Ceska Pozice

Ratifikace dohody ACTA pozastavena. Piráty to neuspokojilo.

Šéf České pirátské strany Ivan Bartoš žádá, aby Česká republika odstoupila od podpisu smlouvy.

Vláda pozastaví ratifikační proces Obchodní dohody proti padělatelství (ACTA). V pondělí odpoledne to prohlásil premiér Petr Nečas. Otázku chce kabinet ještě analyzovat. Nečasův kabinet podpis smlouvy zmrazil, aby si nechal vypracovat nové posudky. Ty mají vládě ukázat, jak by se protipirátská opatření projevila v běžném životě.

Proti mezinárodní dohodě se ve světě i v Česku vzedmul odpor, včetně hackerských útoků. Zdá se, že vláda Petra Nečase protesty vyslyšela. „Nechceme v žádném případě připustit situaci, kdy by nějakým způsobem byly ohroženy občanské svobody a svobodný přístup k informacím,“ řekl premiér. A dodal: „Opravdu se musíme podívat na to, co by to obnášelo v reálném životě.“ V pátek pozastavilo ratifikaci dohody také Polsko.

Překvapivě negativně na premiérovo rozhodnutí zareagoval šéf České pirátské strany Ivan Bartoš: „Vidíme to jako velký populismus. Ve chvíli, kdy se něco nelíbí ,internetové generaci‘, najednou se vláda rozhodne otočit o 180 stupňů a ratifikaci zastavit,“ míní Bartoš na Ihned.cz s tím, že pirátská strana bude chtít záruky, že se podpis podobné tajné smlouvy nebude v budoucnu opakovat.

Důvod špatné nálady pirátů je jednoduchý: „Nechceme pozastavení ratifikace, nýbrž odstoupení České republiky od podpisu smlouvy. Oni se bojí, protože si zase nechali něco nadiktovat, a teď koukají, co se to děje. Přitom v době předsednictví České republiky Evropské unii bylo podepsání ACTA prioritou,“ sdělil ČESKÉ POZICI Bartoš.

Záruku by viděl v přijetí takzvaného Demokratického minima, ke kterému by se měl každý politik přihlásit. Jde o prohlášení, jež jsou v současnosti povinni podepsat kandidáti pirátské strany před každými volbami. Dokument například obshuje:

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.