Půl národa sportuje aneb Jak stát rozdává miliardy

Tažení za transparentnější financování sportu ze státních peněz zbrzdila nečekaná překážka. Úřad na ochranu osobních údajů totiž zakázal ministerstvu školství, které sportovnímu prostředí posílá každoročně okolo tří miliard korun, shromažďování podrobných informací o registrovaných sportovcích.

Údaje o členech sportovních svazů vykazují nápadně vysoká čísla, podle kterých se sportu aktivně věnuje bezmála pět milionů Čechů. foto: Richard Cortés, Česká pozice

Údaje o členech sportovních svazů vykazují nápadně vysoká čísla, podle kterých...

Postačující jsou jméno, příjmení, výše členského příspěvku a pro případnou kontrolu uvedení jednoho kontaktního spojení,“ píše v takzvaném příkazu inspektorka Jana Rybínová. Tímto dokumentem Úřad na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), nově vedený bývalou ústavní soudkyní Ivanou Janů, koncem prázdnin ministerstvu znemožnil další údaje vyžadovat.

Pro dotace na příští rok se bude vycházet z údajů roku 2013, které jsou mezi jednotlivými svazy porovnatelné

Tato data měla přitom pomoci přepočítat členy sportovních svazů. Ty vykazují nápadně vysoká čísla, podle kterých se sportu aktivně věnuje bezmála pět milionů Čechů. Ministerstvo proto zpřesnění členské základny sportovců odkládá.

„Vzhledem k tomu, že uvedené údaje pro efektivní a transparentní rozdělování státních prostředků jsou neadekvátní a nedostatečné, bude MŠMT řešit tento stav v rámci stanovených možností,“ uvedl pro LN náměstek ministryně pro podporu sportu Pavel Šulc. „Pro rok 2016 bude žadatel o státní dotaci ve formuláři žádosti uvádět členskou základnu s rozdělením na charakter činnosti členů. V tomto případě pro rok 2016 budou mít předkládaná data o členské základně pouze informativní charakter,“ dodal s tím, že pro dotace na příští rok se bude vycházet z údajů roku 2013, které jsou mezi jednotlivými svazy porovnatelné.

A čísla poklesnou...

Sportovní prostředí bylo přitom na revizi čísel již připravené. A počítá i s tím, že nadsazená čísla, podle nichž to vypadá, že sportuje polovina národa, rapidně klesnou.

Sportovní prostředí bylo přitom na revizi čísel již připravené. A počítá i s tím, že nadsazená čísla, podle nichž to vypadá, že sportuje polovina národa, rapidně klesnou.

„Na základě memoranda s ministerstvem školství z roku 2013 jsme připravili software, který sjednotí počítání členů v jednotlivých svazech. Rozhodnutí ÚOOÚ nám ho ale nyní znemožňuje použít, takže jsme jej zatím vyzkoušeli na deseti svazech v čele s fotbalisty, ale výsledky nemůžeme použít. Mám přitom pocit, že tento úřad řeší věc, která mu nepřísluší,“ řekl LN šéf Českého olympijského výboru (ČOV) Jiří Kejval. Podle něj si ministerstvo školství nyní spočítalo, že dotace posílá celkem na 4,95 milionu členů jednotlivých sportovních svazů, klubů či jednot. Jen na okraj: podle zdravotnických průzkumů má něco málo přes polovinu Čechů nadváhu.

„Až se zavede metodika, která se nyní na MŠMT připravuje, čekám, že celkový počet registrovaných sportovců, na které dotace ze státního rozpočtu poputují, klesne i těsně pod milion. Bude se totiž počítat jen ten, kdo vykazuje soustavnou činnost, a ne někdo, kdo před dvaceti lety sportoval a nyní je jen dál v evidenci. A třeba když se mladý talent zraní a celý rok nebude moci soutěžit, také se nezapočítá,“ vysvětluje Kejval.

Spor o Autoklub

S programem, který má rejstřík sportovců vytvořit a spravovat, je ještě jeden drobný problém. ČOV, který na software za 18 milionů bez daně z přidané hodnoty získal sponzorské dary, jej chce předat státu. Konkrétně má běžet na strojích Státní tiskárny cenin, která spadá pod ministerstvo financí. Stát ovšem neumí přijímat dary.

