Diskuse k článku

První světová válka a český venkov aneb Lidstvo se nepoučilo

Kronikářka Růžena Stejskalová a zaměstnankyně obecního úřadu ve Svojanově Ilona Kopecká několik let pátraly v pozůstalostech svojanovských rodin z první světové války. ČESKÁ POZICE s nimi hovořila.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

S51t62a25n16i49s34l51a34v 40T88o35m39á55š 1908323614672

Nejen víra, hlavně agitace

Pročetl jsem stovky vesnických kronik, první světová válka je tam popisována téměř vždy s odstupem několika let. Tak jak byla její čs. oficiální verze. Kronikáři byli zpravidla vesničtí učitelé, z nichž ti dřívější nejaktivnější obdivovatelé monarchie hned po válce změnili působiště, ostatní převlékli kabáty, takže mohli bez problémů nejméně jednou za rok u vater glorifikovat Masaryka a hanobit císaře pána. S protihabsburskou vlnou se z pražského Hradu na venkov valila i vlna protikatolická a učitelé měli být její šiřiteli. Měli se vzdát prací pro kostely (hraní na varhany apod.) a organizovat petice proti výuce náboženství a k přestupu katolíků do Masarykovy církve československé. A učitelovi na vesnici se chtěl každý zavděčit, protože jeho rady a pomoci mohl kdokoli potřebovat.

0/0
1.7.2014 7:33

moravský venkov

Zatímco Svojanov patřil k českému venkovu (na samé českomoravské hranici, Olešnice už patřila k venkovu moravskému.

0/0
30.6.2014 14:27

Bůh toleroval?

Bůh není pojišťovna, ani záchranná brzda. Mocní tohoto světa rádi a s potěšením rozpoutali tuto válku pro své osobní zájmy. A že počáteční jiskrou k zapálení požáru byli Srbové z organizace Černá ruka, prorostlé do státní správy i armády a neváhající vražditi vlastní představitele, jako krále Alexandra Obrenoviče, to jenom potvrzuje známé rčení, že nelze dosáhnout špatnými prostředky dobrých věcí. Zlo vždy plodí jenom zlo! Ti, kteří se odvrátili od Boha s poukazem, že toleroval válku si jenom lhali do kapsy. A ti, kteří je v tom utvrzovali, zednáři Masaryk a Beneš, tím jenom otevírali cestu dalšímu zlu, bolševizmu!

0/0
30.6.2014 8:54

J. Křivan

Re: Plný souhlas pane Skřivánku,

Pane Cermane, nevím komu Reza Pahláví vadil, ale pamatuji si mlhavě, že chtěl za barel nafty obrazně řečeno místo 50 centů pět dolarů. Jako vtip, patřil mezi význačné státníky, kteří ihned po návštěvě ČSSR byli odstranění, a pak, že nemáme vliv na světovou politiku.

PS Iran sice neumím, ale myslím si, že tam po dlouhé době panuje relativní klid. Pan Čuřík by mohl napsat více. Třeba o rozdílném chápání současného stavu země v hlavním městě a na venkově. V Čechách vztahu mezi venkovem a Prahou pro zjednodušení a s nadsázkou říkám "vesnický rasismus" a "kavárenský pragocentrismus".

0/0
29.6.2014 12:32

J. Václav 261

Stanislave,

také už mám největší radost z toho, že jsem měl včera k obědu vlastní nové brambory. Už jsem měl několik poznámek k ostudným zprávám portálu Lidovky.cz a proti spojení s ČP, síla bulvárních medií je ale zatím nepřekonatelná. Zřejmě proto, že se lidé odnaučili přemýšlet a hlavně svůj nesouhlas prezentovat. To je ale konec demokracie.

0/0
29.6.2014 11:34

Plný souhlas pane Skřivánku,

vláda Reza Pahlávího byla pro Irán vrchol. Už se ale nepamatuji , komu tenkrát nejvíce vadil? Nebylo to tím, že byl moc vstřícný k nám? Technoart mu tam tenkrát stavěl tu oslavnou šou a pak se musela postavit v Moskvě na VDNCH, vedl to Vovka Železný.

0/0
29.6.2014 10:50

Díky Jiří,

někdy toho co kolem sebe vidí, má člověk opravdu dost . No řekni mi proč si ty Lidovky jsou schopny dělat tak dlouho ostudu a lžou na první stránce editoru kde je napsáno, že má 2000 znaků. To nechápou, že pak už člověk nemůže věřit ničemu co tam napíšou. To je přeci princip. A co je zbožím médii psát pravdu. Byl jsem zvyklý, že za takovéto faux pas majitel vyhazoval ředitele bez pardonu kdyby byl jinak zlatý. Co to ale znamená ? Že ten Léko už nemá čas si tu ČP přečíst, že je odtržen od reality. To byl ale přeci hlavní problém socíku ! Takže po 24 letech budování kapitalismu jsme opět kde ... !!!!!! Nemám slov, opět nezbývá než jít pást husenky, ty ani nelžou, ani nekradou.

0/0
29.6.2014 10:29

J. Křivan

Dík za článek

Je to pořád stejné, nahoře si načechrávají peříčka, dole se snaží přežít. Ve škole nás pak učí jen o těch nahoře, ostatní jsou jen statistická čísla. Z těch několika dole se udělají vzoroví ideoví hrdinové pro postižené. U autora, který se specializuje na blízký východ má tohle vybočení snad i druhý významl. Vždyť všechny války v té oblasti počínaje Afganistanem jsou už delší než ty světové a o nic méně bolestivé.

