Raketa Jiří Vávra primátorem? Bral by ho i Roman Janoušek.

Je popisován jako Kalouskův kůň, tvrdý vyjednavač a pilný člověk. Sám příznává, že má chuť být u moci a řídit hlavní město.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČTKČeská pozice

Kdo by to byl po komunálních volbách v roce 2010 řekl, že hlavní město bude v následujícím volebním období řídit někdo jiný než jeden z tehdejších frontmanů pražských kandidátek ODS, TOP 09, případně ČSSD, tedy Bohuslav Svoboda, Zdeněk Tůma či Jiří Dienstbier? Teď ale existuje reálná šance, že si primátorský řetěz na příštím jednání zastupitelstva (přesunutého ze čtvrtka 6. června, konat by se mělo do dvou týdnů) na krk pověsí „topkař“ Jiří Vávra, kterého ještě před rokem znal málokdo. Kdo vlastně je tento politik a co je za jeho nebývalým rozletem?

Abychom mohli na tyto otázky odpovědět, podnikli jsme v uplynulém týdnu řadu schůzek a telefonátů jak s lidmi z mediálního byznysu, v němž Vávra v minulosti působil, tak s politiky. Názor přidal i jeden vlivný „politický podnikatel“. Horkého favorita na primátora Prahy popisují jako Kalouskova muže, tvrdého vyjednavače a pilného člověka, který – jak sám v rozhovoru pro ČESKOU POZICI přiznal – má chuť být u moci a řídit hlavní město.

Média a první zkušenost s politikou

Před pádem komunistického režimu byl Vávra a jeho rodina pro stát dle vlastních slov takzvaně nevyhovujícími občany – Vávrův děda byl legionář od Zborova, otec národní socialista. Ještě před rokem 1989 utekl Jiří Vávra do tehdejší Jugoslávie. Po listopadu se podílel na rozjezdu divadla Archa, působil v redakci metropolitního deníku Pranýř a v Českém deníku, a stál také u zrodu inzertních novin Annonce.

Vávrova firma Boremi byla loni na jaře načas v insolvenčním řízení kvůli milionovému dluhu vůči tiskárně KavkaV první polovině devadesátých let Vávra pomáhal rozjíždět malou pravicovou stranu – Demokratickou unii (DEU) –, která se o něco později účastnila projektu Čtyřkoalice, a pak se spojila s Unií svobody. „Byla to moje první politická zkušenost,“ říká dnes k angažmá v DEU Vávra. Z politiky se nakonec stáhl a v roce 1996 spoluzakládal deník Metro, ve kterém působil čtyři roky jako šéfredaktor. Posléze se stal šéfredaktorem týdeníku Květy, jejž vydává společnost Sanoma Media Praha. Později Vávra v Sanomě zastával funkci obchodního ředitele. Odešel odtud v roce 2009, odkoupil od Sanomy takzvané volnočasové tituly Puls a Run a založil vlastní firmu Boremi Invest vydávající outdoorové a lifestylové magazíny.

Když před několika dny v Hospodářských novinách vyšel Vávrův medailonek, představoval ho jako „úspěšného manažera v médiích“. V kontextu toho nás zarazilo, když jsme v obchodním rejstříku objevili informaci, že Vávrova firma byla loni na jaře načas v insolvenčním řízení kvůli milionovému dluhu vůči tiskárně Kavka.

„Problémem bylo, že jsem si nabral do firmy společníky, kteří nesplnili parametry, jež jsme si stanovili. Důsledkem toho byla insolvence,“ komentuje Vávra tehdejší situaci ve firmě. Oslovili jsme obchodního ředitele tiskárny Kavka Martina Petrase, jaký měl pocit z vyjednávání s Vávrou a jeho společností. „Udělali jsme trochu bububu, ale všechny problémy se podařilo vyřešit. Pan Vávra nechtěl mít žádné komplikace,“ řekl Petras ČESKÉ POZICI.

