách. Ne ve volbách samotných, ale v přípravě voleb, v nominaci kandidátů a ve volební kampani. Kandidáti jsou voleni v primárkách, tedy uvnitř politických stran, které jsou vlastně sdružením osob určitých zájmů. Např. ODS založil V. Klaus jako sdružení osob, ochotných pro osobní prospěch z politiky zahodit veškeré ohledy a morálku (eufemisticky si říkali pragmatici) a podle toho to se zemí za ODS dopadlo. Ten "pragmatismus" čili velká, systémová, z nejvyšších míst organizovaná korupce, se pak přelil do osta

0/0
25.2.2019 8:48

Re: Ubohost reformátorů

Tisíce let nefunguje. Byla násilně potlačena vojsky Sparty za pomoci epidemie ještě před naším letopočtem. Znovu se objevila před cca 200 lety ve Švýcarsku a jen tam a v sousedním Lichtenštejnsku dodnes efektivně funguje. Všude jinde na světě si o ní mohou lidé nechat jen zdát.

0/0
25.2.2019 8:00
Foto

S15t95a98n70i14s83l85a85v 18T42o69m72á65š 1778343144462

Ubohost reformátorů

Demokracie jako společenský systém respektující osvědčené způsoby soužití lidí funguje dobře už tisíce let, proto reformátory dráždí.

0/0
24.2.2019 18:58

triumfující demokracie?

Dobré časy nezažívají

"Kdysi triumfující demokracie, o nichž jsme věřili, že budou trvat věčně"ale politické systémy, které jsou za demokratické jen vydávány. Se skutečnou demokracií, vládou občanů, mají pramálo společného. Snad jen jistou vyšší míru svobody. To však zdaleka nestačí k tomu, aby bylo možno je nazývat demkratickými.

0/0
24.2.2019 17:29