Reorganizace policie neměla žádné čestné opodstatnění

Miliardář a zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček v rozhovoru kritizuje policejní reorganizaci a kauzu úniků informací, v níž se objevuje i jméno samotného policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Janeček současnou situaci přirovnává k období amnestie exprezidenta Václava Klause.

Finančník Karel Janeček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Finančník Karel Janeček | foto: MAFRA - František Vlček
Finančník Karel Janeček

Finančník Karel Janeček, který je spolumajitelem společnosti RSJ, jež obchoduje na světových derivátových trzích, v rozhovoru mimo jiné říká: „Nebezpečí spočívá v tom, že lidé jsou čím dál apatičtější. Překvapuje mě, že reorganizace policie prošla bez většího povšimnutí. Jako kdyby mafie, zločinci a zlojedi dostali zelenou, aby si dělali, co chtějí. Není přece možné, aby policistu, který chtěl vyšetřovat zločiny, odvolali a nasadili místo něho své lidi. Pokud by toto prošlo, jde o nebezpečný precedent do budoucna.“

LIDOVÉ NOVINY: Dlouho o vás v rámci protikorupčního fondu nebylo slyšet. Proč jste se nyní opět začal ozývat k veřejnému dění v České republice?

JANEČEK: V poslední době jsem se věnoval hlavně projektu Demokracie 2.1, což je věc globálního významu. Nechtěl jsem se zabývat místními politickými hrátkami a přetvářkami. Současné dění kolem policie je ale věc, která hraničí s demokracií. Hrozí, že se vrátíme do devadesátých let, kdy policii a soudnictví ovládaly mafie. Jde o tak velké riziko, že jsem se rozhodl, že se v rámci fondu vynasnažím, aby se o reformě policie mluvilo a situaci se třeba ještě podařilo napravit.

LIDOVÉ NOVINY: Protikorupční fond vznikl v roce 2011, kdy jste zveřejnili informace týkající se pražského dopravního podniku a lobbisty Iva Rittiga. V roce 2013 jste zase kritizovali tehdejšího prezidenta Václava Klause za jeho amnestii. Je současnost dalším hybným momentem v otázce boje proti korupci?

Současné dění kolem policie je ale věc, která hraničí s demokracií. Hrozí, že se vrátíme do devadesátých let, kdy policii a soudnictví ovládaly mafie.

JANEČEK: Je to zlo blížící se Klausově amnestii, jde o srovnatelné problémy.

LIDOVÉ NOVINY: Z jakého důvodu?

JANEČEK: Vzkazem Klausovy amnestie navenek bylo, že se v uvozovkách zločin vyplácí. Reorganizace zase vysílá signál, že si politici mohou dělat, co se jim zachce. Jsou to velké kaňky a rány pro vývoj našeho politického systému a demokracie. To je určitý filozofický pohled. Pak je tu ale i ten praktický a v něm jde o to, že mafiáni a zlojedi chtějí mít policii pod kontrolou. Nemuseli jste mít Roberta Šlachtu rádi nebo mohly být věci, které se mu ne úplně tolik povedly. Zvážíte-li ale všechna fakta a informace, dospějete k názoru, že reorganizace byla účelová, a naopak Šlachta stál na správné straně.

LIDOVÉ NOVINY: V čem by mělo spočívat zlo, o kterém mluvíte?

JANEČEK: Nebezpečí spočívá v tom, že lidé jsou čím dál apatičtější. Překvapuje mě, že reorganizace policie prošla bez většího povšimnutí. Jako kdyby mafie, zločinci a zlojedi dostali zelenou, aby si dělali, co chtějí. Není přece možné, aby policistu, který chtěl vyšetřovat zločiny, odvolali a nasadili místo něho své lidi. Pokud by toto prošlo, jde o nebezpečný precedent do budoucna.

LIDOVÉ NOVINY: Z jakého důvodu jsou podle vás občané apatičtější?

Z odborných kruhů a expertů mám informace, že ke spojení protikorupční a protimafiánské policie nebyl důvod. A i kdyby byly dány odborné důvody ke vzniku „superúřadu“, mělo by se tak stát transparentně prostřednictvím připomínkového řízení.

JANEČEK: Malinko odbočím: chci zdůraznit, že jsem politicky neutrální. Vadí mi zlojedi z ČSSD a stejně tak mohu být kritický vůči Andreji Babišovi, s jehož politikou nesouhlasím. Nebezpečné ale je, že spousta lidí má zastřenou mysl Babišem.

Reorganizace byla obrovskou událostí, která přitom neměla žádné čestné opodstatnění. Neexistuje možnost, že šlo o dobře zamýšlený krok – tedy s výjimkou, že autoři slučování policejních útvarů jsou s prominutím debilové.

