Rampula skončí. Očista justice se znovu rozjela.

Podstatný výsledek kauzy Rampula: Pospíšilova politická hvězda roste.

Podle zatím oficiálně nepotvrzených zpráv je pravděpodobné, že ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (vlevo) se vrchního státního zástupce v Praze Vlastimila Rampulu skutečně rozhodl odvolat. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Podle zatím oficiálně nepotvrzených zpráv je pravděpodobné, že ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (vlevo) se vrchního státního zástupce v Praze Vlastimila Rampulu skutečně rozhodl odvolat.

KOMENTÁŘ Martina Shabu / Ministr spravedlnosti a místopředseda ODS Jiří Pospíšil může slavit. Nejvyšší správní soud (NSS) mu totiž v úterý dal za pravdu ve sporu o odvolání Vlastimila Rampuly z vedení Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Praze. Naopak poplašný alarm se zřejmě rozezvonil u kmotrů napojených na veřejné zakázky, případně u politiků ODS, kteří si zvykli, že jejich případné levoty činnost VSZ, asi nejexponovanějšího strážce trestních řízení v zemi, vždy „pokryje“. Rozhodnutí o Rampulovi bude mít přinejmenším tři zásadní dopady na českou justici a politiku.

  • Zaprvé, bude pokračovat očistný proces v justici, což znamená, že po odchodu Rampuly přijdou na řadu další personální změny. Scénář by mohl kopírovat šachy, které na pražském vrchním státním zastupitelství proběhly v zimě. Tehdy se vedení úřadu na několik měsíců ujal Stanislav Mečl. Snažil se zbavit i náměstka pro trestní řízení Libora Grygárka, jenže v únoru se Rampula na VSZ vrátil, a to po rozhodnutí Městského soudu v Praze, jenž neuznal stížnost ministra Pospíšila na Rampulovy postupy. Grygárek na svém postu zůstal a obroda se zastavila.
  • Zadruhé, je velmi pravděpodobné, že posílí, možná i povýší státní zástupci, kteří prosazovali reformu justice a veřejně proti Rampulovi vystupovali. Do této skupiny lidí patří kromě Mečla také nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, jenž Pospíšilovi už dvakrát Rampulovo odvolání navrhl, a prezidentka Unie státních zástupců ČR Lenka Bradáčová.
  • Třetím důsledkem rozhodnutí soudu bude posílení pozice ministra Pospíšila uvnitř ODS. Pospíšil na jaře prohlásil, že pokud by v odvolání Rampuly neuspěl, odešel by z postu ministra. Nic jiného by mu totiž ani nezbývalo: jeho razantní postup proti VSZ a snaha prosadit novelu zákona, jež by zavedla větší míru nezávislosti státních zástupců, se mnoha jeho spolustraníkům nezamlouvala. Dle informací ČESKÉ POZICE se o Pospíšilově reformě hovořilo minulý týden na poslaneckém klubu ODS a proti se údajně postavili někteří pražští poslanci ODS.
Kvůli reformě soustavy státních zastupitelství vyslal za Pospíšilem už před dvěma měsíci svého emisara dokonce Petr Nečas. Vyslanec Pospíšilovi několik bodů reformy rozmlouval. Argument? Prý by návrh v současné podobě vedl k obnově nenáviděného institutu státních prokurátorů, jenž fungoval za éry bývalého režimu. Emisar však prý Pospíšilovi neřekl, co konkrétně a proč by se mělo změnit. Pospíšilovi spolupracovníci však věří, že úpravu, která je obsažena i v koaliční smlouvě, nakonec podpoří i Nečas.
Pospíšilova politická hvězda

V pozadí šachů o státní zastupitelství jde krom očisty justice a pražského vrchního státního zastupitelství, jež za panování Rampuly získalo nelichotivou přezdívku „vrchní státní zametačství“, především o vnitrostranický boj. Dle informací ČESKÉ POZICE jsou vztahy Pospíšila s předsedou Nečasem dlouhodobě narušené. V politických kuloárech se dokonce spekuluje o tom, že Pospíšil pomýšlí na funkci stranického šéfa ODS. A proto si ho Nečas drží od těla. Z našich informací také vyplývá, že kmotrovské struktury na předsedu vlády naléhaly, aby se Pospíšila zbavil.

„Ještě před pár týdny se mluvilo o variantě, že by se některé regiony spojily a podpořily Pospíšila, aby se stal jakýmsi výkonným předsedou ODS. Nečas by byl premiérem. Katalyzátorem bude kongres po podzimních volbách. Ty ukážou, kdo má sílu,“ prozradil ČESKÉ POZICI důvěryhodný zdroj blízký vedení strany.

Dle dalšího straníka Nečas Pospíšilovi vyčítal mimo jiné fakt, že prosazoval nové stíhání místopředsedy ODS Pavla Drobila, jenž musel rezignovat na post ministra životního prostředí kvůli skandálu na Státním fondu životního prostředí v prosinci 2010. Přesto zůstal ve funkci stranického místopředsedy a nyní připravuje kampaň pro krajské a senátní volby.