Diskuse k článku

Putinovo zmizení a návrat aneb „Černé labutě“ nad Kremlem

V Rusku se množí události, s nimiž nikdo nepočítá, ale pokud nastanou, mohou být osudové. Nervozitu lze vysvětlit i tím, že krymské události zahnaly domněle věčný pocit putinovské stability. Proto nepřekvapuje, že se Vladimir Putin stáhl do ústraní. Píše Gábor Stier.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

opět se mýlíte, pane Hricáku :-)

Naopak, Západ dělá celou řadu chyb. A byl bych moc potěšen, kdyby se jich vyvaroval. Nicméně to nic nemění na tom, že zájem České republiky je být partnerem tohoto Západu (se všemi jeho chybami) než být poddaným Ruska.

0/0
21.3.2015 19:32
Foto

V.Hricák

Přesvědčeného nepřesvědčíš

Vy jste přesvědčený, že vše co západ udělal, dělá a bude dělat je to nejsprávnější. Já v jeho chování, s odstupem času, dnes vidím naopak více špatného, než dobrého. Navíc, nesnáším dvojí metr. Jestli pro osamostatnění kosovských albánců byli američané schopni humanitárního bombardování, proč stejným způsobem nezasáhli ve prospěch krymských rusů? Vy se považujete za nejchytřejšího a já bych vás svými příspěvky pouze posunoval na úroveň pitomce. Tak že si necháme každý své a nebudeme na sebe už raději reagovat.

0/0
21.3.2015 18:05
Foto

V.Hricák

Re: Pane Urbanče,

Otočení trubek jsem myslel samozřejmě s jistou nadsázkou. Nebude to zítra ale v horizontu několika málo let bude muset Evropa o ruský plyn a ropu bojovat s mnoha jinými zájemci. Což se přinejmenším promítne na cenách. Dnes se ještě Rusové bez evropských odběratelů neobejdou. Za pár let uvidíme. A o žádném novém plynovodu jsem neslyšel. Pokud teda nemyslíte ten, který chtějí Rusové natáhnout do Turecka. South stream i Nabuco padly pod stůl, především díky evropským nesmyslným podmínkám. Nord stream je už nějaký čas v provozu a zásobuje především Německo. Střed Evropy je zásobovaný trubkami vedoucími přes Ukrajinu a u těch se nám může stát, že budeme platit i za Ukrajince, nebo žádný plyn nebude. Pokud se Putinovi podaří pozvednout ekonomiku a diverzifikovat odběratele, bude to on, kdo bude tahat za ten delší konec provazu. A pak nám může být vše, co unijní poskoci v poslední době řekli, nebo udělali, přičteno k "dobru".

0/0
21.3.2015 17:55

proruská orientace autora se nezapře

Sofistikovaně rozebírá, copak se to asi v Kremlu děje. Jako by šlo o pohádkové království s moudrým králem. O tom, že Rusko vojensky napadlo sousední zemi, ukradlo jí kus území a další území okupuje, o tom samozřejmě ani slovo.

0/0
21.3.2015 17:44
Foto

V.Hricák

Re: Pane Urbanče,

V prvopočátku Číňanům skutečně pomáhali rusové. Dnes, i když nepřímo, jim ale pomáhá západ. Tím, že západ do Číny přesouvá stále víc a stále složitější výroby, jim neskutečně pomáhá nahoru. Z pěstitelů rýže se postupně stali průmysloví dělníci, kteří nejdříve kopírovali cizí výrobky, aby si postupně troufali i na vlastní vývoj. Nebude to zítra, ale za dvě až tři dekády budeme mít Čínu, která bude rovnocennou velmocí s USA. Nebo alespoň velmocí, se kterou budou muset všichni velcí hráči počítat a která bude bezesporu hegemonem jihovýchodní Asie.

