Diskuse k článku

Rakousko-Uhersko vyhlásilo Srbsku válku oprávněně

Gavrilo Princip atentátem na následníka trůnu Františka Ferdinanda d’Este přesně před sto lety v Sarajevu spustil události, jež vedly k největší evropské katastrofě za uplynulých 200 let.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jik 4.7.2014 23:39

Dílo PR Schönbrunnu

Pane Joch, zkuste se zamyslet nad několika věcmi:

1) Suverén (Srbské království, nebo jakýkoliv jiný stát) nevydává lidi jinému suverénu. Viz třeba Rusko a Snowden. Jedinou výjimkou jsou vazalové (viz třeba ˇCR).

2) Dragutin Dimitrijevič skončil na popravišti - proč asi?

3) Srbsko nemělo zájem na válce. Ssotva se vyhrabal z minulé.

4) A hlavně: Z Františka Ferdinanda měli hodně těžkou hlavu Rakušáci a Maďaři. Tam hledejte viníky.

Jinak opravdu: Franc Josef, přes svoji vnitřní sílu, byl velká bída a jeho politika znamenala konec R-U. Zrovna tady vidím poznámku Karla Vážného, ale rokem 1908 to zdaleka nezačalo ani neskončilo. Jo, a Gavrilo Princip byl tak trochu pitomeček. Psal jsem o tom tady na webu, viz http://ceskapozice.lidovky.cz/jedina-alternativa-k-15-breznu-1939-mobilizace-a-obrana-v-roce-1938-pr4-/forum.aspx?c=A140324_230030_pozice_139526, nebo taky na svém webu http://vaclavik.net/article/default/21. Plně souhlasím s tím, že pitomci byli i Mikuláš II. a Vilém II. (inu, brat

Jik 4.7.2014 23:43

Nějak jsem si nevšiml překročení velikosti ...

Plně souhlasím s tím, že pitomci byli i Mikuláš II. a Vilém II. (inu, bratranci). Ale dál tu máte vejšplechty: Rusko mělo několik dost dobrých důvodů zaútočit na Ukrajinu (voda, elektřina, agresívní protiruská politika, krádeže plynu) a neudělalo to. Oprávněnost americké invaze do Afghánistánu (Iráku, Jugoslávie ...) je silně pochybná. Vraždící sekta ovládající Srbsko ... hmmm - ale v tom případě tam zase vidím ty Rakušáky, kteří tak možná chtěli zabít několik much jednou ranou.

Já vím, že s pádem socializmu se na dialektiku zanevřelo, ale souvislosti prostě existují a je třeba je respektovat. Stejně tak příčiny událostí - pokud je něco podepřeno velkou silou, je to velmi pravděpodobné a je nutné to posuzovat v první řadě. Vynášení podružných a sporných příčin je demagogie.

K. Vážný 3.7.2014 1:24

Tendenční textík

Jednu věc článek přehlíží. Po volbách do zemského sněmu 1908 došlo k německé obstrukci jeho jednání, která vedla k finanční krizi, a tím vláda šíleného protidemokratického ministerského předsedy Karla von Stürgkha odůvodnila rozpuštění českého sněmu Annenskými patenty v rozporu se zemskou i R.U. ústavou nevypsala předčasné volby.

Podobně si vládla vedla ve věci všech zemských sněmů v okamžiku vyhlášení války, jejichž činnost pozastavila, včetně činnosti stálých výborů (předsednictev - !!!) a stejně tak učinila s Říškou radou - parlamentem R.U. ihned po schválení válečných zákonů a půjček.

Čili je nehoráznou lží, že R.U. vstoupilo do války jako demokracie. Nikoli, císař (imho jeden z nejhorších Habsburků, jinak vcelku běžného panovnického rodu) se spolu s ministerským předsedou Karlem von Stürgkhem pokusil pod záminkou ještě relativně malé lokální války svrhnout demokracii. Za toto býval např. v Británii král popravován parlamentem... Pokračování odsouzením čelných českých politiků pro jejich lo

P. Aron 2.7.2014 20:57

pane Joch nesouhlasím

Pane Joch,

s mnohým co píšete bych souhlasil, ale s oprávněností vyhlášení války nesouhlasím. Ostatně zjistěte si jaký na to měl názor sám Franz Josef II. Hrozně se mu do toho nechtělo, tušil že to bude znamenat zánik Rakousko Uherska. Velmi dobře věděl, že nejde jen o potrestání Srbska, ale o hrozbu války na jejímž konci byl rozpad RU, Osmanské říše a konec Ruského carského imperia. Vaše casus belli ? Vysvětlete to těm milionům mrtvých a zmrzačených a jejich rodinám.