PS Stále, již od svržení iránského šáha Reza Pahláví si kladu otázku. Stojí utrpení a následný krvavý chaos za svrhnutí despotického vládce, když výsledkem je ve většině případů nový despotický vládce ta "lepší" varianta.

0/0
29.6.2014 10:23

J. Václav 261

Vidím Stanislave,

že tě úroveň naší společnosti trápí více než mne, asi proto, že jsi zřejmě mladší a chceš se dočkat nápravy k lepšímu. Ze srdce bych ti to přál, já už jsem rezignoval. Kritizuji tu naší rádobydemokracii už od začátku, kdy jsme si ji vyzvonili a dopadl jsem tak, že na příklad teď bude obec konečně stavět kanalizaci a ukončí ji 50 metrů ode mne, prý už by to stálo moc peněz. 15 let zde v obce vládne KSČM a lidé se stále bojí nevolit komunisty.  Založil jsem zde festival Country a Western hudby, funguje už téměř 20 let, jako největší kulturní akce na okrese, od začátku nad ním vlají vlajky České republiky a USA a stále vidím, jak by si KSČM nejraději opět vystrojili provomájový průvod a oslavili Říjnovou revoluci. Zřejmě nám chybí poučení podobné jako z 1.WW, aby lidé prohlédli, a jako tehdy se odklonili od ŘKC, která je zklamala, vymazali z paměti pozůstatky komunistické totality a všechny komunisty, ty s legitimací i ty co tak myslí, vymazali jednou provždy.

0/0
29.6.2014 9:58

Koukolík by měl být povinně vyučován ve

všech 9, třídách a znovu na všech středních školách a učilištích. Např. "kolektivní hloupost". Největší nebezpečí naší společnosti jsou "posvátné krávy". Lidstvo nedokáže žít bez posvátných krav. Dříve Bůh, dnes PD. Chováme se jako v Indii před sto lety. Lidé mohou umírat hlady, ale posvátné krávy se zabít nesmí. Lidí je dost krav je málo. Co bude dnešní duel Kalousek , Babiš další díl ohlupování lidí, to nebude souboj ideí ale souboj dvou marketingových kolektivů. Babiš má více peněz tak má asi lepší poradce. Výsledek je následující , nadpis článku LN " Ať tam chcípnou, nadával na facebooku armádě. Policie pisatele vyšetřuje" Všichni politici se bojí novinářů. Výsledek je že této společnosti vládnou sociopatičtí novináři a uplatní soudci. Nikdo se ale neodváží říci král je nahý!!!!!!

0/0
29.6.2014 6:52

Re: Pane Čuříku i ode mě díky!!!!!! Pokračování

Ještě k těm válkám. Především jsou nesmyslné a slouží jenom těm zločinným politikům. A ještě jednou k Válkové , řekla pravdu že 2.ww byla pro Čechy nic proti 1.WW. A kdo se nejvíce do ní pustil. Její výrok nebyl znevážením obětí 2.WW byl jen hodnocením. Reakce na Válkovou ukazuje jak hluboko je v současné společnosti komunismus napříč politickým spektrem. A to se pan Benda může zaštiťovat svým disidentským původem jak chce. Myšlením je komunista skrz veskrz.

P.S. Že jsme myšlením ovce dokazuje naše reakce na tento zk.rvený editor, Kdo je Léko ? Komunista skrz veskrz, pouze komunista se může takto chovat. A Babišovi už také přestávám věřit, kdyby za něco stál , už by musel Léka dávno vyhodit. To je ten komunismus v nás!!!!!! A vidíte nic se neděje a to je začátek konce této civilizace!!!!!!

0/0
29.6.2014 5:50

Pane Čuříku i ode mě díky!!!!!!

Přemýšlím o tom že teprve po 100 letech / první republiku nepamatuji/ čtu objektivní pohled na 1.WW. A teď se opět dotknu citlivé věci. Tak za prvé i já se ztotožňuji s panem Václavem že většina politiků bohužel i těch komunálních je hnus. Ti politici , ale vyrůstají z nás obyčejných lidí. A jsme u podstaty věci. Proč ale náš demokratický systém generuje do svého čela ty nejméně morální lidi? Není tedy něco špatné v tom demokratickém systému? Všichni se zaštiťují demokracií jako posvátnou krávou a ona ta kráva dojí jedovaté mléko, všichni jsme tím mlékem otráveni , ale krávu nevyměníme. To je přeci proti zdravému rozumu ne? Včera jsem chvíli poslouchal Koukolíka a poslechněte si o čem mluvil?http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10441294653-hyde-park-civilizace/212411058090929 Pro komunisty byla posvátná kráva vedoucí úloha strany , pro demokraty PD ale výsledek je stejný, A společnost se chová jako stádo ovec. A už tady slyším operovat Churchilem. Ještě k těm válkám. Především jsou

0/0
29.6.2014 5:44

J. Václav 261

Pane Čuříku děkuji,

že tuto událost připomínáte a navíc s takovými podrobnostmi, tykajícími se konkrétních událostí. Někdy mi připadá, jakobychom na to zapoměli, i přesto, že na každé návsi je třeba jen malý pomníček, připomínající oběti 1. světové války. Dotkla se téměř každé rodiny a mnohdy určila i osudy dalších generací. Nevěřím, že se lidstvo, tedy občané nepoučili, jistě má každý nějakou vzpominku z vyprávění, nebo z rodinných relikvií, kdo se nepoučil jsou politici, protože ztrácejí k občanům vztah a zajímají je jen vlastní kariery, a to bohužel i politici na úrovni obcí, přesto, že na ty pomníčky vídí z okna Obecního úřadu.

0/0
28.6.2014 9:22