PwC bude mít nové právníky – z kanceláře Havel, Holásek & Partners

Poradenská firma PricewaterhouseCoopers buduje nový právní tým, protože na začátku léta ji opustila advokátní kancelář Ambruz & Dark.

foto: © ČESKÁPOZICE, Jan KunderaČeská pozice

Rošády na tuzemském právním trhu pokračují. Mezinárodní poradenská firma PricewaterhouseCoopers (PwC), kterou nedávno opustila advokátní kancelář Ambruz & Dark, s níž do té doby spolupracovala, si už buduje náhradní tým právních poradců. Ti by měli nově poskytovat své služby v rámci přidružené firmy PwC Legal.

Členy nové právní sestavy se stanou tři právníci z české advokátní kanceláře Havel, Holásek & Partners (HHP) v čele s advokátem Janem Hladkým. ČESKÉ POZICI to nezávisle na sobě sdělily dva dobře informované zdroje a následně potvrdil i managing partner HHP Jaroslav Havel. Podle jiných zdrojů by právníků, kteří HHP opustí kvůli práci pro PwC, mělo být až pět.

„PwC ČR nadále svým klientům poskytuje plné právní služby. Rozvíjíme nový právní tým sestavený z odborníků v nejdůležitějších právních oblastech, které souvisejí se službami, které PwC poskytuje svým klientům. Tento tým bychom rádi představili během následujících týdnů,“ uvedl pouze za PwC Pavel Heřmanský z oddělení veřejných vztahů.

Podle Jaroslava Havla je odchod tří právníků z jeho týmu k PwC součástí širších změn, které se v nedávné době v jeho advokátní kanceláři odehrály

Jan Hladký letos v létě skončil jako vedoucí brněnské pobočky HHP. V této funkci ho nahradil bývalý místopředseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Robert Neruda. Podle Jaroslava Havla je odchod tří právníků z jeho týmu k PwC součástí širších změn, které se v nedávné době v jeho advokátní kanceláři odehrály. Před dvěma měsíci oslavila advokátní kancelář HHP desáté „narozeniny“ a při té příležitosti zrevidovala svůj právní tým. A provedla i vnitrofiremní opatření, například v oblasti IT nebo manažerských tréninků.

Posiluje i společnost Deloitte

HHP posílila i partnerskou sekci. Během letošního roku jmenovala sedm nových partnerů. Na uvolněná místa po advokátech, kteří z HHP odešli nebo odejdou, přijdou podle Jaroslava Havla noví lidé „zvenku“ – i z mezinárodních právních firem. Proces obměny, jenž se bude týkat přibližně deseti procent právníků HHP, by měl do podzimu skončit.

Nepotvrdily se naopak původní dramatičtější spekulace. Dle nich se měly údajně z HHP odštěpit dvě frakce. Jedna měla mířit do PwC, druhá naopak posílit poradce z konkurenční společnosti Deloitte. Ta od léta využívá právních služeb advokátní kanceláře Ambruz & Dark, která „dala košem“ PwC a jež dle dostupných informací hodlá nadále posilovat svůj tým, i když nijak výrazně.

„Mohu potvrdit, že právní tým Ambruz & Dark/Deloitte Legal posiluje a dále bude posilovat personální obsazení, ale nikoli lidmi z kanceláře Havel, Holásek & Partners,“ sdělil ČESKÉ POZICI Jan Spáčil, partner Ambruz & Dark/Deloitte Legal.

Oficiální vyjádření advokátní kanceláře Havel, Holásek & Partners

S účinností od července byl vedoucím advokátem pobočky Brno jmenován JUDr. Robert Neruda, Ph.D., advokát s téměř desetiletou právní praxí, respektovaný odborník na soutěžní právo a právo veřejných zakázek a bývalý místopředseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Robert Neruda, který v naší kanceláři pracuje již více než rok na pozici vedoucího týmu specializujícího se na soutěžní právo a právo veřejných zakázek, po úspěšném složení advokátských zkoušek, převzal vedení pobočky od Jana Hladkého, se kterým byla ukončena spolupráce po vzájemné dohodě. Jan Hladký působil na této pozici od roku 2001.

Obecně platí, že ve špičkových advokátních kancelářích se seniorní právníci mohou propracovat po osmi a více letech úspěšné spolupráce na pozici partnera. V případě, že na tuto pozici nedosáhnou, hledají uplatnění jinde. Velice si vážíme, když kolegové nezvolí za své nové pracoviště kancelář, která je naší přímou konkurenci, ale případně jdou pracovat do firemního sektoru, nebo menší advokátní kanceláře jako kolega Hladký s dalšími dvěma středně seniorními právníky, kteří odcházejí do nově vytvořené právní divize PwC Legal.

Kancelář Havel, Holásek & Partners v tuto chvíli přijímá několik zejména seniorních kolegů specializujících se na oblasti, ve kterých chceme výrazněji posílit naše postavení. Celkově určitá obměna středně seniorních a juniorních kolegů navazuje na výsledky naší spolupráce s přední českou konzultační a couchingovou společnosti MC Triton. Ve spolupráci s touto společností spolupracujeme na dalším zefektivnění naší činnosti a zvýšení výkonnosti právníků zejména na střední úrovni. Jedním ze závěrů našich diskusi jak interně v rámci managmentu, tak i s externím poradcem je obměna deseti procent týmu právníku, ať už z důvodu jejich nedostatečné motivace, výkonnosti anebo i vhodnosti pro práci špičkové advokátní kanceláře typu naší firmy.

Nakolik poradenská firma PwC a Havel, Holásek & Partners jsou obchodními partnery a vzájemnými poskytovateli daňového a právního poradenství, věříme, že naše další spolupráce přispěje k  posilování a utužení našich vzájemných vztahů.