L. Šušlík 2.7.2014 19:09

Vrah i hrdina

Panu Jochovi se opět povedl zajímavý článek. Ovšem, s jeho viděním úlohy "osobnosti v dějinách" tentokrát nesouhlasím. Je vůbec pochybné, když někdo označuje člověka, který zabil jiné lidi, jednou za vraha a jednou za hrdinu, jakoby se dopustil dvou různých činů, nikoli prostého zabití. Pro Srby je Gavrilo Princip hrdina, pro rakouské monarchisty vrah. Z pochopitelných důvodů, které rozhodně nelze považovat za racionální, ale které mohou jistě být racionalizací emočních pohnutek - např. národního cítění a vlastenectví. Nebo znechucení nad zabitím nevinné ženy, kterýžto skutek si vyčítal i sám atentátník. Z hlediska vyššího principu (Principa) mravního by ale i nadšený německojazyčný habsburkofil mohl Gavrilův čin omluvit s tím, že zločin na tyranu a masového vrahu nevinného tvorstva nižšího vývojového stupně není zločinem. Je známo, že Franz Ferdinand za svého života zavraždil na 200.000 kusů zvěře. Toť Boží trest, řekl by si empatický milovník přírody a Krista Ježíše. A Gavrilo Princip byl jen nástrojem

P. Gabriel st. 30.6.2014 8:30

Brilantní výklad

z konzervativní hodnotové pozice.Přesně takové jsou třeba pro léčení historického vědomí většiny z nás, pokřiveného masarykobsko-benešovsko - bolševicky účelovými deformacemi faktů. Jen více takových, děkuji

L. Šušlík 2.7.2014 19:17

Re: Brilantní výklad

Bratře Gabrieli, jestli existuje něco jako historická pravda, pak jest nějaký "brilantní výklad z konzervativních hodnotových pozic" čirým nesmyslem. Připomeňme si problematiku ÚSTRu. Ten má nezaujatě zkoumat, jak se z lidí stávají hlupáci a stvůry, nikoli vykládat minulost očima církve, konzervativců, nacistů či komunistů.

Convidado 29.6.2014 19:19

Jochova absurdní obhajoba militarismu a bellismu

Bravo, Hoetzendorf a Clausewitz by zajásali!

V době atentátu neměla Vídeň o existenci srbské důstojnické konspirativní organizaci Černá ruka ani ponětí . Pouze se domnívala, že v pozadí atentátu stojí Narodna obrana a tím pádem nese Srbsko za něj morální zodpovědnost. Konkrétní důkazy o zapletení srbské vlády však neměla.

Text ponižujícího ultimáta byl záměrně formulován tak, aby byl nepřijatelný a již před uplynutím jeho lhůty byla vypracována odmítavá odpověď na reakci Srbska.

Rakousko chtělo válku proti Srbsku stůj co stůj. Ještě během snah o zprostředkování vyhlásilo 28.7.2014 Srbsku válku, jelikož hrabě Berchtold chtěl postavit svět před hotovou věc a tím zmařit jakoukoliv šanci na mírové řešení konfliktu.

J. Křivan 29.6.2014 22:06

Re: Jochova absurdní obhajoba militarismu a bellismu

Pane Convidado, tohle vypadá věrohodně. Nejspíš i podloženo dokumenty. Ta záminka s atentátem je do očí bijící.

R. Jackl 30.6.2014 8:14

Re: Jochova absurdní obhajoba militarismu a bellismu

Válka prostě mušela bejt! Stav na kapitálových trzích a burzách to předurčila!!! Stejně jako dnes....

S. Cerman 30.6.2014 8:23

Konečně jste se pane Jackl dopracoval k

pravdě. trhy, burzy a banky si přejí válku. Politici jsou jen šašci vyjadřující jejich požadavky. Pročpak asi pan Babiš udělal revoluci v ČEZké republice?????

R. Jackl 30.6.2014 10:14

Re: Konečně jste se pane Jackl dopracoval k

pan Babis s.r.o. si prece musi pohlidat dotace!!! Neni nic lepsiho nez udelat z kozla zahradnika !

M. Řehák 30.6.2014 14:59

Re: Jochova absurdní obhajoba militarismu a bellismu

Hrabě Berchtold na svém zámku v Buchlovicích u Uh.Hradiště v r. 1908 za Rakousko smlouvu s Německem a Ruskem (tuším o Bosně) - náhodný atentát přišel jako na zavolanou.

V. Venc 29.6.2014 17:32

Výborný a podnětný článek

Škoda, že se autor nezmiňuje jaká byla v konfliktu úloha USA a jejich zájmy.

Je jasné, že vražda je vždy zločin. A její celonárodní oslava ??

S. Cerman 29.6.2014 7:44

Rakousko-Uhersko byl příliš demokratický

a příliš silný stát a proto musel být zničen. Bohužel to nechápal ani Masaryk a sedl na lep Amíkům. Samozřejmě v roce 1914 to bylo podstatně hůře viditelné než v roce 2014. Je to asi jako dnešní názor na Rusko. Za 20 let bude jasné kdo je Putin dnes to tak jasné není!!!!

