Referendum za nepředraženou radnici Prahy 7 bude. Má ale smysl?

Nejvyšší správní soud vyhlásil v Praze 7 referendum za nepředraženou radnici, čímž vyhověl kasační stížnosti proti jeho zrušení.

Praha 7 se již téměř dva roky neúspěšně pokouší najít nové sídlo pro radnici. Ve spojení s tímto procesem, oficálně zvaným „průzkum trhu“, jsme již použili pojmenování klauniáda, panoptikum či bizarnost. Jaké označení této zábavné akce použít nyní? Že by šaškárna?

Ve čtvrtek totiž dorazila do redakce ČESKÉ POZICE tisková zpráva, v níž se oznamuje, že Nejvyšší správní soud (NSS) vyhlásil v Praze 7 referendum za nepředraženou radnici. Vyhověl tak kasační stížnosti, kterou podal přípravný výbor referenda.

Referendum odmítla v dubnu vyhlásit koalice složená z ODS a ČSSD pod záminkou špatných otázek (a 350 signatářům radnice rozdala pětisetkorunovou pokutu za neoprávněný podpis petice). Cílem referenda bylo omezit náklady na plánovanou radnici na půl miliardy korun a zajistit, aby proběhla architektonická soutěž. Jen připomínáme, že za odmítnutí referenda získala městská část Praha 7 v hlasování veřejnosti na webu pro otevřenost veřejné správy Otevřete.cz anticenu v kategorii Otevřenost rozhodování.

S nadšením opatrně

NSS zachránil institut místního referenda v naší zemi! Je to povzbudivá zpráva pro všechny občany! Jsme velmi rádi, že jsme tento proces iniciovali! Místní zastupitelé se v budoucnu nebudou moci vymlouvat na údajně špatné otázky. Rozhodnutí NSS vrací občanům do ruky nástroj, který se dá použít ve vážné věci, když selhávají petice či jiné protesty,“ komentuje rozhodnutí soudu iniciátor referenda a zmocněnec přípravného výboru referenda Jan Čižinský (KDU-ČSL).

Firma Cautor Consulting má zpracovat finální znění nabídky na objekt Mercury Business ParkRadíme, opatrně s tím nadšením. Jak se totiž zdá, průzkum trhu se zřejmě chýlí do finální fáze. Na zasedání rady Prahy 7, které se konalo 23. října, radní přijali usnesení, v němž souhlasí s pověřením firmy Cautor Consulting. Ta má zpracovat finální znění nabídky na objekt Mercury Business Park. Dodejme, že loni v září byla budova nabízena Praze 7 za 845 milionů korun. V průběhu letošního dubna nemovitost „zlevnila“ o bezmála půl miliardy.

Opoziční TOP 09 poukazovala na to, že podle znaleckého posudku by rekonstrukce budovy Mercury přišla radnici na dalších zhruba 500 milionů korun. Prahu 7 by tak stěhování vyšlo na téměř miliardu, což je mnohem vyšší suma, než na kterou zněly ostatní nabídky v poptávkovém řízení radnice.

Nechme se překvapit, co Praha 7, kterou vede Marek Ječmének (ODS), během hledání kanceláří ještě vymyslí. Koupi budovy musí schválit zastupitelstvo. Poslední letošní schůze je naplánovaná na 3. prosince.

Počet příspěvků: 2, poslední 5.11.2012 09:30 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.