Rakousko mezi „průšviháři“ z periferie EU

Soukromé investory vylekaly závěry summitu EU. Budou žádat vyšší výnos z vládních bondů, což se zadluženým zemím prodraží.

Světe div se! Mezi státy, které by již příští rok mohly mít problém se svým dluhem, se objevila země, do níž by to málokdo řekl – Rakousko. Ve svém analytickém článku Europa: The New Plan je vedle Portugalska, Španělska a Belgie postavil globální zpravodajský server Stratfor. Z čeho vychází, když domýšlí, že by se tato na první pohled bohatá západoevropská země mohla dostat do partičky „průšvihářů“ z periferie eurozóny?

Stratfor se opírá o závěry summitu Evropské unie. Na něm minulý týden padlo rozhodnutí o vzniku trvalého záchranného mechanismu pro země v hospodářských nesnázích. Součástí dohody je i požadavek, aby se na likvidaci dluhů bankrotujících členských států EU podíleli také soukromí investoři.

To může být pro tyto subjekty poměrně zneklidňující zpráva. Aby byli vůbec ochotni do státních dluhopisů investovat – s rizikem, že o část peněz přijdou -, budou žádat vyšší výnosy. A to se zadluženým zemím s vysokou výpůjční potřebou v příštím roce prodraží.

Pokud vynecháme Řecko a Irsko, které už mají na další tři roky zajištěné financování ze současného záchranného fondu ve výši 750 miliard eur, další na řadě jsou podle Stratforu právě Portugalsko, Španělsko, Belgie a Rakousko. Tyto čtyři země totiž budou v roce 2011 poptávat na finančních trzích dohromady nezanedbatelných čtvrt bilionu eur. Problémem Rakouska v tomto případě není ani tolik jeho celkové zadlužení, jež dosahuje 67 procent HDP, ale spíše to, že většinu rakouských dluhopisů drží cizinci.

Soukromí investoři vlastní většinu z celkového státního dluhu zemí eurozóny ve výši 7,5 bilionu eur. Stratfor odhaduje, že budoucí záchranný fond by měl místo dosavadních 750 miliard obnášet tři biliony eur.

Jak to celé dopadne, se uvidí příští rok. Třeba si Rakousko dokáže pomoci samo. Třeba s otevřenou náručí přispěchá Čína.