Radek Šnábl z ministerstva financí neodešel, pánové!

ČT 24 tvrdí, že Radek Šnábl z ministerstva financí odešel. Omyl.

Radek Šnábl se na ministerstvu financí dodnes těší důvěře Miroslava Kalouska. foto: ČTKČeská pozice

Radek Šnábl se na ministerstvu financí dodnes těší důvěře Miroslava Kalouska.

Mají lidé věřit médiím? Co dělat, když si na veřejnoprávní televizi dva velice známí novináři vykládají bludy? Naposledy se to stalo na ČT 24, když se hovořilo o působení kontroverzního úředníka Radka Šnábla na ministerstvu financí.

Šnábl, který se na ministerstvu financí stará o důležité arbitráže, podváděl v roce 1999 s daněmi při fiktivním vývozu hracích automatů do Arménie, a proto byl odsouzen k dvouleté podmínce. Verdikt později potvrdil i Nejvyšší soud, který odmítl Šnáblovo dovolání. Šnábl přesto na ministerstvu zůstává. Jenže v diskusním pořadu ČT 24 Hyde Park dvě novinářské celebrity, hlavní komentátor MF Dnes Martin Komárek a moderátor České televize Daniel Takáč, v přímém přenosu shodně tvrdily, že Šnábl z ministerstva financí odešel.

Na dotaz občana Maška, který se v pořadu Hyde Park ptal na to, že „jak je možné, že ve státní správě pracují kriminálníci“, Komárek reagoval takto: „Nechci působit jako mravokárce, ale pokud vím, ta kauza s panem Šnáblem je relativně velmi stará. Myslím si, že ministr Kalousek se ho zastával, ale když zjistil, že je to neudržitelný, tak pan Šnábl musel odejít“.

Moderátor Takáč místo aby Komárka opravil, řekl, že „pan Šnábl odešel sám, pokud si dobře vybavuji. Miroslav Kalousek mu to umožnil, leč chtěl ho na ministerstvu mít“.

„Chtěl, chtěl, ale ta otázka byla vyřešena tak, že nakonec pan Šnábl odešel,“ odpověděl Komárek.

Bohužel realita je taková, že Radek Šnábl na ministerstvu financí dodnes těší důvěře Miroslava Kalouska. A zdá se, že ministrův oblíbenec neodejde z ministerstva financí ani po prohrané arbitráži v kauze IPB. I když Komárek a Takáč jsou přesvědčeni, že už tam dávno není.