Diskuse k článku

Rehabilitace Romů

Jak se žije Romům v Česku čtvrt století od pádu socialistické diktatury? Jeden z jejich hlavních představitelů Karel Holomek líčí neradostný polistopadový přístup státu k romské menšině.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Romové zamrzli ve sběračské civilizaci

Problémem většiny Romského etnika je, že zamrzli v civilizační etapě sběračství. Nikdy a nikde nepřešli do podoby společnosti živící se systémovou prací, zemědělstvím či průmyslem. Sběrač může bezproblémově žít jen tam, kde to co sbírá nevzniklo lidskou prací. Což už není skoro nikde, tuplem ne ve střední Evropě.

A v tom je problém většiny dnešních Romů. Nejsou mentálně schopní systémově a plánovitě pracovat, natož se na to vzděláváním a respektováním společenských principů připravit. To neznamená, že nejsou schopní fyzické dřiny - to ano, ale jen náhodně a nárazově, když už není co do úst.

Evropským národům přechod ze sběračství do systémového zemědělství trval + - 10 000 let. Nemalujme si, že to bude u Romů rychlejší, když s tím začali až po I. sv. válce, tj. před 100 lety a to jen několik % z nich. Zvlášť když jim umožňujeme tu nejpohodlnější formu sběračství - sociální dávky.

A nakonec - co chtít od etnika které se stydí za své jméno a jeho užívání považuje za rasismus.

0/0
27.4.2015 9:08

J. Křivan

Re: Romové zamrzli ve sběračské civilizaci

Pane Malečku, Váš příspěvek má racionální jádro. Jsem ve velice úzkém kontaktu se smíšenou cikánskou minikomunitou (cca 20 lidí, maximálně dvě děti na rodinu), která už romsky neumí, všichni její členové pracují většinou na dělnických pozicích, nebo na pozicích obdobných. Nikdo nebyl trestán. Na nepřizpůsobivé cikány nadávají. S nostalgii vzpomínají na dobu kdy na práci bylo právo a zároveň i povinnost.

Postrádají jakoukoliv schopnost hlubšího abstraktního myšlení, nejsou schopni se orientovat v současné společnosti. Jako příklad, jeden z nich si dokáže zapamatovat nepředstavitelné množství třeba telefonních čísel, ale trojčlenka je pro něj neřešitelný problém. Postavit vázu doprostřed stolu, a proč.

No a co dál?

10 000 tisíc let o kterých píšete nám moc nepomůže. Vytvořené sociální podmínky po roce 1989 umožňovali "sběratelský způsob obživy" mezi které pařily i příspěvky na děti. Jenže počet nepřizpůsobivých co musí současný sociální systém "uživit" narůstá až na hranici zhroucení.

0/0
27.4.2015 14:59