0/0
21.3.2015 17:43

nu nepřekvapil jste, pane Hricáku ... :-)

Standardní propagandistické manipulace. Už váš začátek : "Rusko nijak zvlášť nemiluji" Kouřová clona. Přitom vše, co píšete, je v duchu "Rusko je správné, Západ je špatný". Na to vám, pane Hricáku, skočí jen pitomci. Ostatně na ty cílíte, neníliž pravda :-) Ať si Rus řeší své problémy, ale ať kvůli svým problémům nenapadá sousední země a jiným nevyhrožuje válkou. Další váš text nestojí za rozbor ... obyčejná ruská propaganda ve stylu "USA chce zničit svět". No a když vy nebudete číst článek, který jsem vám doporučil, já se nebudu namáhat s rozborem vašeho pomateného textu.

0/0
21.3.2015 16:51
Foto

K26a65r44e35l 95P80l71í78h25a56l 2619735408711

Re: Vy jste nic nepochopil

Stali jsme se po nástupu Habsburků. Jednou nás ovlivňovaly germánské země, podruhé bolševici z východu, potřetí jsme pod vlivem západu. Tedy jedná se pouze o pokračování staleté tradice, o nic nového nejde. Vy nemáte rád USA, naši pradědové neměli rádi Rakousko. Míra naší svobody je větší.

0/0
21.3.2015 15:38
Foto

K64a52r84e48l 15P12l37í96h63a88l 2869705908161

Re: PS

Pro zajímavost, největším obchodním partnerem Číny je momentálně právě Evropa, která má i největší podíl na vývozu do Číny, i když je čistý dovozce. Čistými vývozci do Číny jsou např. Japonsko, Korejci či Tchajwan. USA jsou především dovozci z Číny, proto se Číňanům hromadí dolarové dluhopisy. Údaje se vcelku rychle mění vlivem proměnlivého světového ekonomického vývoje. Paradoxně zhoršení ekonomické situace exportérů vede často k zlepšení jejich obchodní bilance. Podle nejnovějších makrodat Čínská ekonomika stále pěkně roste, ale to tempo se výrazně snižuje. To by mohlo být pro Evropu nepříjemné stejně tak jako zvyšování kvality čínských výrobků pro všechny světové vývozce.

0/0
21.3.2015 15:26
Foto

K16a65r50e58l 28P75l34í17h18a49l 2559185178391

Re: Pane Urbanče,

a jejich vlastního myšlení pomalinku a nenápadně stává rozlehlý izolovaný ostrov, se kterým málokdo sdílí nějaké hodnoty. Odtud zřejmě pramení jejich frustrace ze všude přítomného nebezpečí.

0/0
21.3.2015 15:03
Foto

K68a61r39e94l 42P24l43í54h79a19l 2299735778291

Re: Pane Urbanče,

Ruské produktovody se neotočily - přeháníte. Rusko dodává tolik, kolik potřebujeme (až na občasné manipulativní případy, viz Slovensko za dodávky na UA). A to, že chtějí dodávat do Číny, je normální snaha uspokojit poptávku, to nemá nic společného s Evropou. V obchodě prodavač prodává všem, kteří platí. Nikdo v Evropě nezakázal odebírat z Ruska suroviny, naopak nedávno přibyl další plynovod, což je v kontrastu s tím, co píšete. Rusko bývalo výjimečné tím, že dokázalo udržovat technologie, které byly vyhrazené pouze pro některé země. Jenže svět se mění a Číňané se dotáhli. A každý takový dopředný posun dřívějších ruských odběratelů bude Rusko přesouvat z role dodavatele technologií do role dodavatele surovin. A to není nic, z čeho by měli mít Rusové radost. Mimochodem, Číňané se ucházeli o těžbu v Iráku, kde nakonec zvítězilo konsorcium Exxon-Shell. Čína hledá zdroje různě po světě a neomezuje se jen na Rusko, jen se o tom málo píše. Z Ruska mám dojem, že se z něj vlivem světového dění