Kdybychom měli finanční kondici firmy Boremi hodnotit dle dokumentů ve Sbírce listin, o žádném velkém úspěchu by se hovořit nedalo. Podle účetní závěrky za rok 2011 vykázala společnost ztrátu tři miliony korun.

Kalousek a anthrax

Impulsem ke vstupu do politiky byla podle Vávry skutečnost, že jeho firma se účastnila veřejných tendrů, které však prý byly dopředu rozhodnuté: „Přihlásili jsme se do poměrně dlouhé řady výběrových řízení na různá média. Zjistili jsme, že je to zbytečná práce, protože všechno bylo dohodnuté předem. V několika případech jsem věděl, že naše firma má nejlepší cenu a dokáže provést práci nejlépe. Nehodlal jsem ale výběrová řízení obcházet úplatky. Naštval jsem se a řekl si, že sobě a všem ostatním uklidím. Pustil jsem se proto do politiky,“ řekl Vávra ČESKÉ POZICI.

„Nevím, jestli jsem Kalouskův kůň, jsem však dost sebestředný na to, abych se nechal od někoho úkolovat“V roce 2009 zakládal v Praze 14 místní buňku TOP 09. Před volbami v roce 2010 Vávru oslovil šéf pražské organizace strany František Laudát a požádal ho, aby v Praze vedl předvolební kampaň. Vávrova firma se postarala o časopis Pražský kurýr a například před komunálními volbami v Praze 4 zajistila tamní topce časopis Naše 4. Vávra měl tedy ve straně nemalé zásluhy – byl důležitým článkem pražské kampaně, navíc Praha se stala klíčovým místem úspěchu TOP 09 ve sněmovních volbách 2010. Právě díky této kampani prý Vávra našel cestu k lodivodovi strany Miroslavu Kalouskovi.

Vávra říká, že s Kalouskem se zná více než 15 let – nynějšího ministra financí prý poznal ještě coby novinář Českého deníku, když jeden z redaktorů o Kalouskovi napsal, že na ministerstvu obrany, kde tehdy působil, obchoduje s anthraxem. „V té porevoluční době to byla vskutku odvážná myšlenka a úplná blbost. Potkali jsme se v TOP 09 po dlouhých letech, v době, kdy už jsem dělal pražského volebního manažera,“ řekl Vávra ČESKÉ POZICI.

Podle bývalého vlivného manažera jedné pražské městské firmy ministr financí od roku 2010 vyčkával, až najde vhodného politika, s nímž bude v Praze komunikovat a přes kterého bude v hlavním městě uplatňovat svůj vliv. Měl se jím stát právě Vávra. „Nevím, jestli jsem Kalouskův kůň, jsem však dostatečně sebestředný na to, abych se nechal od někoho úkolovat. S Kalouskem jsme podobná krevní skupina – neumím prohrávat, ani utíkat. Když se objeví problém ve firmě, nepošlu ji do insolvence a nezdrhnu – nekoupím si třeba to, co jsem si chtěl pořídit. Když jsem zjistil, že TOP 09 potřebuje pomoci s přípravou voleb, pomohl jsem. I za cenu, že jsem musel opustit své firmy,“ dodává Vávra.

Přímočarý pes

Důležitým momentem, kdy se o Vávrovi v rámci pražské politiky začalo poprvé nahlas mluvit, byl loňský srpen. Koalicí ODS a TOP 09 tehdy zacloumala krize spuštěná odvoláním Vladimíra Liche z funkce šéfa dopravního podniku. Z topky se tehdy stáhl Zdeněk Tůma a na uvolněný post šéfa zastupitelů TOP 09 i předsedy finančního výboru nastoupil Vávra. Využil situace, že se první náměstek primátora Tomáš Hudeček soustředil na vyjednávání v radě města, a v rámci zastupitelského klubu si upevnil pozice a získal vliv.

„Jirka si to odpracoval. Klub vede dobře,“ řekl ČESKÉ POZICI na adresu Vávry někdejší šéf dozorčí rady dopravního podniku Jiří Nouza, o němž se před rokem spekulovalo, že právě on je člověk ministra Kalouska. Zdeněk Tůma zase uvedl, že Vávra „maká, nemá s Kalouskem nic společného a je výraznou osobností“.

