Diskuse k článku

První pražská defenestrace i po 600 letech stále žije

České dějiny 1419 až 1434 by bylo možné nazvat obdobím selhání státu, zbytek 15. století pak ztracených vyhlídek státu. Kdyby se první pražská defenestrace 30. července 1419 nestala, sídlem moderní spolkové Evropy mohla být Praha a Brusel jedním z prosperujících obchodních vlámských měst.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Jik

Autor je pořádný ... píp!

Hlavní příčinou současných společenských problémů je inteligence. To jsou lidé, kteří se domnívají, že tím, že si odseděli nějaké roky ve školních lavicích, spolkli veškerou moudrost světa. Dříve to byli hlasatelé chozrasčotu, dnes zvěstovatelé evropské a US světlé budoucnosti. Problém je však v tom, že ať ti, nebo ti, nevidí dál, než na špičku svého nosu.

Tak tedy husité byli zlí a nadělali nám do našeho osudu, když legitimně jsme byli skoro v ráji... No, připomenu islandskou budovu zastupitelského sboru, před níž je kámen s nápisem, že "pokud vláda narušuje práva lidí, je povstání jejich svaté právo a povinnost".

Za Lucemburků se vyhrocovaly hluboké společenské problémy. Jan Lucemburský je řešil vývozem občanské (panské) války do ciziny. Karel (kolikátý vlastně? čí to byl panovník? Českého království těžko, v jeho prospěch nevládl) to řešil tak, že skrze nádheru svého trůnu na problémy nehleděl. A Václav už spadl do pěkné žumpy. Nakonec právě Václav IV. ve druhé polovině své vlády za pomoci právě Jana Žižky začal dávat

0/0
28.7.2019 7:37
Foto

Jik

Re: Autor je pořádný ... píp!

Nakonec právě Václav IV. ve druhé polovině své vlády za pomoci právě Jana Žižky začal dávat zemi do pořádku. Něco i vyřešil, ale nestihl to - vyoknění. A potom Jan Žižka byl prakticky regent království. On umravňoval tehdejší panstvo, právě se přeměňující na šlechtu. Na dalším vývoji se vedle právě té šlechty zle podepsali i Habsburkové, i když oni sami nakonec měli snahu "zatáhnout za brzdu" a v době stavovského povstání byli tou konstruktivnější stranou. A potom "legitimně" zavedli Obnovené zřízení zemské a tím i 2. nevolnictví - spíše otroctví, které šlechta využila k bezuzdnému vykořisťování lidu. Tady byla těžká společenská krize a co se týče toho 2. (3.) vyoknění, tak to, jen tam mimochodem, bylo provedeno na základě tehdy platného práva. Tehdejší společnost byla (hrubě řečeno) rozežraná - ale ti lidé tehdy třeba "zapomněli mít děti" (všimněte si kolik panských rodů tehdy vymřelo - a asi nejen panských). V zemi přestala platit branná povinnost - začalo se spoléhat na žoldnéře z ciziny (

0/0
28.7.2019 7:41
Foto

Jik

Re: Autor je pořádný ... píp!

V zemi přestala platit branná povinnost - začalo se spoléhat na žoldnéře z ciziny (nebyli mladí muži). Podle toho také dopadla Bílá Hora.

Až nepříjemně to připomíná naši současnost a naše vyhlídky. Příčinou celé tehdejší krize - od tzv. "vymření Přemyslovců) byl nástup liberalizace společnosti. Stejná příčina způsobuje i současnou krizi společnosti.

0/0
28.7.2019 7:42