0/0
21.3.2015 14:57
Foto

K11a55r47e34l 88P64l72í59h15a13l 2549635468561

Re: Pane Urbanče,

Jistě, Rusko stálo u posunu Číňanů od pěstitelů rýže směrem k průmyslu. Ale ta doba je dávno pryč. Čína Rusku utekla na míle daleko. Včera nakupovali od Rusů zbraně, dnes je vyrábí sami (i když zpočátku kopírováním a to nejen ruských např. kopie F-16, staví první vlastní letadlovou loď, jednu dříve odkoupili). Už mají vlastní automobilové značky, nově dokonce je začali prodávat v Evropě, konkrétně na Slovensku, vlastní chytrou elektroniku, vyvíjí dopravní letadla, rozběhlý kosmický program atd. O některých produktech si Rusové mohou nechat zdát (zejména auta a elektronika). A že tam stěhují fabriky? Tím hůř pro Rusy - Číňan má práci. Sami nejsme nadšeni z toho, že se zboží nevyrábí u nás, ale v Číně. Proto stěhování ruských fabrik lze stěží považovat za ruské pozitivum.

0/0
21.3.2015 14:31
Foto

V.Hricák

Tak to vezmu popořadě

Rusko nijak zvlášť nemiluji a uznávám, že má spoustu svých problémů. Ale jsou to jejich problémy a nikomu, krom Rusů samých, nepřísluší je hodnotit, natož je za ně řešit.

Ve vztahu Rusko - Ukrajina - západ jenom tolik. Čím víc se do ho.na šťourá, tím více smrdí. Vycházím z garancí, které kdysi dal západ Rusku-nástupnické zemi po SSSR. Ta sice nezaručovala Ukrajině naprostou svobodu v mezinárodní politice (což mi dnes už ale také nemáme), ale zajišťovala ve velmi vysoké míře mír pro Evropu. Kdyby si tam západ nehrál(zejména pak USA) na soudce a exekutora v jedné osobě, nemuseli jsme dnes řešit otázku velmi pravděpodobné jaderné války. Bídu Ukrajincům nezpůsobila ruská omezení, ale nenažranost jejich vlastních zlodějů.

Vzhledem k tomu, co jsem kdysi čítával na lidovkách, jsem je zařadil mezi bulvár a ten ze zásady nečtu. A ani kvůli vám nebudu dělat vyjímku.

0/0
21.3.2015 14:12

J. Křivan

Re: PS

Evropa řeší co bude za dalších 10 čí 20 let, Čína přemýšlí co za 50, 100 let. Země středu nepospíchá, na nejbližší období to je těch 10 až 20 let bude asi Rusko spojenec a USA obchodní partner Evropa, Afrika, jižní Amerika možná kolonie.

Také ale platí staré čínské přísloví praví: Nikdy svému nepříteli neber poslední misku rýže.

0/0
21.3.2015 12:08

P.S. doporučuji k přečtení ...

http://www.lidovky.cz/machacek-ropa-paradoxni-pribehy-krizoveho-odvetvi-fwx-/monitor-jana-machacka.aspx?c=A150319_120257_monitor-jana-machacka_ele

Pokud se vám nechce číst celý článek, přečtěte si alespoň poslední větu :-)

0/0
21.3.2015 8:40

trpíte chorobou, pane Hricáku :-)

Z nějakého důvodu milujete Rusko. A všechny informace si ohýbáte tak, aby ukazovaly skvělé zítřky pro hrdinné a neporazitelné Rusko a nekončící a v závěru zničující ekonomické, vojenské, společenské a jiné problémy pro vašeho úhlavního nepřítele - USA. No ale já vás z té choroby léčit nebudu :-) Přeji krásný a slunečný první jarní den.

