Radek Šnábl: Prokážu, že jsem nevinný. Mám dva nové důkazy.

Poradce ministra financí přes arbitráže Radek Šnábl tvrdí, že má ve své trestní kauze dva nové zásadní důkazy pro obnovu řízení.

Radku Šnáblovi soudní anabáze evidentně není lhostejná: Soudy v mém případě postupovaly nestandardně. foto: © ČESKÁ POZICE (montáž)Česká pozice

Radku Šnáblovi soudní anabáze evidentně není lhostejná: Soudy v mém případě postupovaly nestandardně.

Jak může arbitráže na ministerstvu financí vést člověk, který je v současné době pravomocně podmínečně odsouzený na dva roky s tříletým odkladem? Tahle otázka  už tady byla, sezóna solárních arbitráží, proti nimž poradce ministra financí Radek Šnábl buduje obranu, ji resuscitovala. A Radek Šnábl? Mám dva nové důkazy ve svůj prospěch a na konci se očistím, vzkazuje veřejnosti.

Řada právníků je jednoznačně přesvědčena o tom, že Radek Šnábl by měl ze své funkce definitivně odejít, protože jej dohnalo více než deset let staré podnikání, které tuzemské soudy vyhodnotily jako „přes čáru“. Rozhodly o spáchání trestného činu zkrácení daně ve formě účastenství.

Jako podnikatel Šnábl s dalšími lidmi podle soudu na konci 90. let fiktivně vyvezl elektrotechniku včetně hracích automatů do Arménie. A pak si od státu podle tuzemské justice nechali vrátit daň z přidané hodnoty ve výši několika milionů korun. Rozsudek ve věci je zhruba dva roky starý.

Verze poradce ministra Kalouska se však liší: vývoz nebyl fiktivní, ale reálný, a Radek Šnábl podle svých slov řádně zaplatil daně. Jeho argumenty dosud před českými soudy neobstály. Šnábl opakuje, že jeho kroky nebyly daňovým podvodem, jak prý informují média, ale „absurdním účastenstvím spočívajícím v tom, že daně zaplatil a že odběratel jeho odběratele mohl čerpat nadměrný odpočet“. Radku Šnáblovi soudní anabáze evidentně není lhostejná: Soudy v mém případě postupovaly nestandardně. Nic jsem neudělal. A především –  na konci to dokážu.

Chybějící dokument

Jedním z důkazů je dokument, který podle Šnáblových slov původně ve spisu chyběl; zřejmě jej někdo v minulosti záměrně odstranil

Šnábl tvrdí, že má v ruce dva nové důkazy, které by se mohly ukázat klíčové v obnově řízení, o niž se svým právníkem usiluje. Jedním z důkazů je dokument, který podle Šnáblových slov původně ve spisu chyběl; zřejmě jej někdo v minulosti záměrně odstranil. Donesl mu ho údajně na přelomu loňského a letošního roku cizí muž, podle všeho policista, jenž své zaměstnání předtím opustil.

„Zavolalo mi neznámé číslo a ozvalo se, že tohle by se mi mohlo hodit. Nový důkaz na sobě má razítko policejní podatelny, takže policie ho zjevně měla,“ je přesvědčen Šnábl. Má jít o vyjádření arménského prokurátora, podle něhož se v jeho zemi manipulovalo s klíčovými fakturami. To by mohlo být argumentem pro případné „znovuotevření“ řízení. Bližší podrobnosti o specifickém „dárku“ Radek Šnábl nespecifikuje.

Druhým, o něco starším důkazem pak má být vyjádření obřího lodního přepravce Maersk, že Šnáblovo zboží skutečně přes moře dopravoval. Tím chce Radek Šnábl dokázat, že zboží nebylo pouze „fiktivním plněním“, ale reálně existovalo.

Qui bono?

Šnábl připouští, že udělal jednu chybu: ze začátku pojal své působení na ministerstvu financí jako „one-man-show“. „Nedomyslel jsem, že se poměrně jednoduše stanete hromosvodem pro všechny okolo. Když stát spory vyhraje, někdo jiný musí prohrát. Když někdo prohraje, je naštvaný. A když je naštvaný, potřebuje mít personifikovaného nepřítele. Tohle všechno jsem trochu podcenil,“ říká v souvislosti se svou trestněprávní kauzou, bližší argumenty v tuto chvíli uvést nechce.

Má Šnáblovo trestní řízení na svědomí někdo, kdo mohl v minulosti prohrát arbitráž s Českou republikou?

Ke zřejmé otázce, zda tedy jeho trestní řízení má na svědomí někdo, kdo mohl v minulosti prohrát arbitráž s Českou republikou, mlčí. „V tuhle chvíli to nechci komentovat,“ říká rezolutně.

Postu ředitele mezinárodněprávního odboru ministerstva financí se Šnábl předloni vzdal do rukou tehdejšího šéfa resortu Eduarda Janoty. Na ministerstvu ale na arbitráže dohlíží i nadále v roli poradce. A podle svých slov se vzdal veškeré exekutivy, která je s přípravou arbitráží na ministerstvu financí spojená.

Počet příspěvků: 2, poslední 29.6.2011 08:09 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.