J. Vydra 29.6.2014 9:25

Re: Rakousko-Uhersko byl příliš demokratický

Některým psychicky vyšinutým to možná jasný není, ale kdo umí aspǒn trochu myslet a není slepej, ví naprosto přesňe, co je to puťapuťa!!!!! A zase to svádět na USA... Psychické problémy se dají léčit!!! Netrpte, pomožte si!

Bob Senior 29.6.2014 18:04

Re: Rakousko-Uhersko byl příliš demokratický

Pane Cermane nechápu proč do těch vysloveně evropských problémů vnášíte Ameriku.Byla to především evropská záležitost,jako důsledek předchozích historických změn,které vedly k přerozdělování mocenských sfér vlivu,tak jak vznikaly nebo zanikaly různé "mocnosti" v jednotlivých částí Evropy a s nimi souvisejícími "nároky" na zámořské i suchozemské,hlavně mimoevropské kolonie.Pravidelně docházelo k narušování rovnováhy sil na evropském kontinentu.napětí vyvolávaly především protichůdné zájmy jednotlivých států,hospodářská konkurence a rivalita v koloniích.V roce 1914rozdělovaly Evropu dvě spojenecká seskupení a jakýkolivincident do něhož byla vtařena země jednoho seskupení,hrozil zavléci do konfliktu i ostatní státy.Je to na dlouhý rozbor,shrnu jen krátce,že jediným opatřením jak zabránit zničení evropské civilizace je federalizovaná Evropská unie,která musí mít společný zájem na ekonomickém vzestupu všech federalizovaných částí Evropy.

S. Cerman 29.6.2014 19:13

Je to na dlouhý rozbor pane Bobe,

pročpak se ale USA zúčastnily této války??? Jinak se silnou Evropou souhlasím , problém je kde Evropa začíná a kde končí??? Můžete mi o tom něco říci, rád se něco nového dozvím. Díky pane Bobe!!!

I. Charfreitag 29.6.2014 21:05

Re: Je to na dlouhý rozbor pane Bobe,

Protože Německo neustále provokovalo a napadalo americké obchodní lodě ponorkami. Bez oficiálního vyhlášení války! USA vyhlásilo Německu válku až na jaře 1917.

S. Cerman 29.6.2014 22:50

A pročpak Německo provokovalo

to jenom tak z frajeřiny?????

M. Řehák 30.6.2014 15:03

Re: Je to na dlouhý rozbor pane Bobe,

Obrazně by se dalo říci, že si Amerika koupila bolševickou revoluci.

S. Cerman 30.6.2014 15:11

Ale, ale, to je zajímavý názor a jsem přesvědčen

že je na něm hodně pravdy. A od této chvíle se Americe začalo velmi dařit oproti Evropě, že ano!!!!

Bob Senior 2.7.2014 17:50

Re: Je to na dlouhý rozbor pane Bobe,

Pane Řeháku to Vám opravdu není známo,že vůdce Velké říjnové revoluce, Vladimír Iljič Lenin byl finančně i jinak podporován Německým císařstvím,aby se všemožně přičinil o vystoupení Ruska z Dohody,co nejdříve aby se němečtí,maďarští a rakousští zajatci ze Sibiře vrátili domů a pomohli rozhodnout válku dříve než se Američané dostanou do Evropy, jako rozhodující síla pro porážku Trojspolku.Kde chodíte na takové kecy.Jedině díky našim legionářům v Rusku,kteří svými akcemi tomu v podstatě zabránili,přineslo uznání naší První republiky jako součástí vítězných států WW I.Vaše znalosti dějin své země (?) jsou fantastické!

M. Řehák 5.7.2014 22:18

Re: Je to na dlouhý rozbor pane Bobe,

Pane Bobe, nevím jakou zemi máte na mysli. Mojí zemí je Morava.

Co se legionářů týče, ti byli nabádáni Masarykem, aby se z Ruska co nejdříve vrátili (aby neohrožovali bolševiky). Na Masaryka nedali a vrátili se do Vlasti až z Vladivostoku.

A spíše než "kde chodíte"  tak "kam chodíte". Jinak je historie jako hádanka pečlivě tajena, než aby byla nabízena na stříbrné míse. Pokud se spokojíte s nenáročným vysvětlením, budiž.

Bob Senior 6.7.2014 8:35

Re: Je to na dlouhý rozbor pane Bobe,

Pane Řeháku nehodlám se přít o drobnosti,ale pár poznámek si nemohu odpustit.Mojí zemí je také Morava,spíše Haná,takže to" kde" místo Vašeho "kam"je asi "moravštější",protože jej používám mimoděk od dětství a zatím mi většina česky mluvících lidí rozuměla,spíše poznamenali ,že jsem z Moravy.Vy jste asi z moravské "metropole",že takže jste někde jinde,než my" venkované."

