Raduan Nwelati – naučte se vyslovovat tohle jméno

Lídr krajské kandidátky ODS ve středních Čechách a primátor Mladé Boleslavi má předpoklady politicky zazářit.

Martin Shabu 2.6.2012

Raduanu Nwelatimu zatím chybí zkušenost s vystupováním v médiích. foto: © ČTKČeská pozice

Raduanu Nwelatimu zatím chybí zkušenost s vystupováním v médiích.

Občanská demokratická strana v pondělí 28. května představila lídry kandidátek do podzimních krajských voleb. Vesměs jde o poměrně neznámé tváře, a to nejen mezi širokou veřejností, ale i uvnitř samotné strany. „Až na dvě jména mi nic neříkají,“ prozradil ČESKÉ POZICI pod podmínkou anonymity bývalý vysoce postavený politik strany a nyní stále člen ODS.

Znáte krajské lídry ODS?

Tomáš Jirsa (Jihočeský kraj), Jiří Crha (Jihomoravský kraj), Petr Šindelář (Karlovarský kraj), Miloslav Plass (Královéhradecký kraj), Eva Bartoňová (Liberecký kraj), Markéta Záleská (Olomoucký kraj), David Sventek (Moravskoslezský kraj), Petr Tupec (Pardubický kraj), Marcela Krejsová (Plzeňský kraj), Raduan Nwelati (Středočeský kraj), Vladislav Raška (Ústecký kraj), Ota Benc (Vysočina), Libor Lukáš (Zlínský kraj)

ČESKÁ POZICE se zaměřila na lídra středočeské kandidátky ODS, primátora Mladé Boleslavi a zastupitele ve středních Čechách Raduana Nwelatiho. Důvod? Kromě skutečnosti, že tamní organizace ODS je po Praze druhou největší buňkou strany, jeví se Nwelati jako potenciální budoucí politická hvězda. Dosud se totiž nemusel potýkat s žádným vážným skandálem, což může ODS v kraji bývalého hejtmana Davida Ratha před krajskými volbami značně pomoci.

Středočeši trpí na doktory

Pětačtyřicetiletý ortoped Nwelati, jehož otec pochází ze Sýrie, na sebe poprvé výrazněji upozornil předloni, kdy se mu podařilo obhájit post mladoboleslavského primátora. Do komunálních voleb vstupoval se dvěma handicapy – jednak musel vysvětlovat, kde získal peníze na nákup části rodinného domu v Michalovicích, jednak se musel vypořádat s „oranžovou tsunami“, po níž v roce 2008 ovládli všechny kraje sociální demokraté. Ve středních Čechách vlna odporu proti ODS vynesla do křesla hejtmana výraznou postavu Davida Ratha, vystudovaného lékaře–internistu.

Otázku financování nového bydlení se Nwelatimu podařilo vysvětlit – peníze prý získal prodejem svého tehdejšího domu – a v komunálních volbách 2010 dosáhl po teplickém Jaroslavu Kuberovi druhého nejlepší výsledku pro ODS. Následně obhájil primátorský post a vytvořil na radnici pravicovou koalici s TOP 09 a Volbou pro Mladou Boleslav.

Vazba Nwelati-Bendl-Nečas pomohla mladoboleslavskému primátorovi vyhoupnout se i do čela kandidátky pro krajské volbyPo druhé upoutal Nwelati mediální pozornost loni v říjnu. Tehdy ve středočeské ODS vrcholil souboj dvou vnitrostranických frakcí. První se sdružovala okolo vlivného Středočecha Petra Tluchoře, jenž patřil mezi spojence expremiéra Mirka Topolánka, druhá se pak semkla okolo Petra Bendla. Nwelati se na krajském sněmu postavil za dosavadního regionálního šéfa ODS Bendla. Vyšel tím vstříc přání samotného stranického předsedy Petra Nečase, který bývalého hejtmana jmenoval týden před sněmem ministrem zemědělství. Z této funkce odvolal Ivana Fuksu, jenž naopak „kamarádil“ s Tluchořem.

Vazba Nwelati-Bendl-Nečas pomohla mladoboleslavskému primátorovi vyhoupnout se i do čela kandidátky pro krajské volby. „Výběr lídrů kandidátek je v ODS tradičně v rukou krajských organizací. Kdyby však Nečas s některou osobností nesouhlasil, těžko by mohla stanout v čele kandidátky,“ rozkryl ČESKÉ POZICI nepsané mechanismy strany důvěryhodný zdroj.

Nwelati si navíc rozumí i s další „novou“ hvězdou ODS. Podle důvěryhodného zdroje má dobré vztahy se šéfem pražské oragnizace strany, primátorem Bohuslavem Svobodou.