Z odborných kruhů a expertů mám informace, že ke spojení protikorupční a protimafiánské policie nebyl důvod. A i kdyby byly dány odborné důvody ke vzniku „superúřadu“, mělo by se tak stát transparentně prostřednictvím připomínkového řízení. Měly být k dispozici propracované expertní analýzy, nakolik se reforma dotkne citlivých a živých kauz. Nic takového se ale nestalo, a proto považuji celou reorganizaci za neobhajitelnou.

LIDOVÉ NOVINY: Utekl jste z otázky, co podle vás způsobuje, že lidem nevadí věci typu policejní reorganizace...

JANEČEK: Víte, já sdílím některé obavy lidí z moci Andreje Babiše. Absolutně ale nedovedu pochopit, že lidé jsou natolik zaslepení, že nechtějí vidět jiné problémy. Je to, jako kdybyste měli souseda, kterého nemáte rádi. Když tento soused bude křičet, že vedle v domě řádí masový vrah, vám to bude jedno, protože to bude říkat soused, kterého nemáte rád.

LIDOVÉ NOVINY: Jak byste situaci chtěl zlepšit?

Sdílím některé obavy lidí z moci Andreje Babiše. Absolutně ale nedovedu pochopit, že lidé jsou natolik zaslepení, že nechtějí vidět jiné problémy.

JANEČEK: Je absurdní, že policejnímu prezidentovi Tuhému hrozí, že se bude řešit jeho bezpečnostní prověrka. Generální inspekce vyšetřovala podezření, že z okolí policejního prezidenta unikaly informace. Chápu, že formálně bude velice obtížné Tuhému tuto věc prokázat (Generální inspekce bezpečnostních sborů sice vypátrala německá čísla, která mezi sebou komunikovala, nedokázala však identifikovat konkrétního pachatele – pozn. red.), ale nechápu, jak může mít prezident Tuhý prověrku na stupeň tajné. Připadá mi to jako Kocourkov. Národní bezpečnostní úřad musí v kontextu dosavadních informací o případu německých SIM karet zahájit šetření Tuhého a jeho prověrky.

LIDOVÉ NOVINY: Kdo je za kontroverzní dění v policii zodpovědný?

JANEČEK: Jednoznačně ČSSD a jmenovitě ministr vnitra Milan Chovanec. Podle mých nejlepších informací je právě na pozadí tohoto temného spolčení v policii. To je primární zlojed a někdo by měl nést zodpovědnost.

LIDOVÉ NOVINY: Jakým způsobem?

Ministr Chovanec by měl odstoupit. Čestní lidé v sociální demokracii by se měli zasadit o to, aby dotyčné osoby ztratily ve straně na významu.

JANEČEK: Ministr Chovanec by měl odstoupit. Čestní lidé v sociální demokracii by se měli zasadit o to, aby dotyčné osoby ztratily ve straně na významu. Minimálně doufám, že policejní prezident Tuhý přijde o bezpečnostní prověrku.

LIDOVÉ NOVINY: Plánujete s protikorupčním fondem nějakou aktivitu v této problematice?

JANEČEK: Snažíme se komunikovat s odborníky na bezpečnost, třeba i s bývalými policisty, abychom mohli vytvářet expertní analýzy. Je třeba neustále o věci hovořit a dokazovat, že policejní reforma je průšvih konkrétních lidí – třeba právě policejního prezidenta Tuhého. Protikorupční fond v tomto ohledu vyvíjí značnou aktivitu.

Karel Janeček (43)

  • Finančník Karel Janeček je spolumajitelem společnosti RSJ, která obchoduje na světových derivátových trzích. Před dvěma lety vstoupil jako investor do firmy Liftago, která vyvíjí taxi aplikaci.
  • Do povědomí veřejnosti se dostal v roce 2011. Tehdy založil Nadační fond proti korupci, který tehdy na konci roku vynesl na veřejnost materiály týkající se propojení lobbisty Iva Rittiga a pražského dopravního podniku. Policie se vzápětí zaměřila na pražské lobbisty, jejichž vyšetřování nastartovalo případ Nagygate.
  • Na začátku roku 2013 se Janečkův protikorupční fond pustil do Václava Klause za jeho novoroční amnestii. Janeček byl jedním z iniciátorů nápadu podat na exprezidenta ústavní žalobu za velezradu.
  • V roce 2013 protikorupční fond nastartoval ve Švýcarsku vyšetřování tajného konta podnikatele Petera Kovarčíka. Zesnulý podnikatel patřil mezi nejbližší přátele bývalého prezidenta Václava Klause. Muž se slabostí pro atraktivní ženy a milovník doutníků byl v minulosti kritizován za to, že pro svou firmu Czech Teleaxis a jí pořádané „eventy“ doluje ze státních firem desítky milionů korun. Kovarčík náhle zemřel loni koncem března ve věku 61 let.
  • V posledních letech se podnikatel zaměřil na projekt Demokracie 2.1. Jde o volební systém, jehož základem je, že volič má dvakrát více hlasů, než kolik se volí mandátů. Janeček do projektu investuje desítky milionů korun.