Rampulovy hrátky s kauzou ProMoPro

Aféra spojovaná s ministrem obrany Alexandrem Vondrou spěje do finiše, říká staronový pražský žalobce.

Personální výměna na postu pražského vrchního státního zástupce, který zastává Vlastimil Rampula, je jednou z nejcitlivějších věcí, již v současné době vláda řeší. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Personální výměna na postu pražského vrchního státního zástupce, který zastává Vlastimil Rampula, je jednou z nejcitlivějších věcí, již v současné době vláda řeší.

Vlastimil Rampula po návratu do vedení Vrchního státního zastupitelství v Praze zjevně pochopil, co od něj veřejnost žádá – boj s korupcí. Jak jinak lze vysvětlil páteční zprávu Hospodářských novin, podle nichž  spěje ke konci vyšetřování kauzy ProMoPro, která se vztahovala k nákupu audivizuálních služeb pro české předsednictví EU. List to uvedl s odvoláním na dva zdroje blízké této kauze a informaci potvrdil právě Rampula. „Nic nebrání tomu, aby se ten případ v nejbližší době posunul dál,“ řekl deníku.

Podle HN policie v dohledné době obviní některé podnikatele a bývalé zaměstnance Úřadu vlády. Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), který ve vládě Mirka Topolánka za české předsednictví jako exministr pro evropské záležitosti odpovídal, mezi obviněnými údajně není.

Stomilionový odklon?

Policie zkoumala zakázku, kterou bez výběrového řízení získala firma ProMoPro Jaroslava Veselého. Od Úřadu vlády dostala na zajištění ozvučení, tlumočení, videopřenosy a další služby v době, kdy Česko předsedalo EU, 535 milionu korun. Veselý využil při realizaci zakázky subdodavatelů. Zhruba 378 milionů korun poslal firmě NWDC. Od ní putovalo dále 135 milionů, a to do firmy Deeside Service Solution (sídlící ve Velké Británii s ředitelem v Karibiku), jež má účty v Rakousku. A zde se obloukem vracíme do Česka. K bankovnímu účtu Deeside Service Solution měl totiž přístup Libor Veverka, kamarád Veselého z golfu.

V této souvislosti je zaznamenáníhodný kontext, v němž se informace o chystaném obvinění některých Vondrových spolupracovníků a některých podnikatelů objevila. Už ve čtvrtek 1. března se totiž Ramlupa v rozsáhlém rozhovoru pro HN v reakci na dotaz ke své negativní pověsti zmínil o Vondrově případu: „Já jsem se třeba sešel s panem ministrem obrany Vondrou, protože jsme řešili armádní zakáky. A teď mě bude někdo obviňovat, že jsem se sešel s Vondrou, protože je podezřelý v ProMoPro?“

Zdánlivě nevinné vyjádření získalo o den později jasné kontury – to když vyšla najevo informace o novém vývoji v kauze, jež Vondry bytostně dotýká. Připomeňme, že to byl právě Vondra, kdo se jako jeden z prvních politiků ODS postavil za ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila ve věci odvolání Rampuly z funkce vrchního pražského žalobce.

Kdo přijde na řadu příště?

Skutečnost, že se Rampula naučil pracovat s médii a využívat je, dokládá i to, jak dovedně vystřelil šrapnel proti ministru Pospíšilovi. V sobotním rozhovoru pro Lidové noviny, v němž se bránil nařčení, že politické kauzy nezametá pod koberec, upozornil na případ údajného skupování hlasů při volbě děkana plzeňských práv, kterým se stal po pádu Topolánkovy vlády právě Pospíšil.

„Tady jen drobná odbočka, kterou jsem vytěžil z médií. Zajímavá je úplatkářská aféra v souvislosti se jmenováním pana doktora Pospíšila do funkce děkana. Velmi zajímavé a myslím si, že v rámci zásady, kterou mnohokrát slýchávám, padni komu padni, je nezbytné se touto věcí zabývat,“ řekl Rampula LN. A v úterním Právu vyšel článek s titulkem „Studenti, kteří na plzeňských právech volili Pospíšila, dostali 20 tisíc“. Nezbývá než bedlivě sledovat, o jakém politikovi bude Rampula v médiích mluvit příště.

Počet příspěvků: 2, poslední 2.3.2012 09:25 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.