0/0
21.3.2015 8:38
Foto

V.Hricák

Není všechno zlato,

co se třpytí. Ono je rozdíl mít ropu, kde se jenom náklady na těžbu pohybují okolo 50-60 dolarů za barel a ropu, kde se píchne do země a už se čerpá. Zjistěte si, jak při současných cenách "rozkvétá" břidlicová bublina. A o tom, jak velký je podíl americké ropy na současném poklesu jejich cen, by jsme si asi mohli ještě chvíli povídat. Proč v USA mají existenční problémy firmy zabývající se těžbou ropy z břidlic? Ale k věci. Uvědomte si, že při vydělávání peněz jdou národní zájmy stranou. Do těch se pouze balí, jako řízek do strouhanky, různá nepopulární rozhodnutí pro veřejnost. Tak že jestli nějací američtí oligarchové dostanou zálusk na ruskou ropu, nebudou brát ohled na nikoho. Stejně, jako jim nevadí ISIS, proti kterým, zřejmě jenom na oko, vystupují američtí politici. EXXON vesele nakupuje ropu od islamistů a vesele jí legalizuje smícháním s ropou od irácké vlády. Není vám divné, že tito pošuci rozbíjejí kde co, ale ropovodů, které dopravují ropu z Iráku do Turecka si nevšímají?

0/0
21.3.2015 8:25

pane Hricáku, blábolíte nesmysly

Nejspíš jste je četl na NWOO nebo na nějakém podobném propagandistickém serveru. Proč by USA měly lačnit po ruských surovinách ? Nevšim jste si, že USA má tolik vlastní ropy, že už ji pomalu nemá kde skladovat ? Nevšiml jste si, že americká těžba ropy má podíl na propadu cen této suroviny ? No ale "lačnění po ruských surovinách" je oblíbený nástroj k obviňování Ameriky že chce ovládnout svět. Toto je mimochodem další z blábolů NWOO.

0/0
21.3.2015 7:24
Foto

V.Hricák

Re: Vy jste nic nepochopil

Vím kam míříte, ale nechtěl jsem dráždit české dobros...ery. Je mi jasné, že i my jsme se stali zemí této kategorie. Pouze velikost amerického zájmu o nás je daná naším významem. Nemáme tolik ropy, aby si nás všimli a z vojenského hlediska jsme významní pouze jako tranzitní země vojenského materiálu. Ale jinak souhlasím. Bohužel, nejsme schopní s tím nic udělat. Snad jenom lhát by nám nemuseli a neměli by po nás vyžadovat lásku k našim skutečným pánům a vládcům.

0/0
21.3.2015 5:31
Foto

V.Hricák

Pane Urbanče,

já nepaušalizuji USA, jako zemi lačnící po cizích surovinách. Ale určitě jsou tam lidé, kteří ovládají politiku, ale politici to nejsou. Jejich moc stojí na penězích a ty se na chodnících neválejí. A protože platí, sežer, nebo budeš sežrán, každý z nich hrabe stále víc. Kdysi bohatli na amerických surovinách a dnes, kdy pomalu docházejí musejí hledat jinde. Nemyslím si, že by stáli o přímou okupaci Sibiře s jejími zdroji. Stačilo, kdyby se jim Rusové podvolili a začali jim své suroviny "prodávat". Cenu, ani množství by samozřejmě neurčovali Rusové. Příkladů takových to "obchodních" vztahů máme docela dost. I těch, jak to dopadlo, když se tyto kšefty přestaly místním líbit.

S Čínou s vámi souhlasím a klidně k ní přiřadím i Indii. A nyní se zeptejte, kdo pomohl a stále pomáhá Číně v ekonomickém i vojenském posilování? Kdo tam stěhuje jednu fabriku za druhou? Kdo nesmyslnými protiruskými sankcemi otočil směr ruských ropovodů a plynovodů? Když se dva perou, třetí se směje.

0/0
21.3.2015 5:07
Foto

K44a44r92e96l 93P96l38í11h59a90l 2389765728601

Re: PS

Vykreslujete (a nejste sám) USA jako zemi lačnící po surovinách v jiných zemích. Rozebírat toto nebudu, ač stojí za povšimnutí, že spousta zemí si nechává od USA pěkně zaplatit a tyto dolary si užívají ku svému prospěchu. Co chci ale říci je, že v tradičním středoevropském sporu USA-Rusko se zapomíná na daleko důležitějšího hráče. Jestli v USA, které leží přeci jen z větší části dále a přes moře, vidí Čech pro Rusa nebezpečí, co je pak Čína, která s Ruskem bezprostředně sousedí, oproti Rusku má skoro o řád více obyvatel a taktéž výkon její ekonomiky je značně vyšší? A podívejte se, jak ambiciozně se chová. Tohle je daleko větší potencionální zájemce o Sibiř. I to opomíjené Japonsko má skoro tolik obyvatel jako Rusko a jistě by rádo participovalo na případném rozprodeji Sibiře... Ale to je jenom hypotéza, kterou reaguji na Vaši hypotézu.

