Prouza si místo Národního divadla vzal post ve Světové bance

Původně novinář, posléze podnikatel a vysoký státní úředník, příznivce vážné hudby působí od listopadu ve Washingtonu.

Bývalý náměstek ministra financí Tomáš Prouza (39) působí od listopadu 2012 ve Washingtonu jako specialista Světové banky pro oblast finančních služeb a ochrany spotřebitele. Ještě nedávno měl Prouza ambice stát se generálním ředitelem Národního divadla, pro Světovou banku pracoval v roli konzultanta již od ledna 2008.

Prouza začínal jako novinář, od roku 1996 čtyři roky pracoval v česko-anglickém ekonomickém měsíčníku The Prague Tribune. V červenci roku 2000 rozjel vlastní byznys, založil největší finanční web v České republice peníze.cz, který vedl do léta 2004, kdy svoji firmu prodal. Překvapením bylo, když pak byl v červenci 2004 jmenován náměstkem ministra financí Bohuslava Sobotky (ČSSD). Z této funkce odešel v lednu 2007 a od února se stal ombudsmanem a poradcem pro péči o klienty v ČSOB, avšak na tomto místě pracoval jen půl roku.

Zakrátko totiž opět začal podnikat a stal se spoluzakladatelem firmy Partners Financial Services, kde působil do konce roku 2011, už na podzim téhož roku svůj podíl ve společnosti prodal. Z pozice akcionáře společnosti Partners se v červenci 2008 se stal členem, později předsedou představenstva Asociace finančních poradců ČR (AFIZ), kde působil do konce prosince 2011.

Prouza se zajímá o vážnou hudbu, od roku 2009 byl dva roky předsedou správní rady Pražské komorní filharmonie. I proto letos na jaře podle informací ČESKÉ POZICE uvažoval o tom, že se bude ucházet o místo generálního ředitele Národního divadla.