Realitní trh po brexitu: Řada otázek bez odpovědí

Nejistota a všeobecná panika ovládly britský realitní trh poté, co Britové v referendu rozhodli, že chtějí opustit Evropskou unii. Z hlediska realitních trhů někteří analytici považují za vítěze Frankfurt či Paříž.

Obyvatelé tohoto londýnského domu (na snímku z 20. června) podporují odchod Británie z EU. foto: ČTK

Obyvatelé tohoto londýnského domu (na snímku z 20. června) podporují odchod...

Na otázky týkající se budoucího vývoje trhu dnes nikdo nemá odpovědi. Ne všechny ale ovládla deprese. Na současné situaci mohou vydělat oportunističtí investoři, kteří jsou ochotni podstoupit riziko, a zahraniční kupci, kteří profitují z klesajícího kurzu libry. Výsledky referenda poslaly okamžitě dolů ceny akcií firem podnikajících v realitách. FTSE 350 Real Estate Index, který loni přidal osm procent, během pátku 24. června poklesl o 15 procent.

Akcie investiční společnosti British Land, které jsou součástí indexu, odepsaly téměř 20 procent, cenné papíry největší britské firmy zaměřené na komerční reality Land Securities, jež jsou též v indexu FTSE Real Estate 350, poklesly o 17 procent. Dle banky UBS mohou akcie realitních firem odepsat dalších deset až dvacet procent.

„Propad akcií může být dočasný. A netýká se jen firem z realit, ale všech,“ říká Ondřej Vlk, ředitel výzkumného oddělení pro ČR v mezinárodní poradenské společnosti Colliers. Podle něho sužuje realitní trh nejistota. „Výsledky referenda byly překvapením. Většina firem se nyní řídí strategií vyčkáme a uvidíme,“ tvrdí Vlk.

Propad investic

Nejistota ovládla britský realitní trh již před samotným hlasováním. Manažeři odkládali uzavření obchodů až po referendu. Dle analytické společnosti Real Capital Analytics (RCA) se v prvním čtvrtletí letošního roku propadl objem investic do britských komerčních realit o 43 procent, a případě samotného Londýna byl dokonce zaznamenán propad o 47 procent.

V prvním čtvrtletí letošního roku propadl objem investic do britských komerčních realit o 43 procent, a případě samotného Londýna byl dokonce zaznamenán propad o 47 procent

Volba brexitu období nejistoty prodlouží. „Nejistota většinou znamená odkládání investic. Momentálně jsme ve fázi, kdy známe výsledky referenda, ale nevíme, kdy Británie z EU skutečně vystoupí. Zavládla panika, ale vlastně je na ni ještě brzy,“ říká Ondřej Vlk. Zasažen zdaleka není jen investiční segment. Některé firmy přesunou své aktivity z Británie do zemí kontinentální Evropy.

„Můžeme očekávat určité oslabení postavení Londýna coby hlavního evropského centra financí, což by ovlivnilo poptávku po nemovitostech, hlavně v City,“ tvrdí Andy Pyle, šéf oddělení nemovitostí v poradenské společnosti KPMG. Největší dopad rozhodnutí opustit EU pocítí v tomto ohledu patrně v londýnské City a na Canary Wharf, tedy v oblastech s převahou komerčních nemovitostí. Firmy, které Británii neopustí, budou dle KPMG méně ochotné uzavírat nové nájemní smlouvy a nebudou mít ani zájem své současné kancelářské plochy rozšiřovat.

Snížení základní úrokové sazby

Podobná situace panuje i na rezidenčním trhu. I ten ovládá nejistota. Makléři předpovídají pokles transakcí, snižující se ceny i hodnoty rezidenčních realit. „Krátkodobý výhled pro britský trh s bydlením dnes vypadá velmi nejistě,“ konstatoval pro Financial Times Richard Donnell, ředitel realitní analytické společnosti Hometrack. Dle odhadů by objem transakcí mohl klesnout o pět až deset procent, v Londýně dokonce o dvacet.

Trh předpokládá, že Bank of England ve snaze zmírnit dopady brexitu na ekonomiku ještě letos sníží základní úrokovou sazbu. To by pomohlo majitelům nemovitostí splácet hypotéky.

