První jméno kandidáta pro post šéfa hmotných rezerv: Libor Ježek

Podle informací ČESKÉ POZICE z vládních kruhů je jedním z kandidátů na neobsazený post náměstek a státní tajemník na MŽP.

Vůbec první jméno, které po třech měsících se objevilo v procesu výběru nového předsedy Správy státních hmotných rezerv (SSHR): Libor Ježek z ODS, současný náměstek a státní tajemník na ministerstvu životního prostředí. Informaci ČESKÉ POZICE z vládních kruhů, že Ježek je jedním z kandidátů, státní tajemník nepotvrdil. „V této věci mne nikdo neoslovil,“ řekl Ježek.

Na předsedovi SSHR se podle původního záměru vlády měly dohodnout ministerstvo financí a resort průmyslu a obchodu do konce loňského roku. Politici ODS a TOP 09 však zatím nevybrali nikoho. Nový termín je konec března. (Více v článku: Kalousek vítězí. Šéf státních hmotných rezerv stále není vybrán.)

Již začátkem listopadu 2011 rezignoval (oficiálně ze zdravotních důvodů) na funkci předsedy Ladislav Zabo, který SSHR řídil od ledna 2007. Vláda na svém zasedání 16. listopadu tuto skutečnost akceptovala a zadala ministrovi financí a ministrovi průmyslu a obchodu, aby do konce roku společně našli pro tento post vhodnou osobu. Řízením SSHR, ústředního orgánu státní správy v oblastech hospodářských opatření pro krizové stavy a státních hmotných rezerv, byl dočasně pověřen současný místopředseda Tomáš Perutka, který je považován za člověka s vazbami na místopředsedu TOP 09 a ministra financí Miroslava Kalouska.

Libor Ježek se narodil v roce 1961 ve Varnsdorfu. Vystudoval ekonomiku a řízení elektrotechnického průmyslu na ČVUT v Praze. Po studiu pracoval ve státním podniku ZSE Elektro-Praga v Jablonci nad Nisou jako vedoucí informační soustavy. Mezi lety 1991 a 1993 působil ve funkci ředitele finančního úřadu v Tanvaldu. Později vedl ekonomické oddělení a byl společníkem ve firmě Jablotron. V roce 1995 získal oprávnění daňového poradce a o dva roky později byl jmenován auditorem. Do ODS vstoupil v roce 1998 a následující dva roky zasedal v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. V letech 2006 - 2010 působil ve sněmovně jako místopředseda kontrolního výboru. Od roku 2002 do roku 2010 byl zastupitelem města Tanvald. Nyní je náměstkem a státním tajemníkem na ministerstvu životního prostředí.