Diskuse k článku

Radkin Honzák: V mozku máme zbytek z dinosaura

V rozhovoru o paměti přední český psychiatr mimo jiné říká: Mozek je zřejmě naprogramovaný; zvíře v nás je velmi chytré, nechtějme ho přemoci, ale porozumět mu. A ptá se: „Šlo by vydržet s pocitem, že jsme často spíš trochu kolaboranti?“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

J. Křivan

ševče drž se svého kopyta

Profesora Honzáka a jeho přístup k člověku je mi dlouhodobě sympatický. Škoda, že na konci rozhovoru zabrousil aktivisticky do kalných vod politiky. Z článku se okamžitě vytratila pohoda, která z pana profesora jinak vyzařuje.

0/0
31.5.2014 13:43
Foto

Martinn

Ta ideologie zajímavý článek zkazila.

Houdův slogan: "zachraňte paměť" jsem četl poprvé. Ve formátu článku dotaz/odpověď byli ideologické otázky plošné a na to se špatně jednoduše odpovídá. Lidé mají setrvačnost myšlení a receptory na Novou dobu signalizují "špatně, je to špatně". Navíc tito lidé to říkají PRŮBĚŽNĚ 25 LET !!!, pouze je nikdo neposlouchá... Houda se nyní probudil a chce z nich udělat cvoky - tak to ovšem není...Podíváte- li se na trendy zjistíte, že tihle lidé mají velmi často pravdu. Kdo je potom větší blázen??? Dokonce si myslím, že nechtějí návrat, ale převzetí toho co fungovalo pro lidi a ne jenom pro jednotlivce. Jsou stále sociální, v asociální době. Stejně sociální jsou i někteří mladí, odmítají být asociální, protože ví, že přežít mohou pouze jako skupina... Gangům zvoní hrana - dříve nebo později. Mám rád p. Hozáka a jeho chytré a znalé odpovědi. Tak mu aspoň takto děkuji.

0/0
31.5.2014 13:02

J. Václav

Hodně zajímavé,

ale hodně nebezpečné. Budeme li zkoumat náš mozek z tohoto pohledu, může za čas převládnout názor, že nejsme odpovědni za své činy. Bacha !!!

0/0
31.5.2014 11:42

Dobré ráno Jiří, neber to ve zlém, ale musím se

nad Tvým výrokem trochu zamyslet. Když vyhodnotím mé zkušenosti z tohoto hypermedializovaného světa , docházím k následujícím závěrům: 1) svobodná vůle člověka je limitována /ohraničena / okolím ve kterém se nachází 2) jaké je to prostředí ve kterém se nachází? 3) okolí je prosyceno reklamami nadprahovými i podprahovými na zboží všeho druhu které člověk vůbec nepotřebuje 4) ideologickými klišé rozumnými i nesmyslnými 5) nejsem psycholog /ti by to měli vyhodnotit/ technické prostředky na vyhodnocování dat se při přehlcení zhroutí, nebo musí být naprogramovány na ořezávání přílišného množství dat. Tak je to i s lidskou psychikou. Jiří kriticky se zamysli, jestli pokud se díváš na televizi, máš ještě "skutečně svobodnou " vůli??? Jdu vypustit husenky a sušit seno králíčkům. Přeji Ti hezký den Jiří!!!!

0/0
1.6.2014 5:30

J. Václav

Re: Dobré ráno Jiří, neber to ve zlém, ale musím se

Milý Stanislave, nevstávám tak brzy jako ty, veškerý dobytek jsem zrušil, omezoval hodně moji svobodu, které bylo i tak málo, mám na mysli bývalý režim, přesto ti závidím králíčky, byl jsem jedním z prvních chovatelů Kalifornských bílých, kupoval jsem předky z Belgie, nakonec jsem přešel na Novozelandské, protože čeští soutěžící chovatelé jejich užitkovost zabili, nevhodným křížením. Ale pryč od zemědělství, co se týká mého příspěvku, byla to okamžitá reakce, proto, že vím jak snadno lze zneužít naší psychiku a psychiatrii ke zločiným úmyslům, přesně tak, jak o tom píšeš. Sám jsem to poznal na vlastní kůži, když jsem se stal šéfem marketringu firmy, kde jsem byl hlavním stavbyvedoucím. Po záplavě vysoce odborných školení o marketingu jsem nakonec musel sám sobě přiznat, že sice zvládám, ale vlastně proti své vůli. Proto považuji psychiatrii i přes její potřebnost za velmi nebezpečnou vědu. Také ti přeji hezký den a jdu se nadýchat čerstvého vzduchu na zahradu o výměře 2200 m2. Uklidňuj

0/0
1.6.2014 9:37

Díky Jiří, bílí kaliforńáci s černými čumáčky

jsou krásní. My máme stříbrńáky a okrové francouze. Zatím zdraví slouží tak zvládám. Mám přirozený pohyb. Hezký den!

0/0
1.6.2014 9:51

J. Václav

Re: Díky Jiří, bílí kaliforńáci s černými čumáčky

Francouzký stříbrný, hodně dobré plemeno, také jsem je měl, Kaliforňák rychleji roste, samé maso, jen ti chovatelé je křížili s Aljaškou, aby měli lepší znaky. Už jen pěstuji, před chvílí jsem se kochal pohledem na řádky brambor, Roxana, doporučuji. Přirozený pohyb je bezva, jen mě občas bolí záda, alespoň vím, že žiji. Čau !!

0/0
1.6.2014 10:14

Pan Honzák je velký psychiatr, pokud

bych měl nějak popsat lidskou psychiku pro mě je to rovnovážná regulovaná soustava na kterou působí tisíce vnitřních i vnějších podnětů a ona se s tím musí /nebo také nemusí , zhroutí se jako počítač/ vypořádat. Tím je řečeno vše, Norbert Wiener odvodil kybernetiku od živých organismů. Všechny lidské excesy jsou odvozeny od fungování této regulované soustavy v okrajových oblastech, kdy se soustava blíží k hranicím svých regulačních schopností. Člověk nemůže překročit možnosti reguláčních schopností svého mozku. Opět odkazuji na poslední Máte slovo Jílkové:

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10175540660-mate-slovo/214411030520019-mate-slovo-s-m-jilkovou

Řeči o komunismu totalitě, první republice jsou jen ideologické kecy , to jsou podmínky v kterých regulovaná soustava pracuje. Soulasím s Plzákem který na sklonku svého života prohlásil: "pohled do lidské psychiky je jako pohled na hvězdnou oblohu"

0/0
31.5.2014 8:33

Moc krásné povídání,

děkuju!

0/0
31.5.2014 7:42