Rakousko: Rozklad politické strany Team Stronach

Miliardář Frank Stronach sliboval, že převrátí rakouskou politickou scénu vzhůru nohama. Dnes se šušká o vnitrostranickém boji a intrikách v jeho straně Team Stronach. Ta ani nemá jasný program, neví, jak přilákat voliče, a potřebuje novou tvář.

Frank Stronach, šéf rakouské politické strany Team Stronach foto: Montáž Richard CortésČeská pozice

Frank Stronach, šéf rakouské politické strany Team Stronach

Představte si politickou stranu, jejíž předseda není ani řadovým zákonodárcem a žije v zahraničí. Navzdory tomu má v této straně prakticky neomezenou moc a rozhoduje o všem důležitém.

Představte si jeho zástupkyni, jež sice ze strany vystoupí, ale chce předsedat parlamentnímu klubu, či regionální funkcionáře, kteří se distancují od celostátního vedení, aby se neušpinili. Absurdní? Nikoli. Vítejte v rakouské politické straně Team Stronach.

Nepovedený převrat

Frank Stronach byl ještě před necelými dvěma lety přízrakem, který znepokojoval celé Rakousko. Osmdesátiletý miliardář sliboval, že převrátí rakouskou politickou scénu vzhůru nohama. Zpočátku se zdálo, že se to samolibému muži díky slibům a silným výrokům podaří.

Frank Stronach to v parlamentu to vydržel dvě zasedání, než se mandátu vzdal a začal se opět věnovat managementu svého kanadsko-rakouského koncernu Magna

V zemských volbách v Dolních Rakousích a Korutanech získal se svými lidmi shodně více než deset procent hlasů a už se připravoval na revoluci ve Vídni. V celostátních volbách v září 2013 ale jeho stranu Team Stronach vystupující pod mlhavým heslem „pravda, transparentnost a férovost“ podpořilo pouze 5,7 procenta voličů.

Ctižádostivému Stronachovi proto nezbylo než usednout do opoziční poslanecké lavice a vzdát se smělých plánů na vystoupení Rakouska z eurozóny a zavedení rovné daně. V parlamentu to vydržel celá dvě zasedání, než se mandátu vzdal a začal se opět naplno věnovat managementu svého kanadsko-rakouského koncernu Magna.

Převzetí vedení

Správu strany Team Stronach přenechal své pravé ruce Kathrin Nachbaurové. Bývalá osobní asistentka tím povýšila do postu rakouské místodržící velkého Franka. Tehdy teprve 34letá právnička ho osobně znala již od svých studií na univerzitě. S velkým bossem ji seznámil její otec, pracovník štýrské průmyslové komory.

Kathrin Nachbaurová převzala vedení stranického klubu v Národní radě, dolní komoře rakouského parlamentu, a jako místopředsedkyně řídila i běžný provoz Teamu Stronach

Do kanadské Magny, kde ji čekala velká kariéra, nastoupila hned po promoci. Za životní šanci se svému šéfovi odvděčila naprostou loajalitou. Při vzniku politické strany Team Stronach hrála důležitou roli, na její celostátní kandidátce ve volbách roku 2013 figurovala hned na druhém místě za „Frankem“. Dokázala také tlumit magnátovy verbální výstřelky – například že by měl být zaveden trest smrti pro nájemné vrahy.

Před rokem obhajovala Stronachův útěk z Rakouska slovy, že chtěl jen uvést svou stranu do pohybu a dlouhodobé angažmá v politice nikdy neplánoval. Převzala vedení stranického klubu v Národní radě, dolní komoře rakouského parlamentu, a jako místopředsedkyně řídila i běžný provoz Teamu Stronach. Na jeho vrcholu ale zůstal Frank Stronach.

Požadavek návratu financí

Stronach začal dávat hlasitě najevo, že chce vrátit alespoň část peněz – zhruba deset milionů eur (téměř 279 milionů korun) –, které do svého politického projektu vložil. Rád by je měl nazpět během deseti let. Splátky plánuje strhávat z peněz, které Team Stronach dostává od státu na provoz.

Frank Stronach začal dávat hlasitě najevo, že chce vrátit alespoň část peněz – zhruba deset milionů eur (téměř 279 milionů korun) –, které do svého politického projektu vložil

Je zřejmé, že tyto finanční prostředky budou straně chybět – například při volební agitaci. Sama Nachbaurová se vyjádřila v tom smyslu, že dluhy Team Stronach značně zatěžují. Znemožňují mu totiž rozvoj a současně upevňují Stronachův vliv. Již začátkem loňského roku se proto začalo spekulovat o konci kdysi ambiciózního projektu, brzkém rozpadu parlamentní frakce Teamu Stronach a o odchodu jejích členů do jiných politických stran.

