Protimafiánská centrála hledá nového náměstka. Má hlídat regiony

Protimafiánská centrála hledá náměstka, který by pohlídal jednotlivé expozitury a rozhýbal je. Ústředí by měl pomoci získat větší přehled o práci v regionech. A toho je velice třeba. Některé expozitury totiž v podstatě rezignovaly na pronikání do protimafiánských struktur a výsledky jejich práce se blíží nule.

Martin Shabu 25.6.2018

Michal Mazánek, ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) foto: Foto Richard CortésČeská pozice

Michal Mazánek, ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování (ÚSKPV).

Dva roky od kontroverzní policejní reorganizace stále existují vážné pochybnosti o efektivitě Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Její ředitel Michal Mazánek nyní přemýšlí, jak práci elitních detektivů, kteří mají za úkol odhalovat ty nejzávažnější projevy zločinu v Česku, zlepšit. Podle informací LN připravuje další změnu v rozdělení kompetencí. Rád by získal nového náměstka pro expozitury, který dohlédne na sedm detašovaných pracovišť v krajích. O záměru už hovořil s ministrem vnitra v demisi Lubomírem Metnarem (nestr. za ANO).

Jaké důvody ředitele centrály ke změně vedou, ale nechtěl přiblížit. „Jedná se pouze o návrh, který není zatím schválen. Vzhledem k této skutečnosti nepovažujeme za vhodné, abychom věc komentovali,“ napsal LN Jaroslav Ibehej, mluvčí NCOZ.

Podle důvěryhodného zdroje z bezpečnostních složek však jde o snahu získat přehled o práci v regionech. Expozitury NCOZ sídlí v Českých Budějovicích, Plzni, Ústí nad Labem, Hradci Králové, Brně, Olomouci a Ostravě. V některých krajích však činnost NCOZ zamrzla. „Hledají někoho, kdo rozhýbá fary (v policejním slangu se farami rozumí kriminalistická oddělení v odlehlejších koutech země – pozn. red). V minulosti se stalo třeba to, že v kraji prověřovali jednu kauzu, kterou ovšem rozpracovávali i pražští detektivové centrály. Vzájemně o sobě netušili,“ řekl LN jeden detektiv. Nedostatečná koordinace a chybějící analytické nástroje pro sdílení informací v policejních databázích jsou jen střípkem mnohem závažnějších problémů NCOZ.

Rezignovali na vyhledávání

O zásadních nedostatcích svědčí nedávno zveřejněná výroční zpráva o činnosti Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Žalobci, kteří jsou pány přípravného řízení, se v ní do elitního útvaru pustili zostra. „V rámci činnosti NCOZ pokračoval trend, který byl konstatován již v předchozí výroční zprávě, a sice prakticky nulová či zcela mizivá vyhledávací činnost policejního orgánu,“ uvedli olomoučtí žalobci ve zprávě, která je na webu.

Kritici reorganizace, při které v létě 2016 došlo ke sloučení protimafiánského útvaru a protikorupční policie, poukazovali na negativní důsledky změn. Obávali se mimo jiné, že uřídit tisícihlavou policejní centrálu bude v praxi krajně obtížné.

Přidali i nelichotivou statistiku. „Za rok 2017 byla evidována pouze jedna věc, v níž byly úkony trestního řízení zahájeny na základě vlastní vyhledávací činnosti policejního orgánu,“ poukázali žalobci. To je přitom velmi důležitý údaj, neboť ukazuje, že nejdůležitější policejní útvar s třemi pobočkami na Moravě skoro rezignoval na pronikání do zločineckých struktur a odhalování těch největších lumpů. Detektivové spoléhají na starší kauzy anebo jsou závislí na podnětech, které dostanou od jiných institucí, případně od veřejnosti. V NCOZ přitom pracuje bezmála tisícovka lidí.

Kritici reorganizace, při které v létě 2016 došlo ke sloučení protimafiánského útvaru a protikorupční policie, přitom poukazovali právě na negativní důsledky změn. Obávali se mimo jiné, že uřídit tisícihlavou policejní centrálu bude v praxi krajně obtížné. „Mám obavu, že sloučením vznikne tak velká policejní složka, že bude jen stěží efektivně řiditelná,“ napsal před dvěma lety šéfžalobce Pavel Zeman v dopise, který adresoval tehdejšímu premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Apeloval na něj, na ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) i na policejního prezidenta Tomáše Tuhého, aby unáhlenou a neprodiskutovanou reorganizací nedošlo k ohrožení závažných kauz. Politici ani policejní šéfové ho ale nevyslyšeli. Policejní prezident Tuhý při zrodu NCOZ kritiku odrážel: „Pokud z jednoho místa budeme cílit boj proti organizované zločinnosti, je to správný směr.“

Kus od kusu

Kvalita jednotlivých pracovišť NCOZ je podle lidí z justice závislá na konkrétním personálním složení dané pobočky. Některé vyšetřují skutečně závažné případy, o jiných slyšet není. Mezi dobře hodnocené patří zejména pobočka v Ústí nad Labem a v Hradci Králové. Zatímco severočeští detektivové se postarali o stíhání desítek politiků a lobbistů v dotačních podvodech okolo ROP Severozápad a obvinění fotbalového bosse Miroslava Pelty, jejich hradečtí kolegové zasáhli proti skupině stavebních firem podílejících se na rekonstrukci kladrubského hřebčína.

Právě šéf hradecké expozitury R. J. spolu se svým zástupcem a dalšími zkušenými detektivy ale podle informací LN nyní od policie odchází. A údajně kvůli tomu, že se rozchází s vedením centrály. Mluvčí to nechtěl komentovat. „Řízení ve věcech služebního poměru je neveřejné. Podání žádosti o propuštění ze služebního poměru je soukromou věcí policisty,“ napsal LN Ibehej.

Článek byl v Lidových novinách uveřejněn 25. června 2018.

Počet příspěvků: 1, poslední 25.6.2018 03:44 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.