Řebíček: O prodeji Slavie s Rusy nejednám

Objevila se informace, že majitel pražského fotbalového klubu vyjednává s CSKA Moskva. Takový byznys by však měl jeden podstatný háček.

István Léko 20.9.2013
 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © montaž ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Majitel fotbalové Slavie Aleš Řebíček jedná o prodeji klubu do ruských rukou. Napsal o tom bulvární deník Blesk. „Z Ruska jsou zprávy, že Řebíček jedná s majitelem klubu CSKA Moskva Jevgenijem Giněrem. Slavia by se zřejmě stala jakousi jejich farmou,“ řekl deníku nejmenovaný český podnikatel. Podobné informace tohoto listu většinou nelze brát vážně, ale jelikož se ČESKÁ POZICE situaci kolem Slavie a stadionu v Edenu věnuje dlouhodobě, nemůžeme tuto zprávu nezaznamenat. A když už to Blesk neučinil, obrátit se s dotazem přímo na majitele klubu.

„Není to pravda,“ odpověděl Řebíček na otázku ČESKÉ POZICE, zda jedná o prodeji klubu se zmíněným ruským miliardářem, který podniká v energetice a v automobilovém průmyslu. To je dobrá zpráva zejména pro Řebíčka. Protože kdyby s Giněrem skutečně jednal o prodeji klubu, ze strany Rusů by mohly padat otázky, na které by bývalý ministr dopravy nemusel znát přesnou odpověď. Představme si, že se Giněr při večeři zeptá Rasputina (tak se Řebíčkovi přezdívá kvůli jeho vousům): „Aleši, máš akcie klubu stoprocentně pod kontrolou?“

Když někdo kupuje podnik, základním předpokladem je přesvědčit se, zda prodávajícímu patří nabízený majetek, nebo zda transakce nemůže být v budoucnu právně fatálně napadena. A právě kolem vlastnictví akcií Slavie, přesněji řečeno akciové společnosti SK Slavia Praha – fotbal, nastaly před několika měsíci vážné pochybnosti.

V rámci jednoho insolvenčního řízení u Krajského soudu v Českých Budějovicích na společnost Falkonida, která před dvěma lety vlastnila nadpoloviční počet akcií klubu, se vytvořila situace, která Řebíčkovo vlastnictví fotbalového klubu ohrozila. Detailně jsme o tom informovali v článku Rasputinovi chtějí sebrat Slavii. Že by opět někdo z Key Investments?

Pro účel této poznámky jen shrňme: Jádrem problému je, že v krajním případě může kontrolu nad klubem převzít nový majitel. S největší pravděpodobností by šlo o firmu napojenou na neznámou finanční skupinu, která prostřednictvím kladenského advokáta Václava Slavíčka od loňského července již kontroluje stadion v Praze v Edenu, kde Slavia hraje domácí zápasy. Slavia má se stadionem výhodnou a dlouhodobou smlouvu a bez souhlasu klubu nelze v areálu uskutečnit řadu projektů. Řebíček je proto v očích majitelů stadionu zřejmě žábou na prameni, a kdyby insolvenční řízení na společnost Falkonida dopadlo v neprospěch Slavie, mohli by miliardáři klub sebrat, nebo ho přinejmenším dotlačit k jednání na toto téma. Některé poznatky ČESKÉ POZICE svědčí o tom, že do Slavie by se po dvou letech dokonce mohli vrátit lidé spojení se skandálem Key Investments, protože firma Falkonida byla právě s touto kontroverzní společností provázána.

Do definitivního ukončení insolvenčního řízení společnosti Falkonida může do Slavie majetkově vstoupit jen osoba, která je na podivné praktiky z posledních tří až čtyř let zvyklá

Jakýkoliv zájemce o Slavii, ať je to ruský oligarcha, nebo arabský šejk, tuto nově nastalou situaci z letošního července jednoznačně vyhodnotí jako právní riziko a přestane se o klub zajímat až do pravomocných dokončení všech sporů. Až potom může Řebíček Slavii prodávat serióznímu investorovi. Na tento den ale bude muset počkat – kvůli komplikovanosti sporu – možná i několik let.

Suma sumárum: do definitivního ukončení insolvenčního řízení společnosti Falkonida do Slavie může majetkově vstoupit jen osoba, ať už právnická nebo fyzická, která je na podivné praktiky z posledních tří až čtyř let zvyklá. 

Řebíček sice v létě 2013 nechal z preventivních důvodů původní akcie na jméno přeměnit na listinné na majitele (tedy na anonymní), aby je mohl předáním komukoliv převést. Například off-shore společnosti, kterou může sám vlastnit, ale nikdo mu to nedokáže. Když Řebíček na otázku ČESKÉ POZICE odpověděl, že o prodeji Slavii s Rusy nejedná, nepodezírejme ho z klamání veřejnosti. Není vyloučeno, že jednání vedou jeho advokáti ve jménu nějaké off-shore firmy. Kdyby se k ní Řebíček přihlásil, nikdo akcie klubu s hrozící právní vadou nekoupí.

Další vývoj kolem klubu, nejen na hřišti, bude tedy velmi zajímavý. Chudák Slavia a její fanoušci! Opět se potvrzuje známé rčení: Být Slávistou vás naučí jediné: Prohrávat. Platí to i na Aleše Řebíčka, který ve Slavii už utopil minimálně 300 milionů korun. A předvedené výsledky fotbalistů mu od převzetí klubu radost nepřinášejí.

Počet příspěvků: 2, poslední 20.9.2013 09:32 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.