Trable s přepočítáváním sportovců řeší i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Opakovaně musel odpovídat na interpelaci poslankyně Jany Černochové (ODS), která se dotazovala na podezřelý pokles členské základny Autoklubu České republiky, o němž v květnu informovaly LN. Jeho případ totiž ukazuje, že sešup ve vykazovaných číslech sportovců může být ještě podstatnější, než předpokládá Kejval.

Členská základna této motoristické organizace se totiž meziročně propadla o 85 procent. V žádostech o loňské dotace vykazoval necelých 86 tisíc členů.

Členská základna této motoristické organizace se totiž meziročně propadla o 85 procent. V žádostech o loňské dotace vykazoval necelých 86 tisíc členů. V loni odeslaných žádostech pro letošek už jsou čísla úplně jiná, konkrétně údaj 11 513 členů. V půli letošního roku sám Autoklub uvedl údaj 10 205 registrovaných „oveček“. Na přidělené dotace to však vliv nemělo. Vloni dostal 90,6 milionu, letos ještě o milion navíc.

Ministerstvo, které se zaklínalo tím, že právě členská základna bude hrát podstatnou roli při přidělování dotací, v tom ale rozpor nevidí. Už minulé vedení z dob ministra Marcela Chládka i současná ministryně Kateřina Valachová v podstatě Autoklub chválí, že je jedním z prvních svazů, který k reálnému přepočítání členů přistoupil. Stejnou odpověď pak poslankyně Černochová dostala od premiéra.

V opakované interpelaci občanská demokratka uvádí: „Nemohu souhlasit s vaším tvrzením, že některé organizace, konkrétně Autoklub České republiky, aktivně přistoupil ke zpřesnění evidence svých členů. Podle platné metodiky MŠMT jsou organizace povinny vést přesnou, zdůrazňuji přesnou evidenci členů již od roku 2013 a jsou povinny vykazovat členskou základnu ve svých žádostech o dotace na MŠMT.“ Jak dodává, nesrovnalosti v číslech zavdávají důvody k obavám, že jde o podvodné jednání.

Rozpory vyřeší zákon

Odpověď premiéra pak poukazuje na další pikanterii při snahách o transparentnější přidělování peněz ve sportu. Ministerstvo školství má totiž kromě příkazu od strážců osobních údajů v rukách i výtky od Nejvyššího kontrolního úřadu. „V kontrolním závěru NKÚ (prověřujícím využívání státních peněz ve sportu) je stanoveno využívat přesnější údaje jako kritéria pro objektivnější rozdělování prostředků,“ uvádí premiér nesoulad v závěrech dvou nezávislých úřadů.

Aktuální znění novely zavádí nový rejstřík s přesným výčtem shromažďovaných údajů a také stanovuje pravomoc ministerstva je shromažďovat

ÚOOÚ navíc argumentuje, že ministerstvo školství údaje nepotřebuje, protože stejně nemá kapacitu je zkontrolovat. To už ovšem neplatí, protože kontrolní oddělení se rozrůstá z dvanácti na 24 lidí a aktuálně se hledá jeho nový šéf.

Námitky strážců soukromí by měl smést novelizovaný zákon o podpoře sportu. Ten na konci srpna schválila vláda. Nyní je v prvním čtení ve sněmovně, ovšem až hluboko v programu schůze, nelze tedy čekat, že by legislativní proces doběhl dříve než koncem března. „Snahou MŠMT je zapracování této situace do zákonné normy tak, aby bylo možné stanovit přesná pravidla evidence členské základny pro všechny sportovní spolky bez rozdílu. Nové pojetí evidence členské základny bude stanoveno až po nabytí účinnosti nového zákona o podpoře sportu,“ sdělil k tomu náměstek pro sport Šulc.

Aktuální znění novely zavádí nový rejstřík s přesným výčtem shromažďovaných údajů a také stanovuje pravomoc ministerstva je shromažďovat. Inspirací pro text byl mimochodem zákon o vysokých školách, takže by námitky ÚOOÚ měly být vyřešeny. Novela počítá také s trestem pro sportovní svaz, který bude v evidenci nepořádný. Pokuta je ovšem stanovena jen na sto tisíc korun.

Celkové výdaje na sport.

Počet příspěvků: 2, poslední 11.10.2015 05:58 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.