Recyklačním králem bude Asekol solar. Vyhrál souboj o ČEZ.

V duelu dvou největších systémů pro recyklaci vysloužilých solárních panelů o největšího zákazníka neuspěl REsolar.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Největší bitva v oblasti recyklace solárních panelů je dobojována. Smlouvu se společností ČEZ, která má panely o celkovém výkonu 125 megawatt a na jejich recyklaci bude muset postupně vynaložit zhruba 117 milionů korun, podepsala společnost Asekol solar. ČESKÉ POZICI to potvrdil mluvčí ČEZ obnovitelné zdroje Martin Schreier.

Souboj v posledních týdnech vedly primárně dva největší kolektivní systémy na likvidaci solárních panelů, Asekol solar a REsolar. ČEZ svého času uvažoval i o tom, že by si založil kolektivní systém vlastní, a měl tak své peníze pod kontrolou, ale nakonec se kvůli administrativní náročnosti rozhodl pro alespoň dočasný výběr jednoho z existujících systémů. Podle vyjádření ČEZ nabídl Asekol solar nejvýhodnější podmínky.

Recyklace solárních panelů je téma, které dnes do značné míry hýbe světem energetiky, zejména v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Ministerstvo životního prostředí totiž koncem letošního června vydalo spornou vyhlášku, která nutí všechny majitele solárních elektráren spuštěných do konce loňského roku platit příspěvky na jejich budoucí likvidaci do takzvaných kolektivních systémů.

Tyto systémy budou spravovat peníze do konce životnosti solárních panelů (horizont kolem roku 2030) a pak by měly zajistit recyklaci těchto zařízení.