Protikorupční policie: Při výstavbě dálnice D47 se podvod nestal

Aktualizováno. Generální ředitel ŘSD David Čermák s názorem policie zásadně nesouhlasí a podal proti jejímu postupu stížnost.

foto: © repro foto ŘSDČeská pozice

Aktualizováno. Protikorupční policie odložila trestní oznámení, které se týkalo výstavby dálnice D47. Oznámení podal generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) David Čermák kvůli podezření z podvodu, kterého se měl dopustit zhotovitel stavby – firma Eurovia.

Informaci o rozhodnutí protikorupční polici ČESKÉ POZICI potvrdil mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej. „V jedné věci ohledně výstavby dálnice D47 skutečně došlo k vydání usnesení o odložení, a to z důvodu, že ve věci nejde o podezření z trestného činu,“ konstatoval mluvčí. Důvod, co vedlo policii k tomuto kroku, však Ibehej upřesnit nechce.

„Vzhledem k tomu, že do tohoto usnesení o odložení věci byla podána stížnost, o které rozhoduje dozorový státní zástupce Krajského státního zastupitelství v Ostravě, tak případné komentáře bychom poskytovali až poté, co o této stížnosti bude státním zástupcem rozhodnuto,“ vysvětlil Ibehej. A dodal, že se útvar zabývá ještě jednou kauzou spojenou s výstavbou dálnice D47. Ta je ale stále ve stadiu prošetřování.

Dle informací ČESKÉ POZICE se v usnesení o odložení případu mimo jiné píše, že nemohl nastat podvod, protože stavbu odsouhlasil technický dozor investora, kterého si najalo ŘSD. Generální ředitel ŘSD Čermák s názorem policie zásadně nesouhlasí a podal proti postupu stížnost. „Rozhodnutím policie jsme nemile zaskočeni. Nyní usnesení analyzujeme a zvažujeme další kroky,“ uvedl pro ČESKOU POZICI David Čermák. A dodal, že další podrobnosti zveřejní ŘSD ve čtvrtek.

Společnost Eurovia v tiskovém prohlášení konstatuje, že není překvapena informacemi o odložení trestního oznámení. „Zároveň důrazně a opakovaně připomínáme, že celý problém vznikl už ve chvíli, kdy ŘSD vložilo do zadávací dokumentace pro výběrové řízení na stavbu dálnice D47 podmínku, kdy vybraný zhotovitel byl povinen odebrat konkrétní materiál do podloží dálnice z konkrétní lokality a od konkrétní firmy s neprůhledným vlastnictvím,“ píše Eurovia dále v prohlášení.

Nepříjemná zpráva pro stát

Pro stát je rozhodnutí protikorupční policie nepříjemnou zprávou. V září se totiž očekávají první výstupy od rozhodčího soudu a protistrana toho u něj určitě využije.

Pro stát je rozhodnutí protikorupční policie nepříjemnou zprávou

ŘSD podalo žaloby na zhotovitele dálnice D47, které směřují na společnosti Eurovia a Strabag, jež stály v čele jednotlivých konsorcií zhotovitelů. Žaloby se týkaly především části dálnice D47 z Hrušova do Bohumína a navazujícího úseku, kde ŘSD reklamuje zvlněnou vozovku a nadměrné opotřebení mostů. Smlouvy s firmami podepsalo ŘSD v roce 2004 a stavby převzalo v roce 2006.

Spor mezi ŘSD a stavebními firmami odstartoval v roce 2011, kdy ŘSD na poškozených úsecích nechalo provést kontrolní vrty. Dle ŘSD zhotovitel, společnost Eurovia, nedodržel domluvený postup stavby a většina vad vznikla použitím nekvalitního podkladového materiálu. Eurovia to odmítá. Kvůli poškozování dobrého jména společnosti podala v minulosti na ŘSD žalobu.

Počet příspěvků: 1, poslední 22.8.2013 07:51 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.