Trh předpokládá, že Bank of England ve snaze zmírnit dopady brexitu na ekonomiku ještě letos sníží základní úrokovou sazbu. To by pomohlo majitelům nemovitostí splácet hypotéky. Podobné opatření přijala Bank of England i během krize v roce 2008.Najdeme ale i hráče, kteří chtějí vytěžit ze současného dění maximum. „Oportunističtí investoři se budou snažit vydělat, konzervativnější investoři budou volit vyčkávací strategii,“ říká Ondřej Vlk. Trh je příležitostí pro ty, kdo jsou ochotni riskovat a využijí situace, kdy půjdou ceny nemovitostí dolů.

Situaci zásadně ovlivňuje klesající kurz libry. „Investiční fondy, které v současné době získávají finanční prostředky od britských střadatelů a investorů, přestanou být konkurenceschopní,“ tvrdí Zdenka Klapalová, ředitelka poradenské společnosti Knight Frank. A dodává: „Naopak se v této chvíli výrazně zlevní investice do realit ve Spojeném království.“

Motivace školami a univerzitami

Makléři potvrzují, že již zaznamenali sílící poptávku investorů z Blízkého východu a z Asie. „Developeři a realitní agenti již vymysleli nové marketingové strategie. Zmiňují brexit jako příležitost pro zahraniční kupující, kteří mohou získat nemovitosti za výhodné ceny,“ uvedl pro Lidové noviny Bernie Morris, prezident pro UK, Evropu a Blízký východ v Juwai.com, což je největší čínský portál, který zprostředkovává zahraniční reality čínským kupcům.

Téměř tři čtvrtiny čínských investorů, kteří se poohlížejí po britských realitách, jsou alespoň zčásti motivovány školami a univerzitami

Británii patří první místo mezi evropskými zeměmi co do objemu přímých investic z Číny. Na této pozici se ani po brexitu zřejmě nic nezmění. Číňané figurují také mezi největšími zahraničními investory do britských nemovitostí, a to hlavně v Londýně a v Manchesteru. „Čínští kupci mnohem pravděpodobněji berou v úvahu ceny nemovitostí, směnné kurzy, dostupnou nabídku a ekonomické podmínky než pouhou skutečnost, jakou je brexit,“ říká Bernie Morris.

Dle něho portál Juwai.com nezaznamenal žádný pokles zájmu Číňanů o britské domy v období před referendem. „Na základě současného trendu odhadujeme, že poptávka po britských realitách bude v červnu ve srovnání s květnem o 29,8 procenta vyšší,“ upřesňuje Morris. Téměř tři čtvrtiny čínských investorů, kteří se poohlížejí po britských realitách, jsou alespoň zčásti motivovány školami a univerzitami. „Tyto kupce nemusí nutně odradit brexit, protože není pravděpodobné, že bude mít velký vliv na kvalitu vzdělávání, které lze získat ve Velké Británii,“ je přesvědčen Bernie Morris.

Dopad na jiné evropské země

Ondřej Vlk z Colliers tvrdí, že k budoucímu vývoji na britském realitním trhu existuje řada otázek, na které dnes nemá nikdo odpovědi. „Nadnárodní firmy, které mají svá sídla v Británii, čekaly, že výsledkem referenda bude proevropské rozhodnutí. Současnou nejistotu navíc zhoršuje fakt, že nikdo neví, jak se brexit projeví v jiných evropských zemích,“ říká Ondřej Vlk.

Současnou nejistotu zhoršuje fakt, že nikdo neví, jak se brexit projeví v jiných evropských zemích

Zdeňka Klapalová z Knight Frank na otázku, kdo jsou po skončeném britském referendu vítězové a kdo poražení, odpovídá: „Mám dojem, že poražení jsme v této chvíli tak trochu všichni. Bohužel rétorika zástupců EU k tomuto dojmu ještě přispívá.“

Z hlediska realitních trhů může být dle Klapalové považován za vítěze Frankfurt či Paříž. Právě tam by mohly najít nová sídla firmy, které se rozhodnou opustit britskou metropoli. „Londýn byl preferovanou platformou pro mimoevropské investory, jejich bránou na evropský trh – a tato pozice je nyní ohrožena,“ zdůrazňuje Zdeňka Klapalová z Knight Frank.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.