Klub se sice udržel pohromadě, ale rychle se začal zhoršovat vztah Stronacha a jeho pravé ruky Nachbaurové. Koncem loňského listopadu už rakouská média s gustem psala, že „Frank“ zarazil její štědrý příjem z Magny – 140 tisíc eur ročně (zhruba čtyři miliony korun) a že Nachbaurová odchází ze stranických i parlamentních postů.

Odchod Nachbaurové

Po charismatickém lídrovi, jemuž mnozí voliči dali hlas jen díky jeho bohatým životním i ekonomickým zkušenostem, tím strana přišla i o další známou osobnost, která amébovitou stranu složenou většinou z podivných přeběhlíků a kariéristů alespoň trochu reprezentovala.

Kdo převezme post Kathrin Nachbaurové, zatím není zřejmé. Asi někdo z jejích mužských kolegů.

Odchod z vrcholných postů a touhu stát se řadovou poslankyní zdůvodnila Nachbaurová svým těhotenstvím. Pokud se odehrály dramatické scény, pak za zavřenými dveřmi. Klub ji jednotně podpořil v tom, aby v jeho čele zůstala ještě do (pravděpodobně březnového) porodu.

Kdo převezme její post, zatím není zřejmé. Asi někdo z jejích mužských kolegů. Nachbaurová totiž jako další z důvodů pro opuštění svých postů uvedla, že si Frank Stronach žádá v čele svého Teamu Stronach „silného chlapa“. Jeho přání prý ustoupila dobrovolně a s pochopením. Jak tento postoj ladí s jejím nedávno nalezeným zápalem pro zavádění ženských kvót a feminismus, se voliči budou muset nějak vyrovnat.

Nespokojenost s preferencemi

Novináři za odchodem Nachbaurové spíše vidí ztrátu důvěry ve velkého šéfa. „Stronach má už delší dobu jiné našeptávače a Nachbaurové přestal naslouchat. Chtěla pokračovat v politické práci, on ale už nemínil do strany investovat žádné další peníze,“ shrnul situaci pro ČESKOU POZICI Jakob Winter z rakouského týdeníku Profil.

Frank Stronach s preferencemi svého Teamu Stronach – momentálně okolo jednoho procenta – spokojený být nemůže, protože před dvěma lety byl na desetinásobku

Do její role se zatím nikdo příliš nehrne. „V současné době evidentně nikdo o tento krajně neatraktivní job nestojí,“ domnívá se Winter. A dodává: „Zda se někdo najde, nelze odhadnout. To, že se už sedm týdnů nedaří najít nástupce Nachbaurové, ale vlastně mnoho vypovídá o situaci ve straně Team Stronach.“

Sám Stronach, který bude mít na obsazení postu „místodržitele“ klíčový vliv, zatím dál bojuje. S preferencemi svého Teamu Stronach – momentálně okolo jednoho procenta – však spokojený být nemůže, protože před dvěma lety byl na desetinásobku. Stronachova strana vyměnila lídra v nejvýchodnější spolkové zemi Burgenlandu a chystá se na místní volby koncem května. Ještě větší naději spojuje s hlasováním v domovském Stronachově regionu Štýrsku nejpozději letos v září.

Šance na přežití

Vstup do Nového roku není pro Team Stronach jednoduchý. Šušká se o vnitrostranickém boji, intrikách a o soupeření o převzetí moci ve straně. Postrádá také jasný program a neví, jak přilákat nazpět voliče. Po finanční stránce ji zatěžují zmíněné Stronachovy požadavky na splácení „půjček“, po organizační kombinace jeho faktické samovlády a absence v každodenní politice.

Největší šanci na přežití má korutanská pobočka Teamu Stronach, která se snaží vybudovat vlastní image a co nejvíce se odlišit od celostátní strany

„Strana nutně potřebuje novou tvář,“ domnívá se Jakob Winter z Profilu. I když se ji ale podaří najít, zřejmě se příliš nezmění: „Nevěřím, že by Team Stronach mohl v nadcházejících volbách na zemské úrovni dosáhnout úspěchů. Strana je vnitřně rozhádaná a nedá se rozpoznat žádná její strategie,“ uzavírá Winter.

Největší šanci na přežití má podle Wintera korutanská pobočka Teamu Stronach, která se snaží vybudovat vlastní image a co nejvíce se odlišit od celostátní strany. Začátkem prosince si dokonce změnila název na „Team Korutany“. Stronachovo jméno z něj „nenápadně“ vypadlo. Jak příznačné.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.