První kolo s „véčky“ u soudu: Domácí mediální trhák, ve světě propadák

Víc než dvě stě článků denně v českých médiích, za hranicemi ani zmínka... Ale dojde i na divadlo!

Uf! První kolo máme za sebou. V pátek 9. března skončil v soudní síni nejčernější týden existence Věcí veřejných. Další líčení v kauze údajného uplácení mezi straníky (jde o peníze, které Vít Bárta předal Jaroslavu Škárkovi a Kristýně Kočí) soudce Jan Šott (34) odročil na duben. Tím, že povolil v soudní síni kamery a umožnil de facto vysílat celý proces on-line, sice krapet popudil prezidenta Václava Klause, nicméně sám si rozhodnutí pochvaluje.

A média měla hromadu krmení. Kvalitu oné směsi, pro kterou se již na mediální scéně vžilo označení „česká žumpa on-line“, nechme stranou. Rozhodně se však na téma praní špinavého prádla Věcí veřejných před soudem popsalo v uplynulém týdnu nejvíce stránek, tištěných i virtuálních. Od pondělí do včerejší soboty se v českých médiích objevilo spojení „Vít Bárta“ a „soud“ v celkem 1294 článcích (včetně regionálních mutací některých deníků), jak ukazují výsledky hledání v mediálním archivu Newton.

Slušný výsledek, ovšem srovnáme-li s mediálním zájmem o osobu prezidenta Václava Havla po jeho loňském skonu, jsme pouze na necelé čtvrtině mediálních výstupů za zhruba stejné období. Jistě, srovnání s Havlem – lze-li ho vůbec v tomto případě použít! – trochu pokulhává vzhledem k tomu, jakou měrou plní „véčka“, zejména díky některým svým „hvězdám“ typu ministra školství Josefa Dobeše, stránky novin permanentně... (A proces ještě není u konce, do dubna se jistě ještě něco voňavého z kuchyně VV v médiích dozvíme.)

Na téma praní špinavého prádla Věcí veřejných před soudem se popsalo v uplynulém týdnu nejvíce stránek, tištěných i virtuálních

Ale když jsme u prezidenta Havla – vyhledávač Google jen pro anglické spojení „Václav Havel dies“ nabízí více než 2,5 milionu odkazů. Exministr dopravy České republiky Vít Bárta před soudem kvůli korupci ve vládní straně? Zahraniční média mlčí. Kromě anglicky psaných stránek českých médií či serverů, které sbírají zprávy z celého světa automaticky, se ČESKÉ POZICI nepodařilo najít jediný příspěvek, analýzu, názor...

Pro mladého předsedu senátu Šotta jde v kauze Bárta-Škárka-Kočí o dosud největší případ, který ve své šestileté kariéře soudce řešil. (Za nejzávažnější případ své kariéry ho nepovažuje; nejpřísnější trestní sazba hrozí obžalovanému Bártovi – maximálně „pouze“ šest let.) A prý mu zbývá vyslechnout ještě osm svědků, další nahrávky už neočekává, a pokud půjde vše dobře, budou stačit tři dny procesu, řekl například sobotním Lidovým novinám. Uvidíme, jak „atraktivní“ bude konečný verdikt soudu.

Komu by se do jeho vynesení stýskalo po tom nejlepším, co si „véčkaři“ při rozhovorech mezi sebou tajně nahrávají, nemusí propadat trudomyslnosti. Pražské A-Studio Rubín již chystá pokračování úspěšného představení Blonďatá bestie (vychází z nahrávek Kristýny Kočí) – tentokrát zazní největší perly, které pronesli představitelé véček před soudem. „Během příštího týdne představení nazkoušíme a ten další začneme hrát,“ slíbil režisér Tomáš Svoboda v sobotní MF Dnes.

Počet příspěvků: 1, poslední 12.3.2012 04:10 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.

Autor

David Kasl

David Kasl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Další autorovy články