První lajna Jany Bobošíkové: Hrdlička – Kočka – Palounek

Seskupení Hlavu vzhůru představilo své sněmovní kandidátky. Kromě loutek pražských kmotrů nechybí ani aktivní neonacista.

foto: © foto ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, montaž , Alessandro Canu, zdroj ČTKČeská pozice

„Mnozí politici jasně prokázali, že nejsou svébytné osobnosti, které si zaslouží důvěru voličů, ale jen nastrčené, zbabělé loutky. Bylo trapné při řadě jednání, která jsem vedla s politickými špičkami, sledovat, jak nedokážou zaujmout žádné stanovisko bez konzultace se svým kmotrem na telefonu.“ To jsou slova Jany Bobošíkové, jak je 28. srpna zaznamenal server iDnes.cz.

Věčná kandidátka do jakékoliv funkce nelibě nesla, že se jí pro sněmovní volby nepodařilo přesvědčit bývalého prezidenta Václava Klause, a plamennými slovy zkritizovala politiky, s nimiž vedla jednání o sestavení nového volebního bloku. Ke spřízněným „novinářům“ Parlamentních listů následně „unikaly“ informace, že tím Bobošíková kritizovala zejména dvojici Mirek Topolánek – Petr Tluchoř.

V úterý 17. září představil blok Hlavu vzhůru své kandidátky pro předčasné volby do Poslanecké sněmovny. Jejich personální složení staví slova vůdkyně hnutí na hlavu, protože na čelních místech v největších krajích lze jen s velkými obtížemi najít osoby, které by bohatě nenaplňovaly vše, co Bobošíková ještě před třemi týdny tak razantně odsuzovala.

Praha kmotrovská

Nejpůvabnější složení nabízí kandidátní listina bloku Hlavu vzhůru v Praze. Pod jednou střechou se zabydleli představitelé účelových podnikatelských seskupení, občanští demokraté vypuzení ze své strany pro úzké vazby s místními šíbry či profesionální političtí turisté.

Číslem jedna v Praze je starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík, muž svázaný pupeční šňůrou s Tomášem Hrdličkou. Muž, který neváhal na vršovické radnici sehrát trapnou komedii, během níž si vyměnil post místostarosty a starosty s dalším spolehlivým Hrdličkovým kumpánem Milanem Richterem. Muž, který teatrálně vystoupil z ODS pro nesouhlas s její politikou, aby ho Hrdličkova parta z ODS Praha 10 i přesto nadále držela na postu nejvyšším.

Za Zoufalíkem je na druhém místě další starosta, tentokrát z Prahy 5, Miroslav Zelený. Ten zase neváhá dělat bílého koně v účelovém spolku s názvem Uzdravme naši politiku, kterému se ČESKÁ POZICE v uplynulých měsících jako jediná důkladně věnovala. Zelený byl dříve členem TOP 09, do seskupení „uzdravovačů“ ho podle zdrojů ČESKÉ POZICE přivedl místní hybatel Karel Hošek, muž s natolik excelentními vazbami na pražský klan Kočkových, až ho někteří pražští hráči označují přímo za podřízeného „chlupatého“ přítele.

Trojku dělá Pavel Caldr, reprezentant ODS Praha 4, kterou vedení strany pro jistotu rovnou zrušilo. Důvodem byly velrybářské praktiky, za nimiž špičky ODS viděly zdejšího bosse Ondřeje Palounka, jemuž je Caldr dosud plně loajální.Kandidáti hnutí v Praze: členové účelových podnikatelských seskupení, lidé vypuzení z ODS pro úzké vazby s místními šíbry či profesionální političtí turisté

Na čtvrtém místě kandiduje Gabriela Kloudová – bývalá ředitelka kabinetu premiéra Mirka Topolánka, zastupitelka hlavního města, donedávna vlivná zákulisní hráčka občanských demokratů. Vedle Topolánka má nejužší vazby právě na někdejšího šéfa poslanců ODS Tluchoře.

Páté místo zaujal zakladatel Pravé frakce ODS, exposlanec Jiří Janeček. Tohoto zastupitele Prahy 11, jehož myšlenkové pochody sloužily občanským demokratům dlouhé roky jako zdroj pobavení, lze bez větších potíží rovněž přiřadit do stáje Tomáše Hrdličky.

