Prý fáma: Poslanec Vidím bude ministrem obrany

Pravděpodobnější je, že s dalšími obměnami ve vládě se počká až na výsledek prezidentských voleb.

Martin Shabu 15.1.2013

V úterý v podvečer se na hlavní stránce webu Týden.cz objevila zpráva, že novým ministrem obrany se zřejmě stane poslanec ODS Jan Vidím. Redakce Týdne se odvolávala na dva anonymní zdroje. Jenže Vidím, jenž zastává post předsedy sněmovního výboru pro bezpečnost, o ničem nevěděl. „Stojím o tu funkci, myslím si, že bych ji odborně zvládnul, ale nikdo mi ji nenabízel. S premiérem Petrem Nečasem jsem o tom nejednal. Je to dle mě fáma,“ řekl ČESKÉ POZICI poslanec Vidím.

Možnost, že by na obranu usedl straník, vyloučil předseda poslaneckého klubu občanských demokratů a člen stranického grémia Marek Benda. „Nic o tom nevím. Platí dohoda — nestranický ministr schválený třemi předsedy koaličních stran,“ uvedl pro ČESKOU POZICI Benda.

Skutečnost, že se hledá nestraník, potvrdil i další koaliční partner a šéf klubu TOP 09 Petr Gazdík: „Spíše jde o fámu. Koalice se shodla, že se hledá odborník a nestranický kandidát. Nepředpokládám proto, že by jím byl člen ODS. Je to ale odpovědnost předsedy strany Karla Schwarzenberga.“

Peake si s Vidímem rozuměla

Předsedkyně nejmenší koaliční strany LIDEM Karolína Peake konstatovala, že se na jméně nového ministra musí najít shoda v koalici. Dodala však, že si s Vidímem během svého krátkého angažmá na ministerstvu obrany rozuměla. „Po celý týden, co jsem na ministerstvu obrany byla, pokud vím, tak jako jeden z mála podpořil personální kroky, které jsem učinila,“ citoval vicepremiérku web Týden.cz.

ČESKÁ POZICE ostatně už v prosinci popsala, jak se Vidím Peake zastal, když krátce po nástupu na resort obrany oznámila odvolání prvního náměstka Vlastimila Picka i šéfa sekce vyzbrojování Pavla Bulanta a nástup Aleše Klepka do pozice ředitele kabinetu, jenž už stejný post zastával, a to v éře ministrování Martina Bartáka.

Připomeňme, že právě s Bartákem a zbrojařem Michalem Smržem, kteří oba čelí obvinění v kauze Tatra, Vidím trávil legendární dovolenou na Mauriciu.

Jasno bude až po prezidentských volbách

Spekulace o obsazení resortu obrany v současnosti zastiňují prezidentské volby. A s nimi zřejmě souvisí i definitivní uspořádání v kabinetu Petra Nečase. ČESKÁ POZICE v pondělí a úterý hovořila s několika vrcholnými představiteli ODS, jenž se shodovali, že premiér vyčkává na výsledek klání o Hrad.

Pokud by se totiž stal prezidentem šéf TOP 09 Schwarzenberg, musela by koalice vedle ministra obrany hledat i ministra zahraničí. Vzhledem k tomu, že obě ministerstva patří do kategorie silných resortů, půjde o složitá koaliční vyjednávání. Je dost dobře možné, že by nastala i větší rošáda mezi koaličními stranami. Nečasovi by se také zřejmě nechtělo nést jmenovací dekrety se jmény ministrů k prezidentu Václavu Klausovi dvakrát krátce po sobě.

Jako nejpravděpodobnější scénář se proto jeví možnost, že jméno ministra obrany politici projednají až po 26. lednu. Možná tedy „epizoda Vidím“ posloužila jedné straně v taktické bitvě o přeskupení moci v Nečasově vládě.