Když jsme se loni v prosinci s tehdy prvním náměstkem primátora Hudečkem bavili o rostoucím vlivu Jiřího Vávry, dnešní pověřený primátor řekl, že Vávra je především schopný vyjednavač. „Pokud jdu na nějakou náročnější schůzku, beru s sebou psa jménem Vávra,“ řekl tehdy Hudeček. „To je pravda, jsem poměrně přímočarý, nejsem hysterický, jsem vytrvalý,“ přitakal Vávra.

Do cukrárny vstup zakázán!

Vávrův politický příběh zní skoro jako pohádka. Až jsme nabyli podezření, zda v jeho raketovém vzestupu nemají prsty věhlasní političtí stratégové a lobbisté typu Tomáše Hrdličky (ODS) či Romana Janouška. U lidí informovaných o dění na pražském magistrátu jsme například narazili na spekulaci, že Vávra údajně vyjednával o pádu koalice mimo jiné s Hrdličkou, který mu prý původně slíbil pro TOP 09 podporu více než deseti „nesvobodovských“ zastupitelů za ODS.

„Nic nesliboval. Jinak s Tomášem Hrdličkou jsem se potkal jednou v životě, protože jsem netušil, že některé restaurace jsou mi navždy zapovězeny. O ničem jsme nejednali. Pochopil jsem také, že je mi zapovězena jedna cukrárna ve Vodičkově ulici (v objektu Myšák Gallery, kde vlastní prostory Roman Janoušek – pozn. red.), jinak bych asi hned skončil na titulních stránkách novin,“ popírá Vávra napojení na vlivné „hybatele“ pražského dění.

„Pokud je na pravici banda neschopných šílenců, tak je nutné hledat  podporu na levici – ale jen do chvíle, kdy mě to nebude bolet“Když ČESKÁ POZICE minulý týden hovořila s Romanem Janouškem, aktuální situaci v Praze a vyjednávání TOP 09 o nové koalici s potutelným úsměvem glosoval slovy: na Vávru bych sázel jako na dobrého primátora. Samotného Vávru tato informace rozesmála: „To by byl polibek smrti. Ne, vylučuji něco takového. Tudy cesta nevede. Topka je postavená jinak, prolnutí s touto garniturou je vyloučeno,“ tvrdí.

Když jsme se na případnou linku Vávra-lobbisti zeptali Zdeňka Tůmy, vyletěl jako čertík z krabičky. „Naši lidé šli do TOP 09 proto, aby tito pánové (Hrdlička a Janoušek – pozn. red.) už na politiku vliv neměli,“ řekl důrazně bývalý guvernér České národní banky.

Zatím tedy jde o pouhé a nepotvrzené spekulace, k jejichž rozklíčování třeba přispěje v průběhu funkce sám Vávra, který je momentálně hlavním favoritem TOP 09 na primátorský post (pro což by měli zvednout na jednání zastupitelstva ruku i zastupitelé z ČSSD). Způsob, jímž Vávra na tuto neobyčejnou politickou příležitost nahlíží, nejlépe dokumentuje jeho odpověď na otázku, který politik ho inspiruje.

Vávra ČESKÉ POZICI řekl, že jeho jakýmsi vzorem je bývalý francouzský ministr zahraničí Charles Maurice de Talleyrand-Périgord – jeden z největších pragmatiků zahraniční politiky všech dob –, který tvrdíval, že politika je uměním možného. „Jako politik chci být u moci a město řídit, pokud se vyskytne někdo, kdo mi to umožní. Je mi samozřejmě milejší, když takový člověk je pravičák. Pokud je na pravici banda neschopných šílenců, tak je nutné hledat na levici – ale jen do chvíle, kdy mě to nebude bolet. Politiku jsem před tím nevykonával, ale myslím si, že ji umím,“ řekl možná již zanedlouho nový vládce Prahy.