Ještě velmi krátce k těm "návratům",netuším proč podezíráte TGM ze sympatie k bolševiků,.nikde jsem se v žádné jeho knize ani v knihách o něm a o jeho politice co jsem četl, nenašel o tom žádnou zmínku.A mým zvykem je srovnávat předložené prameny,ne utajené fabulace.Hezkou neděli.

M. Řehák 6.7.2014 17:00

Re: Je to na dlouhý rozbor pane Bobe,

Pane Bobe, pocházím z Kroměřiža (teho) a Vašemu "kde" samozřejmě rozumím a i já jej používám od dětství, přestože není spisovné. Jsu stejný "venkovan" jako Vy.

K Masarykovi: dle mého názoru Masaryka spíše zajímala "světová revoluce" v Marxově stylu (kterého uznával, na vytčené téma napsal celou knihu, která není utajená), než Československo. Někdy je dobré číst i mezi řádky.

Bob Senior 6.7.2014 18:31

Re: Je to na dlouhý rozbor pane Bobe,

Pane Řeháku,to že pocházíte z Kroměříže mne přímo nutí dodat ještě pár slov k tomu Masarykovi,Marxovi a světové revoluci.Ale nejdříve k tomu Kroměříži,pracoval jsem 15 let v Palu,do konce reálného socialismu,a musím konstatovat,že ta poslední leta před důchodem, považuji za má nejúspěšnější  a nejšťastnější.Ale to sem nepatří. tak k té diskuzi.

Marxe uznává nejen Masaryk,ale i celá spousta vědců z celého světa,ovšem ne pro jeho "světovou revoluci",to byl jeho omyl,který převzal od Feuerbacha,ale pro jeho teorie nadhodnoty a zejména pro tvrzení,že úroveň každé společnosti je závislá na úrovni technologie,kterou ona používá.A z vlastní výše uvedené zkušenosti toto mohu potvrdit,zcela bez čtení mezi řádky.Ale nic ve zlém,až budete v Kroměříži,přeneste prosím v myšlenkách mé pozdravy,děkuji.

Bob Senior 2.7.2014 17:31

Re: Je to na dlouhý rozbor pane Bobe,

Pane Cermane ve stučnosti k tomu proč se USA  zúčastnily první světové války.Vstoupily do ní až 6.dubna 1917, poté co se mnohokrát pokusily prosadit mír.Osmadvacátý prezident Woodrow Wilson byl znovu zvolen v listopadu 1916 s tím,že USA zachovají neutralitu.Jeho vyslanec,plukovník House,navštívil všechna evropská hlavní města a Wilson ve své Zprávě o stavu Unie z ledna 1917 volal po "míru bez vítězství".Ale německá strategie neomezené ponorkové války,která smrtelně ohrožovala americké námořní hospodářství a tzv.Zimmermannův telegram  z 19.ledna 1917-německý tajný telegram,který obsahoval šifrované sdělení německého ministra  zahraničí Zimmermanna německému vyslanci v Mexiku,jímž ho instruoval,aby Mexiku navrhl spojenectví proti USA a nabídnul mu území,které Mexiko ztratilo ve prospěch Spojených států r.1848,znamenaly ztrátu podpory izolacionismu v USA a tak vyhlásily 6.dubna Německu válku.To nesmíte naivně důvěřovat fanatickým žvástům našich milovníků kremelských vládců,kteří nehorázně

S. Cerman 2.7.2014 20:00

Díky Bobe za odpověď i dobře opsanou

wikipedii. USA v té době , tak jako i dnes vědělo, že aby mohlo být velmocí č. 1. musí oslabit Evropu. Evropské mocnosti rozdrobit a rozhádat. Podařilo se mu to dobře. Za 20 let muselo Evropu znovu zachraňovat

Bob Senior 3.7.2014 17:49

Re: Díky Bobe za odpověď i dobře opsanou

Pane Cermane jen dvě poznámky.Ta první-moje odpověď není opsána z Wikipedie,ale ze seriozních historických pramenů,z nichř asi čerpala i ona.A ta druhá-proč zase ty teorie o USA,když se Evropa,konkretně Německo připravovalo na boj o moc na kontinentu.A prezident Wilson přispěl výrazně k založení Společnosti národů,kterou rozbil Hitler.On a Stalin se snažili obnovit svá "imperia",která byla jak píšete "rozdrobena" po WW I.Jinou věcí je,že se USA staly velmocí č.1,protože vydělaly na to evropském běsnění,podobně jako třeba Švédsko,tím že zásobovaly válčící strany.Ale to "rozhádání",hledejte v Německém císařství a v jeho zájmu o stavbu železnice do Bagdadu