Průzkum SANEP: volby by vyhrála ČSSD, Věci veřejné opět pod čarou

Věcí veřejné dál ztrácejí, naopak ČSSD dominuje. Rozdíl mezi ODS a KSČM by byl podle agentury SANEP čtyři procenta. Uspěli by lidovci.

Za předpokladu, že by se nyní konaly volby do Poslanecké sněmovny, by podle agentury SANEP s přehledem vyhrála ČSSD (34,1 % hlasů). Na druhém místě by se umístili občanští demokraté (17,6 % hlasů), následováni TOP 09 (15,9 % hlasů), KSČM (13,5 % hlasů) a přes pětiprocentní hranici by se těsně přehoupli i lidovci (5,4 % hlasů). Vládní strana Věci veřejné by naopak s 3,4 % hlasů zůstala před sněmovními branami.

Podobně jako ve volebním modelu agentury Factum Invenio jednoznačně zvítězili sociální demokraté. Podle SANEP by však ČSSD získala ještě o pět procent více. ODS by skončila na druhém místě a její náskok před komunisty je dle průzkumu přibližně čtyři procenta. Ti, kteří po průzkumu Factum Invenio znervózněli, tedy mohou trochu vydechnout (podle Factum Invenio byl rozdíl mezi druhou ODS a třetí KSČM 0,4 procenta hlasů). Lidovci opět potvrdili svůj vzestup a již v několikátém průzkumu veřejného mínění se drží nad pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny. TOP 09 se v průzkumech stabilně drží v hodnotách mezi 13 až 16 procenty hlasů.

„Prázdninové“ průzkumy nedělají radost představitelům Věcí veřejných. Podle Factum Invenio by strana v červenci ve sněmovních volbách získala 3,7 procenta hlasů, respektive 3,4 procenta podle agentury SANEP ve volbách v srpnu. Věci veřejné v následujících týdnech navíc čeká několik náročných situací, jejichž zvládnutí bude klíčové pro jejich další politické působení. V druhé polovině měsíce srpna by měly být známy výsledky forenzního auditu VV, zveřejněn by měl být audit financí poslance Michala Babáka a na konci srpna budou poslanci hlasovat o imunitě poslance Víta Bárty.    

Politické strany, které by se dle průzkumu agentury SANEP dostaly do Poslanecké sněmovny

  • ČSSD 34,1 % hlasů
  • ODS 17,6 % hlasů
  • TOP 09 15,9 % hlasů
  • KSČM 13,5 % hlasů
  • KDU-ČSL 5,4 % hlasů

Související článek:

Průzkum Factum Invenio: Volby do sněmovny by přesvědčivě vyhrála ČSSD