Postavil se i Topolánkovi

Pokud se v rámci ODS zeptáte na pověst Nwelatiho, získáte několik interpretací. Mezi „Bendlovci“ má pověst úspěšného primátora v úspěšném městě. Jen na okraj, Mladá Boleslav má díky sídlu automobilky Škoda Auto mimořádné postavení. Jde o okres, jenž se významným způsobem podílí na tvorbě hrubého domácího produktu celé země.

Spolustraníci, kteří s Nwelatim pracovali, ho považují za pracovitého člověka, jenž zastává konzervativní hodnoty. „Možná je to tím, že má kořeny v Orientu, kde je rodina skutečně tradiční hodnotou. Příliš u něho tedy nehrozí, že by se po čase rozvedl jako jiní konzervativci typu Mirka Topolánka nebo Miroslava Kalouska,“ uvedl pro ČESKOU POZICI důvěryhodný zdroj blízký ODS.

A pověst zásadového muže Nwelati potvrdil i při sestavování kandidátky pro sněmovní volby v roce 2010. „Přijel za ním Topolánek s Tluchořem a tlačili, aby Mladá Boleslav podpořila na kandidátku Jana Vidíma. Nwelati si i před tehdejším předsedou strany Topolánkem trval na jiném kandidátovi — svém náměstkovi Adolfu Beznoskovi,“ popsal pro ČESKOU POZICI vnitrostranický výjev z minulosti člen středočeské ODS, jenž si nepřál být jmenován.

Jen to jméno a neobratnost…

Pokud se naopak snažíte dopídit slabých stránek Raduana Nwelatiho, středočeští členové ODS i opoziční politici z ČSSD se obvykle rozhovoří o tom, že významné minus je obsaženo už v jeho jméně. „Lidé nejsou schopni vyslovit ani jeho příjmení. Navíc jsou velmi negativně naladěni vůči lidem odjinud. Těžko proto budou volit primátora původem ze Sýrie,“ ohodnotil Nwelatiho šance na vítězství v krajských volbách jeden z jeho spolustraníků.

Kromě exotického jména má Nwelati ještě jeden handicap – chybí mu zkušenost s vystupováním v médiíchS tímto argumentem se paradoxně někteří občanští demokraté přiblížili postoji ČSSD. Noviny, které vydává Středočeský kraj a jež sloužily především pro prezentaci úspěchů hejtmana Ratha, loni otiskly fotografii z demonstrace za dostavbu nového pavilonu mladoboleslavské nemocnice. S tímto záměrem středočeská ODS nesouhlasila. Na snímku je zachycen transparent s nápisem „Jdi tam, odkud jsi přišel“ a vedle něho je portrét Nwelatiho. Redakční popisek hlásá: „Stavbu nového pavilonu přišli podpořit její příznivci. Občané ostře nesouhlasí s Petrem Bendlem a Raduanem Nwelatim, kteří se snaží stavbu zbrzdit.“ (Sporné zakázky pro tuto nemocnici nyní v souvislosti s kauzou Rath prověřuje protikorupční policie.) Zmíněný článek následně vyvolal diskusi o hranici vkusu a možném podněcování ke xenofobii.

Kromě exotického jména má Nwelati ještě jeden handicap – chybí mu zkušenost s vystupováním v médiích, což přiznávají i jeho straničtí kolegové. Ostatně nedostatečná mediální obratnost se projevila v pondělí během představování lídrů pro krajské kandidátky. Televizní diváci mohli v přímém přenosu sledovat, jak si Nwelati, jenž stál za hovořícím předsedou Nečasem, velkým bílým kapesníkem utírá pot.

Budoucí hvězda?

Až dosud se o Raduanu Nwelatim v celostátní politice příliš nemluvilo, přestože v komunální politice působí již od roku 2000. V budoucnu se to však může změnit. Navzdory své relativní nezkušenosti má pro kariérní růst v rámci ODS několik předpokladů. Ideově je blízko současnému stranickému šéfovi Nečasovi a pro stranu dokázal v těžkých dobách získat mnoho hlasů. Jako doktor a bývalý ředitel mladoboleslavské nemocnice navíc dobře zná slabiny Rathova angažmá ve zdravotnických zařízeních kraje.

Existuje také vysvětlení, proč byl Nwelati v ODS delší dobu zastíněn. „Bylo to dáno i tím, že středočeská ODS měla v minulosti několik výrazných politických osobností — Vlastimila Tlustého, Petra Tluchoře, Petra Bendla či předsedu Svazu měst a obcí Dana Jiránka. Za minulý rok však Nwelati udělal velký skok,“ řekl ČESKÉ POZICI poslanec ODS, jenž má blízko k premiéru Nečasovi. Že by se rodila nová generace občanských demokratů?

Počet příspěvků: 30, poslední 15.7.2012 10:22 Zobrazuji posledních 30 příspěvků.