Za ním je na listině Jozef Lucák – v pražské politice dosud prakticky neznámá osoba. Jeho jedinou dohledatelnou vizitkou je majetková spoluúčast ve firmě 2k communication, kde je jeho obchodní partnerkou někdejší rebelka Věcí veřejných Kristýna Kočí. A Josef Dobeš ho v rozhovoru s ČESKOU POZICÍ označil jako jednoho ze strůjců rozkladu jeho Hnutí pro sport.

Dál už jen telegraficky: Naděžda Kratochvílová, další reprezentantka podnikatelského spolku UNP. Petr Pulec z odborového svazu pražského dopravního podniku spojený s UNP skrze nakladatelství Art For Communication Group, jež vydává Pražský magazín (dříve Pražský dopravák, časopis propagující právě Pulcovo sdružení). Nebo Daniel Solis, bývalý asistent poslankyně Olgy Zubové, který má na Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů seminář na téma „Konspirační teorie“.  Listinu 36 poslaneckých adeptů uzavírají Dana Křivánková-Klisáková (opět Praha 4, opět loajální spojenkyně Ondřeje Palounka) a Jaroslav Nedvěd (opět UNP).

Političtí turisté

Nebylo by však zcela fér opomíjet kandidátky mimopražské. Ve středních Čechách na první pohled kromě lídryně Bobošíkové nejvíce zaujme zdejší trojka, již zmíněná Olga Zubová, žena vděčící za svou politickou kariéru mediálnímu magnátovi, vlivnému Jaromíru Soukupovi. Středočeskou listinu zkrášlují další reprezentanti spolku UNP – Aleš Temr a Marek Kukrle.

Zdaleka nejpříčetněji vypadá kandidátka jihočeská, kde jsou za někdejší výraznou tváří ODS Michalem Doktorem na čelních místech seřazení někteří jeho kolegové z hnutí Jihočeši 2012. Na čtvrtém místě ovšem figuruje Jiří Lexa, který je podle dostupných údajů stále ještě místopředsedou Věcí veřejných.

Pozoruhodné postavy najdeme i v západních Čechách. V Karlovarském kraji kandiduje jako jednička exposlanec ODS Miloš Patera, který už ve své bývalé straně neměl jedinou šanci se ještě někdy dostat na kandidátku. V Plzeňském kraji zase lídruje Jiří Baumruk, donedávna spojenec sportovce a exministra školství Josefa Dobeše, další z reprezentantů Hnutí pro sport. Za ním lze nalézt Petra Štillipa, bývalého člena ODS nebo Svobodných, a někdejšího mluvčího proslulé právnické fakulty v Plzni, který jen shodou náhod nebyl odsouzen za zpronevěru (jak před čtyřmi lety uvedl server iDnes.cz, soudce považoval Štillipa za vinného, ale nemohl ho odsoudit za chybu v jednom z předchozích rozsudků).

Pravici vzhůru!

 S pestrou kandidátkou, jakou hnutí představilo, se bude důvěra občanů bezpochyby získávat jedna radostVrcholné číslo předvedlo hnutí Hlavu vzhůru v Libereckém kraji. Na pátém místě zde nalezneme historika a novináře Jana Kopala. Jde o téhož Kopala, který pracoval jako tajemník neonacistického spolku Vlastenecká republikánská strana, který veřejně vyhrožoval Židovské obci a schvaloval útoky z 11. září 2001, brojil proti „cikánským hordám“ a jako zpestření se nechával fotit s kolegy v nacistických uniformách nebo žertoval o vypálení Lidic (rozsáhlý Kopalův profil přinesl před dvěma lety časopis Reflex).

Na čele zlínské kandidátky zase figuruje exposlanec ODS, samozvaný „rebel“ Tomáš Úlehla. Pokud někdo zapomněl na jeho zářnou kariéru v Poslanecké sněmovně, připomínáme jeho vizitku z úst nejpovolanějších, samotné lídryně hnutí Bobošíkové: „Já nevím, jestli tento člověk je hloupý, nebo zaplacený – viděla jsem ho poprvé u pana prezidenta minulý pátek.“ (MF Dnes, 4. září 2013)

Hlavu vzhůru ve svém „programu“ píše, že chce vrátit občanům důvěru, že jejich stát je tu pro ně. Asi bychom jen těžko hledali stranu, která půjde do voleb hlásajíc opak. A tuto tezi lze tedy za politické stanovisko označit jen při pominutí smyslů, ale to je vedlejší. Každopádně s kandidátkou, jakou hnutí představilo, se bude důvěra občanů bezpochyby získávat jedna radost.