Ceska Pozice

Psychologové lidem po 11. září 2001 moc nepomohli

Podle magazínu American Psychologist mohli psychologové obětem a pozůstalým z útoků 11. září 2001 v USA spíš uškodit, než pomoci.

Teroristické útoky na New York z 11. září 2001 ukázaly spíše slabosti psychogie a terapie než jejich silné stránky. Tvrdí to americký deník The New York Times s odvoláním na srpnové vydání magazínu American Psychologist. 

Speciální číslo bude zaměřené právě na analýzu toho, jaký měly největší teroristické útoky na USA v historii dopad na duše lidí, kteří je přímo zažili, případně v nich byl zraněn či usmrcen někdo z jejich blízkých. Experti zjistili pozoruhodné věci.

Za prvé, výrazně se podle nich přecenil počet lidí, kterým útoky přinesly "dlouhotrvající emoční stres". Za druhé, improvizované terapeutické "hlídky", které v ulicích New Yorku poskytovaly jakousi duševní první pomoc pro kolemjdoucí, nadělaly možná více škody než užitku.

Podle autorů série článků snaha psychologů přimět své "pacienty" k opakovanému vybavování a přehrávání si tragických okamžiků vedla spíše ke zhoršení jejich stavu než k pocitu úlevy. A není rovněž zřejmé, zda tato snaha terapeutů skutečně pomohla všem obětem. Samotným terapeutům ale ano - díky svému altruismu se údajně cítili velmi dobře.

 

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.