0/0
21.3.2015 2:18
Foto

K85a41r39e54l 96P15l15í61h11a31l 2289515668181

Re: PS

Ač se to nezdá, všichni silní politici jsou jen jedinci, kteří se stejně neobejdou bez ostatního politického a administrativního aparátu a jsou na něm beznadějně závislí. Existuje vzájemná zpětná vazba, ať je to Putin či Obama nebo klidně Kimové z Koreje. Už jen získat silnou pozici a dlouhodobě umět s ní zacházet vyžaduje jistý intelekt. Silný stát schopný ovlivňovat okolí musí mít silnou a stabilní strukturu. To všechno jsou přirozené záruky toho, že většině šílenců je zapovězeno pokusit se disponovat velkou silou a ovládnout svět.

0/0
21.3.2015 1:57

J. Křivan

Re: Vy jste nic nepochopil

proč chodit až do Kosova a Iraqu?

0/0
20.3.2015 21:03
Foto

V.Hricák

PS

Do hlav lidí posedlých touhou po světovládě nikdo nevidí. O tom, že většina z nich není tak úplně duševně zdráva asi pochybuje málokdo. Kdo ví? Třeba si jednou některý z nich řekne : "Když nemůžu zeměkouli ovládat já, tak ať jí nemá nikdo". Zatím jsem si nevšimnul, že by některý politik, nebo miliardář musel chodit povinně na psychotesty. A přitom rozhodují o miliardách lidí této planety.

0/0
20.3.2015 12:51
Foto

V.Hricák

Pane Urbanče,

to by bylo příliš kohoutů na jednom smetišti. Protože jsem nikdy nebyl (a asi nikdy ani nebudu) dolarovým miliardářem, můžu těžko odhadnout jeho chování, kdyby z něj chtěl někdo udělat žebráka. Putina to stálo asi hodně úsilí a Chodorkovského patnáct let kriminálu, než se ostatní ruští zloději smířili s tím, že začnou alespoň odvádět daně. Přitom ty ruské rozhodně nepatří k těm nejvyšším na světě. A vy by jste chtěl, aby se najednou smířili s 25% ,třeba jako irácká vláda? Ta totiž podepsala s americkou firmou EXXON mobil smlouvu (jistě dobrovolně a ráda) na dobu 20 ti let, kdy bude nakupovat iráckou ropu za čtvrtinu tržní ceny. Myslím, že tento americko-irácký kšeft si ruští oligarchové velmi dobře prostudovali. Jestli jste si nevšimnul, tak já jsem tvorbu závěru nechal na každém z vás. Ale pokud toužíte znát můj názor, osobně bych se stal žebrákem, než mrtvým miliardářem. Ale jak jsem již napsal, nejsem miliardář.

0/0
20.3.2015 12:37
Foto

V.Hricák

Vy jste nic nepochopil

Dnes už se státy neokupují. Je to nákladné a přináší to spoustu starostí. Ve vybrané zemi rozleptám stávající systém a nahradím ho zkorumpovanými panáky. Ti mi kývnou na vše, co potřebuji. Nechají mne na svém území vybudovat další základnu, prodají mi za facku místní suroviny a jako bonus si budou muset nakupovat moje zboží. Nejlépe zbraně. Pro příklad si zajeďte do Iráku, nebo Kosova. A starost s místními držkouny? Tu nechám na hrbu místním zkorumpovaným panákům. Výsledek je stejný jako okupace a stojí to o mnoho méně.Jak peněz, tak životů amerických hochů.

