Ceska Pozice

Rathovci jdou do krajských voleb. Cože?

Bývalá mluvčí středočeského exhejtmana míří do čela politického hnutí. Lídrem se málem stal samotný David Rath. Není to sranda.

Kdyby Davida Ratha propustili z vazební věznice, mohl se býval stát kandidátem na středočeského hejtmana. foto: © ČTKČeská pozice

Kdyby Davida Ratha propustili z vazební věznice, mohl se býval stát kandidátem na středočeského hejtmana.

A soutěž o nejbizarnější volební uskupení krajských voleb 2012 vyhrává... hnutí Středočeši2012.cz! Aby bylo jasno, není to ledajaký projekt, jak by se na první pohled zdálo. Jak uvedly páteční Lidové noviny, jedničkou hnutí budeBerill Mascheková, bývalá mluvčí exhejtmana Davida Ratha, toho času pobývajícího ve vazební věznici v Litoměřicích kvůli podezření z korupce. Na kandidátní listině hnutí, které v červenci zaregistroval na ministerstvu vnitra hostivický starosta Jaroslav Kratochvíl (dříve ČSSD), pak ještě bude Rathova manželka Eva. Dokonce se prý uvažovalo, že pokud by bývali Ratha propustili z vazby, mohl se stát lídrem on.

„Protože to s nadějí na jeho propuštění dopadlo špatně, nakonec jsme od toho upustili. Jinak ale David Rath do politiky určitě patří i přes to, co se stalo,“ nepřestává svými slovy udivovat Kratochvíl a ještě zvyšuje grády: „Nepočítám s velkou kampaní, nechceme dopadnout právě jako David Rath. Moc dobře vím, co myslel těmi slovy ‚musíme tu bestii nakrmit‘.“

Nejdříve jsem si myslel, že je to legrace. Že není možné, aby soudnost některých lidí takto selhávala. Pak mě ale napadlo, že to vlastně takový nesmysl není. Že to může být ambiciózní projekt. Mohl by totiž (vzhledem k informacím, které se ze Středočeského kraje dostávají od poloviny května na povrch) disponovat slušným finančním polštářem, což by mohlo vydat na pěknou billboardovou kampaň.

Nemusela by to být ani nudná kampaň – Rathův obličej na plakátech podél silnic by nejednoho Středočecha jistě rozveselil. Dokonce by hnutí mohlo před volbami najít i koaličního parťáka – místopředseda Paroubkovy NS-LEV 21 Jiří Šlégr se už zaručil „za chování poslance Davida Ratha v případě jeho propuštění z vazby“.

Lidové noviny se zajímaly o názor politologů, kteří listu poskytli odborný posudek na Rathovo hnutí. Některé nás zaujaly.  

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.