Průlom v Bruselu: Brno je blíže medicínskému centru ICRC za 2,5 miliardy korun

Výzkumný projekt medicínského centra ICRC by měl být během několika týdnů definitivně schválen. Spolupracovat bude s americkou Mayo Clinic.

Do Brna by během několika let mělo zamířit i know-how medicínského výzkumu americké Mayo Clinic, s níž ICRC úzce spolupracuje. foto: © Mayo ClinicČeská pozice

Do Brna by během několika let mělo zamířit i know-how medicínského výzkumu americké Mayo Clinic, s níž ICRC úzce spolupracuje.

Měsíce se čekalo na výzkumné miliardy korun, které se zasekly v Bruselu na odboru pro hospodářskou soutěž. Události se však daly do pohybu. Kromě nejvýkonnějšího laseru ELI byl odblokován další velký projekt, tentokrát z oblasti medicíny: International Clinical Research Center (ICRC) Fakultní nemocnice u Sv. Anny v Brně, na němž se podílí i americká Mayo Clinic. Do Brna proto v dohledné době dorazí 2,5 miliardy korun.

Dva odblokované projekty pomůžou zbývající čtveřici„Stejně jako v případě ELI bych ještě nechtěl hovořit o definitivním schválení a být příliš optimistický, ale je tomu tak – na jednání byli přizváni i zástupci ICRC, proto tyto dva velké projekty pomáhají celé šestici,“ řekl ČESKÉ POZICI Jaroslav Kuba, vrchní ředitel operačních programů EU na ministerstvu školství. Dalšími výzkumnými centry, která čekají na schválení Evropskou komisí, jsou multioborový CEITEC v Brně, superpočítač IT4 Innovations v Ostravě, biomedicínský BIOCEV ve Vestci a energetický SUSEN v Řeži u Prahy.

Průlom těší zejména zástupce ICRC. „Je skvělé, že všechny zapojené instituce v ČR začaly spolupracovat a že mezi projekty opadl soupeřivý duch z dřívějšího období. Je symbolické a pro excelentní výzkum v ČR i nadějné, že největší překážka schvalovací fáze byla překonána týmovou spoluprací,“ řekl ČESKÉ POZICI projektový manažer Vít Dočkal.

Ministerstvo školství (MŠMT) si prý připravilo pro jednání s Evropskou komisí efektivní strategii a na příkladu dvou připravených projektů, ELI a ICRC, demonstrovalo kompetenci České republiky, resortu i jednotlivých projektů zavádět pravidla veřejné podpory. Právě to doposud Evropská komise připomínkovala. Jednání v Bruselu se účastnili jak reprezentanti MŠMT a žadatelé, tak zástupci Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Společný postup a připravenost dvou vzorových projektů odvrátily hrozbu zdlouhavých individuálních negociací„Zdá se, že tato ,kolektivní akce‘ přinesla ovoce, které má být sklizeno již za několik týdnů v podobě finálního rozhodnutí. Společný postup a připravenost dvou vzorových projektů nejspíše odvrátily hrozbu zdlouhavých individuálních negociací i u všech ostatních velkých projektů,“ říkají zástupci brněnského ICRC.

Centrum bude zasvěceno živým vědám, zejména medicíně se zaměřením na kardiovaskulární a neurologická onemocnění. Vznikne v areálu Fakultní nemocnice u Sv. Anny v Brně.

„Na projektu s docentem Tomášem Károu dlouhodobě pracuje mimo jiné dvanáct klíčových lidí z Mayo Clinic, probíhají krátkodobé i dlouhodobé stáže. Moc dobře o nás vědí a vkládají do přenesení know-how do střední Evropy velké naděje,“ řekl ČESKÉ POZICI loni v prosinci ředitel nemocnice Petr Koška. Po roce 2015 by zde mělo působit 150 vědců. Plány jsou smělé.