0/0
20.3.2015 12:23

Re: Ve světle posledních událostí musím stále víc přemýšlet

Americká expanze na východ, odstavit současné vládce od zdrojů surovin, to myslíte vážně? Jako že USA obsadí vrty na Sibiři a začne si stáčet do vlastních kanystrů? Jak jste na tuhle šílenost přišel?

0/0
20.3.2015 11:57
Foto

K56a36r50e78l 76P85l20í44h26a31l 2799795898101

Re: Ve světle posledních událostí musím stále víc přemýšlet

Vynechal jste variantu, že oligarchové budou chtít zůstat normálně na živu stejně jako Amíci a zcela normálně budou uzavírat oboustranný byznys. Možná v novém státě, možná kolonii, nazvěte si to jak chcete, ale nikdo nemá valný zájem jaderné zbraně použít. A těch pár bláznů, co je nejvíce vidět, tvoří menšinu, jen křičí nejhlasitěji. Se nějak vyžíváte v těch konspiracích.... PS: jsou tady lidé s jistým despektem k Rusku, ale nepamatuji si na příspěvek, ve kterém by zaznělo, že je třeba vyrazit na Moskvu. Odstup ano, ale nepřátelství? No nevím. Spíš mám dojem, že obecný názor je takový, aby si každý hleděl svého písečku (Ukrajina to vystihuje nejlépe - jedni obviňují Američany, druzí Rusy, oba tábory společně vnější vměšování).

0/0
20.3.2015 9:53
Foto

V.Hricák

Ve světle posledních událostí musím stále víc přemýšlet

kde berou militantní rusobijci jistotu, že Rusové nepoužijí jaderné zbraně. Nejsem politik a možná právě proto se snažím uvažovat logicky. Kdo ovládá ruskou politiku? Oligarchové. Proč? Protože mají peníze. Proč je mají? Protože ovládají a plundrují ruské nerostné bohatství. Jaký je skutečný důvod americké expanze na východ? Dostat se k ruským surovinám a odstavit tím jejich současné vládce. A pokud nyní chcete vědět, jestli se Rusové odhodlají použít jaderné zbraně, nebo ne, tak si položte související otázku. Vzdají se ruští oligarchové zdrojů svých astronomických příjmů v pudu sebezáchovy, nebo za ně budou chtít bojovat všemi prostředky a za každou cenu? Odpověď na tuto otázku nechám na úvaze každého z vás. A ruské vlastenectví bych sem ani netahal. I když osobně nepochybuji, že je na vyšší úrovni, než to americké.

0/0
20.3.2015 7:31
Foto

V.Hricák

Re: No jistě !!!

Putin byl týden zavřený v gen, štábu a plánoval útok na Prahu. Paranoia některých lidí je bezbřehá.

0/0
19.3.2015 6:33
Foto

V.Hricák

Re: A vy ještě věříte na demokracii?

Kdysi jsem zastával názor, že skutečná demokracie končí u obcí nad tisíc obyvatel. Tam se totiž lidé navzájem ještě trochu znají. Dnes mám vážné pochybnosti i tam. O "vysoké" politice raději nemluvit. Zmanipulovaná média vám vykreslí největšího gaunera, jako spasitele národa. A stačí k tomu maličkost. "Vydělat" miliardy a koupit si média. Stále je totiž ve společnosti většina, která nemá čas ani chuť získávat pracně informace po internetu. Zapnou si televizi, nebo si koupí privátní noviny a nechají do sebe vše nahustit . Často si přitom ještě říkají, že v novinách, či televizi to říkali. A tam, když už máme tu demokracii, musejí přece říkat pravdu. Možná by jste se divil, jak vysoké procento lidí tyto dezinformace bez výhrad přijímá. O jaké pak chcete mluvit demokracii, když se volič musí rozhodovat podle vylhaných informací? Každému novináři, kterému se prokáže záměrná lež, okamžitě odebrat novinářský průkaz a noviny zrušit.

0/0
19.3.2015 6:29