Průzkum Factum Invenio: Volby do sněmovny by přesvědčivě vyhrála ČSSD

ODS a TOP 09 ztrácejí, KSČM posiluje. Do Poslanecké sněmovny by se vrátili lidovci a zelení, naopak Věci veřejné by se do ní nedostaly.

Kdyby se nyní konaly volby do Poslanecké sněmovny, dostalo by se do ní šest politických stran, přičemž by ji ovládla levice. ČSSD by získala 29,1 procenta hlasů, téměř dvakrát víc než ODS – 16,7 procenta. Těsně za ní by byla KSČM – 16,3 procenta. Vyplývá to z průzkumu agentury Factum Invenio na základě volebního modelu, jenž počítá jen s respondenty, kteří uvedli volbu nějaké politické strany a deklarovali, že by šli k volbám.

Z průzkumu také vyplývá, že strany vládní koalice čím dál víc ztrácejí. ODS by oproti loňským parlamentním volbám ztratila téměř čtyři procenta hlasů. Mírně by oslabila i TOP 09, jež by získala 14,7 procenta hlasů. Úplně by propadly Věci veřejné (VV), které by dostaly jen 3,7 procenta hlasů, a tudíž by se do sněmovny nedostaly.

Nadějně situace vypadá pro lidovce a zelené, kteří by získali 5,5, respektive 5,2 procenta hlasů. Strana zelených v čele s Ondřejem Liškou přišla v minulých týdnech v rámci českého politického trhu s několika novinkami. V centru Prahy otevřeli zelení kavárnu, která má sloužit jako stranické zázemí a zdroj finančních prostředků. A nedávno zahájili projekt Zelená akademie, jehož cílem je vzdělávání v oblasti zelené a sociální politiky. Lidovci zase informovali o vzniku expertního týmu dle vzoru vládního NERVu. Jeho členem má být dle šéfa KDU-ČSL Pavla Bělobrádka i Libor Michálek.

Výsledek průzkumu agentury Factum Invenio je alarmující pro Věci veřejné. Pronásledují je jak skandály jejich politiků, tak minimum splněných slibů, které deklarovaly loni před volbami. Předčasné volby by pro VV mohly znamenat konečnou. Lze proto očekávat, že v případě další vládní krize tato strana už nebude vyhrožovat rozpuštěním vládní koalice či vyhlášením předčasných voleb.

Umění jednat tiše a nevyvíjet přílišnou činnost přináší body KSČM. O komunistech v podstatě slyšíme, jen když má poslankyně za tuto stranu Marta Semelová projev u hrobu Klementa Gottwalda. Navzdory tomu by se tato strana dle průzkumu umístila třetí.

Politické strany, které by se dle průzkumu agentury Factum Invenio dostaly do Poslanecké sněmovny

ČSSD 29,1 %
ODS 16,7 %
KSČM 16,3 %
TOP 09 14,7 %
KDU-ČSL 5,5 %
Strana zelených 5,2 %