Rébus ČSSD: Nachytáme voliče na omezení kouření?

Názor na dopady protikuřáckých opatření nejsou u sociálních demokratů vůbec jednotné. Jak zareagují mladí? A jak dělnické profese?

Martin Shabu 11.12.2012

Sociální demokraté se vydali na válečnou stezku v boji proti kouření. Dle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky by Česko mohlo jít cestou australského modelu, tedy zobrazování důsledků kouření na cigaretových krabičkách. Strana kvůli tomu zakládá pracovní skupinu, jež má prozkoumat, jak by bylo možné podobné opatření zavést v Česku.

Uvnitř ČSSD však názory na jeho dopady nejsou vůbec jednotné.

Kupříkladu europoslanec a bývalý odborový předák Richard Falbr se svým předsedou nesouhlasí: „Můj názor na zavedení australského modelu coby kuřáka je negativní. To, že si strana založila pracovní skupinu, slyším poprvé,“ řekl ČESKÉ POZICI. Dle Falbra není vyloučené, že by přísnější postoj vůči kuřákům mohl mít dopady i na voliče ČSSD: „Dle mě je ve straně většina kuřáků, ale podložené to samozřejmě nemám.“

Opatrně se vyjadřuje také stínový ministr financí a poslanec Jan Mládek: „Osobně jsem pro, ale pro partaj je to námět k debatě. Je otázka, jestli s tím spěchat, či nikoli. Proto ČSSD otevírá diskusi, nepředkládá zákon.“

Stínový ministr zdravotnictví: „Měli bychom se inspirovat ve Velké Británii a Skandinávii a začít u zákazu kouření v restauracích a věnovat se více i prevenci“Mohou se protikuřácké postoje odrazit na tradičních příznivcích sociální demokracie? Předseda Bohuslav Sobotka na dotaz ČESKÉ POZICE neodpověděl. Obšírněji se zato rozhovořil stínový ministr zdravotnictví a senátor za ČSSD Jan Žaloudík. Ten, ač je v ČSSD motorem této debaty, považuje australský model za příliš vzdálený české realitě a mnohem více preferuje, aby se Česko přiblížilo alespoň standardu EU. „Měli bychom se inspirovat ve Velké Británii a Skandinávii a začít u zákazu kouření v restauracích a věnovat se více i prevenci. Ministerstvo zdravotnictví by například mohlo přijmout koncepci ochrany veřejného zdraví. Lepit odstrašující obrázky na krabičky nás nespasí. Navíc bychom to za současného rozpoložení sil v parlamentu ani neprohlasovali,“ řekl ČESKÉ POZICI Žaloudík.

Jak se ukázalo již dříve, když poslanci při hlasování o návrhu Borise Šťastného (ODS) na zákaz kouření v restauracích schválili mírnější variantu (majitel restaurace si může vybrat, zda se u něho bude, nebo nebude kouřit), tvrdá regulace tabákového byznysu naráží na odpor i u části poslanců za ODS. A podporovatelé kouření se najdou také v Senátu. Mezi vášnivé kuřáky patří například teplický senátor Jaroslav Kubera (ODS), který svůj zlozvyk obhajuje a brání se jeho větší regulaci odkazem na ochranu soukromých svobod.

Jak zahýbe přísnější postoj ČSSD s voličskou základnou, není dle senátora Žaloudíka jednoduché zhodnotit: „To máte stejné jako s rakovinou. Její výskyt nehledí na to, jestli jste volič pravice nebo levice. Kuřáci jsou ve všech stranách. Možná by nám to (protikuřácké tažení — pozn. red.) pomohlo u mladých lidí, ale máme tradičně příznivce, kteří se rekrutují z dělnických profesí, takže ty zase odradíme.“ Dopady na voliče však senátor neřeší, protože kromě prezidentských voleb, kde se toto téma zřejmě výrazně neprojeví, sociální demokraté v dohledné době volby nečekají.

Tématu protikuřáckých opatření jsme se věnovali například v těchto článcích:

Počet příspěvků: 1, poslední 16.12.2012 05:48 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.