Průzkum Factum Invenio: strmý sešup Věcí veřejných a slabá čísla pro ČSSD

Místo Věcí veřejných, které klesly na mizivá 2,2 procenta, by se do Poslanecké sněmovny vrátili lidovci a zelení.

Volební model agentury Factum Invenio zveřejněný v pátek nepřekvapil, porovnáme-li ho s reálnými zisky v loňských volbách do sněmovny. Obecně lze konstatovat, že vládní strany klesají, VV až extrémně prudce, naopak opoziční ČSSD a KSČM posilují. Do sněmovny by navíc mohly opět nakouknout i KDU-ČSL a Strana zelených. Přesto vyvstávají některé otazníky.

  • ČSSD by podle agentury nyní získala jen 28,5 procenta hlasů. To je velmi nízké číslo, uvědomíme-li si,  jak sociální demokraté „srdnatě“ bojují ve sněmovně proti takzvaným asociálním zákonům a reformám vládní koalice a jak každou chvíli vyplouvají na povrch kauzy a průšvihy představitelů vládních stran. Na konci května ukázal průzkum agentury STEM, že 61 procent respondentů bylo spokojených s opoziční činností sociálních demokratů. Kde tedy nyní jsou tito potenciální voliči? Zdá se, že ČSSD je prozatím neumí přilákat a přesvědčit. V průzkumu se ještě neobjevuje nová strana Jiřího Paroubka, tudíž lze jen spekulovat, zda expremiér sociálním demokratům již odčerpává příznivce.
  • Zelení i lidovci dokazují, že by se mohli vyvarovat osudu jiných menších stran, které po vypadnutí ze sněmovny v minulosti upadly definitivně v zapomnění. Ideologické ukotvení lidovců i zelených je však nezpochybnitelné, a je proto zřejmě pouze otázkou času, kdy se opět vrátí do sněmovních lavic. Naopak to vypadá, že „véčka“ před sebou mají pouze jepičí politický život.    
  • Partaj Jany Boboškové Suverenita by podle průzkumu získala pouze 1,3 procenta, navíc skoro o procento méně, než v posledním šetření na začátku října. To je poněkud překvapivé, vezmeme-li v potaz, že v posledních dnech se o názorovém proudu kolem Bobošíkové často hovoří. K Bobošíkové se po skončení mlčenlivosti na ministerstvu školství veřejně přihlásil předseda Akce D.O.S.T. Ladislav Bátora, který pro určitou část veřejnosti může být politickou „star“. Zastání má Bobošíková i na Hradě u současného prezidenta Klause. Je však známo, že v předvolebních průzkumech se k Suverenitě hlásí vždy daleko méně lidí, než kolik ji nakonec ve volbách hodí svůj hlas.    

Volební model, který Factum Invenio zpracovává, je založen na stranických preferencích a na informacích o hlasování v minulých volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Zohledňuje také deklarovanou ochotu lidí zúčastnit se voleb a vývojové trendy skutečné volební účasti. Ukazuje, jak by volby dopadly, kdyby se konaly v době dotazování.