Reakce Pekingu na Fukušimu: čínský jaderný program zpomalí

Čína stopla jaderný program až do příštího roku. Další jaderné elektrárny budou již podléhat novým bezpečnostním kritériím.

Letos Čína nevydá žádné povolení pro výstavbu nové jaderné elektrárny. Obnovit vydávání by mohla začátkem příštího roku. Informaci zveřejnil deník Financial Times. Souhlas bude podléhat novým bezpečnostním kritériím.

Čína kvůli havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima v polovině března pozastavila schvalování projektů atomových elektráren. Čína se přitom stává jadernou velmocí. Z 62 reaktorů, jež se dnes budují ve světě, jich na Čínu připadá 27.

Letos Čína nevydá žádné povolení pro výstavbu nové jaderné elektrárny

Důraz na výstavbu jaderných elektráren byl označen za jeden z klíčových bodů dvanácté pětiletky, která začala letos. „Čínský jaderný program se v příštích dvou třech letech zpomalí. Ale ve středním a dlouhém období nesmí být jaderná strategie otřesena,“ uvedl pro China Economic Review Feng Ji, zástupce generální tajemníka China Nuclear Energy Association. Feng dodal, že koncept zákona o jaderné energetice bude hotov do října, nové bezpečnostní regule budou připraveny do konce roku.