Protikorupční melodie není strašidelná

„Dovolali jste se na protikorupční linku Policie České republiky...“ Uvítací tón od T-Mobilu prý netáhne. Co ho nabídnout v parlamentu?

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © foto ČESKÁ POZICEČeská pozice

Před pár dny mi na mobilu pípla zajímavá esemeska od operátora. T-Mobile nabízel, abych si stáhnul nový uvítací tón. Kromě písně od Tomáše Kluse byl v menu i jeden horký tip: „Protikorupční linka (v případě, že chcete někoho vyděsit)“. Tón jsem si vyhledal na internetu a na zkoušku pustil, abych věděl, oč jde.

Kdybych si ho za 19 korun koupil a aktivoval, volající na můj mobil by místo vyzvánění slyšeli: „Dovolali jste se na protikorupční linku Policie České republiky. Chcete-li někoho anonymně prásknout, nadiktujte po zaznění signálu své jméno, příjmení, rodné a telefonní číslo a adresu trvalého pobytu.“

To už je téma korupce natolik „trendy“, že si člověk nainstaluje i do telefonu? Nebo snad jde o bohulibou snahu operátora vyvolat v lidech pocit, že když se setkají s příznaky uplácení, měli by zapískat na píšťalku a korupci oznámit policii? Kolik zákazníků si asi tento uvítací tón zakoupilo?

Odpovídá tisková mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová: „Uvítací tón ‚Protikorupční linka‘ je v nabídce již od roku 2004. Tón je zařazen v kategorii zábava, naším cílem je především pobavit volající. Tón nepatří mezi příliš populární, počty stažení se pohybují v desítkách měsíčně.“

Proč operátor v nabídce na stažení protikorupční melodie dodává „v případě, že chcete někoho vyděsit“? Na možnosti, ba přímo povinnosti případnou „špínu“ nahlásit na kompetentní místa přeci nic děsivého není. Možná i proto u lidí melodie zrovna nefrčí. Kdyby „telekomunikátoři“ protikorupční tón v nějakém výhodném balíčku nabídli členům parlamentu, to by byla jiná. V rámci deklarovaného tažení proti korupci by jistě zákonodárci neodolali... Jen ti volající by asi často nevěřili vlastním uším.